Reklama

Niedziela Łódzka

Gra miejska o powstaniu styczniowym w Piotrkowie Trybunalskim

2023-09-16 18:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Powstanie styczniowe z lat 1863-1864 było największym zrywem niepodległościowym Polaków w XIX wieku. W tym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu powstania, z czym wiąże się m.in. gra miejska organizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC wspólnie z Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 23 września 2023 r., zaś zapisy drużyn przyjmowane są jeszcze do 20 września.

Scenariusz gry miejskiej opracowany został w oparciu m.in. o materiały archiwalne, a także o opisy zaczerpnięte z literatury historycznej. Uczestnicy wydarzenia staną przed wyzwaniem poruszania się w przestrzeni najstarszej części Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie rozlokowane będą kolejne punkty kontrolne. Na punktach oczekiwać będą moderatorzy gry w kostiumach historycznych, zarówno mundurach wojskowych, jak i innych strojach, a drużyny biorące udział w zawodach będą musiały rozwiązywać zadania nawiązujące do powstańczej historii regionu. Nazwiska, miejsca, wydarzenia oraz duża liczba kostiumów i rekwizytów mają za zadanie stworzyć niepowtarzalną atmosferę i przede wszystkim poprzez zabawę uczyć historii. Wszak pielęgnowanie pamięci o powstańcach jest jedną z najlepszych form uhonorowania ich przelanej krwi za odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu „Gra Miejska – Powstanie Styczniowe” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Wydarzenie jest objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, Krzysztofa Chojniaka.

Reklama

Stowarzyszenie HARC od wielu lat organizuje w Piotrkowie podobne inicjatywy, zaś zdobyte w ten sposób doświadczenie jest gwarantem sprawnego przeprowadzenia zawodów historycznych. Swego wsparcia w postaci konsultacji historycznej oraz udostępnienia kopii materiałów archiwalnych udzieliło również Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Obaj organizatorzy z myślą o grze i jej uczestnikach opracowali również jednodniową gazetę okolicznościową „Powstaniec Piotrkowski 1863”, na łamach której zawarto liczne artykuły popularyzujące wiedzę o powstaniu styczniowym. Gazeta kolportowana będzie w dniu imprezy, a już teraz można ją nieodpłatnie pobrać w formacie PDF ze strony internetowej Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim (zakładka publikacje: e-publikacje).

Zgłoszenia drużyn, za także regulamin gry i wszystkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie na stronie internetowej Stowarzyszenia HARC – www.harc.com.pl. Karty zgłoszeniowe składać można do 20 września 2023 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Konsekracja kościoła św. Faustyny

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

- Żeby budować kościół, nie wystarczy znać się na budowie. Żeby go zbudować, trzeba wiedzieć kim jest Jezus! - mówił abp Grzegorz Ryś podczas konsekracji kościoła pw. świętej siostry Faustyny w Łasku.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec: historia i teologia

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Październik nazywany jest miesiącem różańcowym. Kościół w tym czasie szczególnie zaleca tę prostą i zarazem głęboką modlitwę.

Historia różańca

CZYTAJ DALEJ

Łaska uwięzienia

2023-10-01 17:13

[ TEMATY ]

Choszczówka

bł. kard. Stefan Wyszyński

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Msza św. poprzedzona Różańcem, prelekcje, konkursy, gry i zabawy dla dzieci, warsztaty artystyczne, loteria fantowa i spotkanie ze świadkami życia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W Choszczówce pod hasłem „Łaska uwięzienia” odbył się piknik z bł. Prymasem Tysiąclecia.

Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa różańcowa w kaplicy kurpiowskiej pod wezwaniem Jasnogórskiej Matki Kościoła. Budynek 40 lat temu został sprowadzony z Kurpiów z inicjatywy kard. Wyszyńskiego, aby służył okolicznym mieszkańcom jako miejsce Mszy św. i nabożeństw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję