Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Inauguracja synodów parafialnych

2023-09-16 17:53

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Łukasz Głowacki

- Tym, który nas gromadzi jest Duch Święty, który nas wewnętrznie przynagla do tej Eucharystii, ale również do wszystkiego, co ma się z niej zrodzić przez najbliższe 2 lata. To, że jest nas tutaj dziś tak wielu to jest wielkie Dzieło Boże, za które możemy go wychwalać - mówił kard. Ryś na początku Mszy św. do delegacji parafialnych w łódzkiej katedrze.

16 września br. reprezentanci parafii wraz księżmi z całej archidiecezji spotkali się na inauguracji pracy synodów parafialnych w archikatedrze łódzkiej. Po 5 latach zakończyły się prace synodalne, których wynikiem jest Dokument Końcowy IV Synodu Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej oraz VADEMECUM „SYNODU” PARAFIALNEGO. Eucharystii przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, obecni byli także archidiecezjalni biskupi pomocniczy. - Jezus mówi nam dzisiaj, że głęboko wchodzi w Słowo ten, którzy przychodzi, słucha i wypełnia, ponieważ w słowie Jezusa są pokłady tak głębokie, że nie dotrzesz do nich, dopóki nie zaczniesz ich wypełniać. Jeżeli nie zaczniesz wypełniać słowa w posłuszeństwie, nigdy nie będziesz w stanie dotrzeć do pełni jego mocy, twórczości. Najlepszym przykładem jest Abram, który stał się Abrahamem. Usłyszał On Słowo „idź do kraju, który Ci pokaże” i poszedł, nie wiedząc dokąd idzie. Dopiero na tej drodze zaczął odkrywać jaki jest Bóg, że jest w stanie niepłodnemu człowiekowi dać syna, że jest w stanie wskrzesić syna, którego zabiłeś. Bóg jest Bogiem zmartwychwstania, wiernym Bogiem życia, a nie śmierci. Abraham nie wiedziałby tego wszystkiego, gdyby nie zaczął wypełniać Słowa - tłumaczył duchowny.

Podczas Mszy św. celebrowanej przez kard. Grzegorza Rysia odbyło się przekazanie delegacjom świec i dokumentów do wspólnego opracowania w parafiach.

Reklama

Następne dwa lata prac synodalnych mają zweryfikować, jakie owoce przyniesie on w parafiach. Przekazane świece mają być światłem i znakiem Ducha Świętego obecnego w Kościele. Dokument końcowy IV Synodu, dostępny w wersji papierowej i elektronicznej, ma być dostępny dla wszystkich wiernych, aby mogli się zapoznać z jego treścią. Dodatkowo zostało przekazane Vademecum „Synodu” Parafialnego, w którym jest wyjaśnienie dla księży, przedstawicieli grup parafialnych i wiernych, w jaki sposób przebiega synod i jak go wprowadzić w życie swojej parafii. Zaplanowane są również rejonowe dni skupienia z udziałem biskupów.

17 września w każdym kościele podczas Mszy św. ma odbyć się oficjalne zapalenie świecy jako znak rozpoczęcia prac synodu w parafii, którego zakończenie zaplanowano na 8 czerwca 2025 r. 

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Koncert mikołajkowy dla dzieci

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Pięć tysięcy dzieci niepełnosprawnych, pochodzących z ubogich rodzin, a także dzieci z rodzin ukraińskich, które goszczą w Polsce, wzięło udział w koncercie mikołajkowym zorganizowanym przez Fundację Integracja JPII.

CZYTAJ DALEJ

Za dwa tygodnie pójdziemy do urn wyborczych; przedstawiamy najważniejsze terminy dla wyborców

2023-10-01 07:11

[ TEMATY ]

wybory

Adobe Stock

Do 12 października można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania i zmieniać miejsce głosowania. Do 10 października należy złożyć wniosek o głosowanie za granicą. Wyborcy z niepełnosprawnością do 2 października mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego i zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.

Jak sprawdzić, gdzie jest się zapisanym do spisu wyborców?

CZYTAJ DALEJ

Poczta Polska wprowadza znaczki emisji „Różaniec”

2023-10-01 17:12

[ TEMATY ]

poczta polska

Poczta Polska

Na Jasnej Górze odbyło się odświętne odsłonięcie znaczków pocztowych emisji „Różaniec”. Do emisji weszła także kartka z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej „45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża”. W przygotowanie emisji zaangażowani byli m.in. J.E. abp Salvatore Pennacchio – były nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp Wacław Depo – metropolita częstochowski.

Emisja „Różaniec” składa się z 4 znaczków, czym nawiązuje do 4 części Różańca. Każdemu znaczkowi towarzyszy po 5 przywieszek, jako odniesienie do 5 tajemnic w każdej części. Na znaczkach znalazły się różne rodzaje różańców: kamienny, szklany, metalowy oraz patriotyczny biało-czerwony. Natomiast na przywieszkach można zobaczyć 20 obrazów i grafik, znajdujących się w polskich kościołach, klasztorach, muzeach oraz domach zakonnych, na których przedstawione zostały historie związane z każdą tajemnicą różańcową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję