Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 22/2012, str. 5

Archiwum autora

Z bp. Guzdkiem w Lourdes

Z bp. Guzdkiem w Lourdes

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lourdes

Siły zbrojne u Królowej Pokoju

W dniach 11-14 maja pod hasłem: „Bądź pozdrowiona, Maryjo, Królowo Pokoju!” odbyła się 54. Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa do Lourdes.
Na pielgrzymkę, której przewodniczył honorowo emerytowany arcybiskup Quebecu i prefekt Kongregacji Biskupów - kard. Marc Ouellet, przybyli żołnierze i członkowie obrony cywilnej ze swoimi rodzinami z 34 krajów w liczbie ok. 15 tys. osób.
Na czele polskiej grupy stał biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek i jego współpracownicy: kanclerz Kurii Polowej - ks. dr Jan Dohnalik i sekretarz - ks. ppłk Krzysztof Kacorzyk. W pielgrzymce uczestniczyli też: wiceminister obrony narodowej Zbigniew Własowicz, gen. bryg. Andrzej Przekwas i attaché wojskowy Ambasady w Paryżu płk Marek Terlecki.
Eucharystie dla polskich pielgrzymów były sprawowane w Idron, przy kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej z czasów II wojny światowej, oraz w Grocie Massabielskiej, pod przewodnictwem bp. Józefa Guzdka, który również głosił homilie. W niedzielę 13 maja polscy żołnierze uczestniczyli we wspólnej dla wszystkich pielgrzymów międzynarodowej Mszy św. w podziemnej bazylice św. Piusa X. Wśród 20 tys. wiernych, od prostych rekrutów po generałów, był też książę Albert z Monako wraz z małżonką Charlene.
Specjalny list przesłał do pielgrzymów Benedykt XVI. Papież zachęca do odmawiania i rozważania tajemnic Różańca pojedynczo, w grupach i w rodzinie. Wyjaśnia, że odmawianie Różańca może być momentem idealnym dla odnalezienia się po latach, gdy rodzina jest w separacji z powodu braku jednego z jej członków, który wyjechał na specjalną misję.

Ks. Jan Robakowski

Szwecja

Lekarka ukarana za odmowę aborcji

Przypadek szwedzkiej lekarki, którą za odmowę aborcji spotkała nagana, jest okazją dla obrońców życia do przypomnienia, że w Szwecji obowiązuje jedno z najbardziej liberalnych praw aborcyjnych na świecie i że kraj ten nie respektuje prawa lekarza do sprzeciwu sumienia.
Historię lekarki, która w 2010 r. w jednej z klinik w zachodniej Szwecji odmówiła aborcji pacjentce, opisuje anglojęzyczny portal szwedzki „The Local”. Kobieta domagała się aborcji, gdyż - jak tłumaczyła - ciąża była nieplanowana i źle się z nią czuła. Choć ustalono termin aborcji, lekarka, z którą wcześniej spotkał się mąż owej kobiety, prosząc o lepsze wyjście z tej sytuacji, zdecydowała się odwołać wizytę. Wyjaśniła, że pacjentka nie wydaje się zrównoważona psychicznie i w takim stanie nie jest zdolna do podejmowania racjonalnych decyzji. Szwedzka Krajowa Rada ds. Zdrowia i Zapomogi jednoznacznie potępiła lekarkę za taką postawę, przypominając, że obowiązkiem lekarza nie jest ocena stanu psychicznego pacjenta, lecz wykonanie tego, czego sobie on życzy. Skrytykowano ją także za naruszenie tajemnicy lekarskiej, gdyż omawiała sprawę z mężem pacjentki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Włochy

Wystawa na wakacje

Siedem wieków dziejów papiestwa ilustrują obrazy, które znajdą się niebawem na wystawie w Zamku św. Anioła w pobliżu Watykanu. Ekspozycja, na którą złożą się płótna wypożyczone z wielu włoskich muzeów oraz dzieła niegdyś skradzione, a następnie odnalezione przez policję i karabinierów, zostanie otwarta 28 czerwca.
Bezpośrednią okazją do zorganizowania tej wystawy jest 50. rocznica inauguracji Soboru Watykańskiego II oraz 7 lat pontyfikatu Benedykta XVI. - Po raz pierwszy Zamek św. Anioła gości godną tego miejsca wystawę - zauważył dyrektor Muzeów Watykańskich prof. Antonio Paolucci, przypominając związki tego obiektu z papiestwem.

Ludzie

Bp Tomasz Paprocki

Ordynariusz diecezji Springfield w stanie Illinois - 59-letni bp Tomasz Paprocki został „Biegaczem dla życia” roku 2011. Tytuł ten przyznała mu organizacja obrońców życia „LIFE Runners” (Biegacze dla życia), której członkowie modlą się, zbierają fundusze na rzecz ośrodków chroniących kobiety w ciąży i biegają, rozbudzając świadomość godności życia ludzkiego przed urodzeniem.
Bp Paprocki uczestniczył w 18 maratonach, w tym w ubiegłorocznym Waddell&Reed w Kansas City, gdzie był jednym ze 170 członków drużyny „LIFE Runners”. Jest on też ogólnokrajowym kapelanem tego ruchu.
Bp Tomasz Paprocki urodził się 1952 r. w Chicago w rodzinie wielodzietnej - jest trzecim z dziewięciorga dzieci. Święcenia kapłańskie przyjął w 1978 r. Należy do prezbiterium archidiecezji chicagowskiej. W 1991 r. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 2003 r. został biskupem pomocniczym archidiecezji chicagowskiej, będąc odpowiedzialnym m.in. za duszpasterstwo polonijne.
Rodzice bp. Paprockiego urodzili się i wychowali w Stanach Zjednoczonych, ale jego dziadkowie w 1890 r. przyjechali do Stanów z Polski. Bp Paprocki mówi po polsku.

Cudzysłów

Chrześcijanin ze swej natury to ten, kto uczestniczy w życiu wspólnoty chrześcijańskiej, w życiu Kościoła.
Abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji

Krótko

W Polsce wielkie zainteresowanie budziła postawa rządu Rosji po katastrofie w Indonezji rosyjskiego samolotu. Okazało się, że - inaczej niż w przypadku polskiego Tu-154 M - Rosjanie będą uczestniczyć w badaniu maszyny, która rozbiła się na terenie innego państwa.

Słabnie pozycja Angeli Merkel i niemieckiej CDU. Zaledwie 26 proc. głosów zdobyła rządząca na razie partia w wyborach do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii.

François Hollande przejął władzę we Francji. W dniu zaprzysiężenia udał się w pierwszą podróż zagraniczną do Niemiec.

Notę Grecji z B minus do CCC agencja ratingowa Fitch obniżyła 17 maja. Uzasadniła to obawami o wykluczenie kraju ze strefy euro. Wyjście Grecji ze strefy euro może narazić Europejski Bank Centralny i całą strefę euro na straty idące w setki miliardów euro.

Grecję czekają nowe wybory, gdyż niemożliwe okazało się sformowanie nowego rządu. UE godzi się pomału z myślą, że Grecja wróci do swej narodowej waluty.

Francja nie ratyfikuje paktu fiskalnego UE, jeśli obok zaostrzonych wymogów dyscypliny budżetowej nie znajdzie się w nim plan zwiększenia wzrostu gospodarczego - oświadczył francuski minister finansów Pierre Moscovici.

W Iranie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oznajmiło, że pozwie do sądu internetowego giganta, firmę Google, za to, że w jej serwisie Google Maps akwen między Iranem a Półwyspem Arabskim nie ma nazwy. Problem polega na tym, że większość państw używa nazwy Zatoka Perska, ale są kraje, gdzie ten akwen jest nazywany Zatoką Arabską.

W protestanckiej Norwegii liczba katolików w 2012 r. osiągnęła po raz pierwszy w historii prawie 110 tys. Największą grupę wśród zarejestrowanych w tym kraju wyznawców wiary rzymskokatolickiej stanowią Polacy - ponad 31 tys.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kim był św. Florian?

4 maja Kościół wspominał św. Floriana, patrona strażaków, obrońcy przed ogniem pożarów. Kim był św. Florian, któremu tak często na znak czci wystawiane są przydrożne kapliczki i dedykowane kościoły? Był męczennikiem, chrześcijaninem i rzymskim oficerem. Podczas krwawego prześladowania chrześcijan za panowania w cesarstwie rzymskim Dioklecjana pojmano Floriana i osadzono w obozie Lorch k. Wiednia. Poddawany był ciężkim torturom, które miały go zmusić do wyrzeknięcia się wiary w Chrystusa. Mimo okrutnej męki Florian pozostał wierny Bogu. Uwiązano mu więc kamień u szyi i utopiono w rzece Enns. Działo się to 4 maja 304 r. Legenda mówi, że ciało odnalazła Waleria i ze czcią pochowała. Z czasem nad jego grobem wybudowano klasztor i kościół Benedyktynów. Dziś św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.
Do Polski relikwie Świętego sprowadził w XII w. Kazimierz Sprawiedliwy. W krakowskiej dzielnicy Kleparz wybudowano ku jego czci okazały kościół. Podczas ogromnego pożaru, jaki w XVI w. zniszczył całą dzielnicę, ocalała jedynie ta świątynia - od tego czasu postać św. Floriana wiąże się z obroną przed pożarem i z tymi, którzy chronią ludzi i ich dobytek przed ogniem, czyli strażakami.
W licznych przydrożnych kapliczkach św. Florian przedstawiany jest jak rzymski legionista z naczyniem z wodą lub gaszący pożar.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Wiesław Kamiński

Zakończyło się – trwające od 29 kwietnia br. - rzymskie spotkanie blisko 300 proboszczów z całego świata, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w czynny sposób włączyć się w prace Synodu o Synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję