Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Kard. Ryś: św. Stanisław Kostka będąc młodym, osiągnął dojrzałą wiarę!

2023-09-18 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Święty Stanisław Kostka nie dlatego jest pokazywany przez Kościół, że był człowiekiem młodym, tylko dlatego, że będąc młodym, osiągnął dojrzałą wiarę! Są tacy młodzi ludzie, których dojrzałość zawstydza dorosłych – mówił kard. Ryś.

Summie odpustowej celebrowanej 18 września, w liturgiczne wspomnienie świętego Stanisława Kostki - patrona łódzkiej Bazyliki Archikatedralnej, przewodniczył metropolia łódzki, kardynał Grzegorz Ryś. W liturgii uczestniczyli: bp Ireneusz Pękalski, bp Marek Marczak, kanonicy kapituł katedralnej oraz uczniowie i nauczyciele łódzkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

O tym, co zachwyca w 12-letnim Jezusie i 18-letnim Stanisławie Kostce, czyli o dojrzałej relacji z Bogiem i posłuszeństwie, w którym się wzrasta mówił w homilii do dzieci i młodzieży kardynał Grzegorz Ryś. - Czemście mnie szukali, czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mojego Ojca! - To jest pierwsze zdanie Jezusa, które zapisał ewangelista. Przez te słowa Chrystus chce powiedzieć nam, że Bóg jest Jego Ojcem. To jest Ewangelia o tym, że możesz mieć 12 lat, i że możesz mieć takie sposób życia z Bogiem, że nawet twoi najbliżsi tego nie zrozumieją! Podobnie było i w przypadku św. Stanisława Kostki, którego najbliżsi nie rozumieli, tego co on chce zrobić wstępując do jezuitów – zauważył arcybiskup.

- Pierwsza zasada rozwoju, wzrostu i dojrzewania – zadaj sobie pytanie: kim jest Bóg w twoim życiu? Zobacz, jak ta relacja cię tworzy? Czy odkryłeś, że Bóg jest twoim Ojcem, a ty jesteś Jego dzieckiem? – pytał duchowny. - Jezus wrócił do Nazaretu i był im poddany. – Ojcowie Kościoła pisali, że Ten, który jest Stwórcą Wszechświata, był posłuszny cieśli. Słuchał mężczyzny, którego całą umiejętnością było rzemiosło. Stwórca całego świata poddaje się w posłuszeństwo i to go rozwija - On wzrasta. To jest coś, co dzisiaj nie jest do końca popularne – by być posłusznym, być poddanym, i żeby to przeżywać jako moment rozwoju, jako moment wzrostu. Trzeba być bardzo dojrzałym człowiekiem, żeby się poddać w posłuszeństwo, i żeby w tym doświadczeniu wzrastać. Tu jest również pytanie do tych, którzy w Kościele, czy w szkole mają władzę – czy w taki sposób ją się sprawuje, że ci, którzy są im poddani mogą rosnąć? To jest bardzo ważne pytanie - podkreślił kaznodzieja.

Reklama

- Święty Stanisław Kostka, kiedy uciekł z Wiednia poszedł do Niemiec i przebywał we wspólnotach jezuickich i nie był tam żadnym nowicjuszem, ale posługiwał – wypełniając wszelkie służebne funkcje myjąc garczki, wycierał, sprzątał – nic więcej, ale ci, którzy na niego patrzyli byli przekonani, że rośnie i dlatego ostatecznie go odesłali do Rzymu, do nowicjatu, gdzie został przyjęty. Stanisław miał taki moment zstąpienia w duchu, w służebne prace, w szare życie, którego nikt nie widzi, którego nikt nie zauważa. Co to są za czynności dla chłopaka, który mówi, że jest do wyższych rzeczy stworzony? Ale to może zrozumieć, pojąć ktoś, kto jest prawdziwie dojrzały - zauważył duchowny.

Kończąc liturgię, metropolita łódzki pobłogosławił zgromadzonych relikwiami św. Stanisława Kostki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Otwarcie Drzwi Jubileuszowych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Tydzień temu Drzwi Jubileuszowe w Archikatedrze Łódzkiej otworzył legat papieski kardynał Konrad Krajewski. Otwarcie Drzwi Świętych w Łasku poprzedziły trzydniowe rekolekcje, które wygłosił o. Sylwester Cabała. W miniony czwartek Redemptorysta został uroczyście posłany przez metropolitę łódzkiego abpa Grzegorza Rysia do głoszenia Słowa Bożego w parafiach dekanatu łaskiego.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec: historia i teologia

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Październik nazywany jest miesiącem różańcowym. Kościół w tym czasie szczególnie zaleca tę prostą i zarazem głęboką modlitwę.

Historia różańca

CZYTAJ DALEJ

Poczta Polska wprowadza znaczki emisji „Różaniec”

2023-10-01 17:12

[ TEMATY ]

poczta polska

Poczta Polska

Na Jasnej Górze odbyło się odświętne odsłonięcie znaczków pocztowych emisji „Różaniec”. Do emisji weszła także kartka z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej „45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża”. W przygotowanie emisji zaangażowani byli m.in. J.E. abp Salvatore Pennacchio – były nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp Wacław Depo – metropolita częstochowski.

Emisja „Różaniec” składa się z 4 znaczków, czym nawiązuje do 4 części Różańca. Każdemu znaczkowi towarzyszy po 5 przywieszek, jako odniesienie do 5 tajemnic w każdej części. Na znaczkach znalazły się różne rodzaje różańców: kamienny, szklany, metalowy oraz patriotyczny biało-czerwony. Natomiast na przywieszkach można zobaczyć 20 obrazów i grafik, znajdujących się w polskich kościołach, klasztorach, muzeach oraz domach zakonnych, na których przedstawione zostały historie związane z każdą tajemnicą różańcową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję