Reklama

Niedziela Łódzka

Zgierz: 50-lecie parafii Chrystusa Króla

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

historia diecezji łódzkiej

Stanisław Łuczak/Lech Baczyński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Teraz wy, siostry i bracia, przychodzicie do tej świątyni, by ożywić, pogłębiać i umacniać swoją wiarę i przezywać ja w waszych rodzinach kolejnemu pokoleniu - mówił bp Pękalski w Zgierzu.

Parafia Chrystusa Króla w Zgierzu świętowała 50-lecie powstania. Podczas uroczystości obecny był bp Ireneusz Pękalski, duchowni z pobliskich parafii oraz wierni świeccy. - W minionym 50-leciu Bóg gromadził w tym miejscu wiernych waszej parafii, aby karmić ich swoim słowem i umacniać w wierze sakramentami. Teraz wy, siostry i bracia, przychodzicie do tej świątyni, by ożywić, pogłębiać i umacniać swoją wiarę i przekazywać ją w waszych rodzinach kolejnemu pokoleniu - mówił łódzki biskup pomocniczy. Parafia jest jedną z młodszych wspólnot, istniejących na terenie dekanatu zgierskiego, dlatego stoi przed nią szereg wyzwań związanych z katolicką wiarą. - Przed wami wielkie zadanie, bo przyszłość Kościoła łódzkiego, przyszłość waszej parafii idzie przez wasze rodziny. „Dobrze wiecie, że nie jest łatwo w dzisiejszych czasach stworzyć chrześcijańskie warunki potrzebne do wychowania dzieci. Musicie czynić wszystko, aby Bóg był obecny i czczony w waszych rodzinach. Jesteście dla swoich dzieci pierwszymi nauczycielami modlitwy i cnót chrześcijańskich i nikt was w tym nie może zastąpić. Zachowujcie religijne zwyczaje i pielęgnujcie tradycję chrześcijańską, uczcie dzieci szacunku dla każdego człowieka. Niech waszym największym pragnieniem będzie wychowanie młodego pokolenia w łączności z Chrystusem i Kościołem. Tylko w ten sposób dochowacie wierności waszemu powołaniu rodzicielskiemu i potrzebom duchowym waszych dzieci”. Rozważcie w swoim sercu, pomyślcie o tym, co z tych wskazań Ojca Świętego Jana Pawła II byłoby dobrze wprowadzić pogłębić w waszych rodzinach by były Bogiem silne - podkreślił bp Pękalski.

Jak przypomniał proboszcz, ks. Wojciech Jędrzejczyk, parafia Chrystusa Króla w Zgierzu została erygowana 30 stycznia 1974 roku przez bp. Józefa Rozwadowskiego, biskupa diecezji łódzkiej. Obecny kościół został zbudowany w 1908 roku dla mariawitów, dla których był domem modlitwy przez 40 lat. Od 1947 roku był kościołem garnizonowym, a od 1949 roku stał się kościołem parafialnym Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu. Dopiero od 1974 roku jest samodzielnym kościołem parafialnym. Od powstania parafii funkcję proboszcza sprawowali: ks. Eugeniusz Kirzewski, ks. Jerzy Kowalczyk, ks. Andrzej Głowa, ks. Tadeusz Jędrzejak, ks. Krzysztof Kołodziejczyk, ks. Wojciech Jędrzejczyk. Z terenu zgierskiej parafii pochodzi również dwóch księży: ks. Bogdan Marciniak, ks. Paweł Miziołek, dwóch zakonników: ks. Zygmunt Kosielski, ks. Grzegorz Kosielski i pięć sióstr zakonnych: s. Jadwiga Przytulska, s. Anna Bursiewicz, s. Wanda Bursiewicz, s. Agata Marszałek, s. Agnieszka Nowosińska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-02-23 16:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. św. Anny w Brzezinach

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Piotr Drzewiecki

W Brzezinach, przy drodze biegnącej w kierunku wsi Witkowice czy Gałków na uboczu znajduje się niewielka drewniana budowla z białą przymurówką. Według tradycji wiódł tamtędy trakt handlowy z Wielkopolski i Kujaw do Piotrkowa a później dalej, do Krakowa. Idąc śladami historii, w 1502 roku staraniami podkomorzego łęczyckiego, Stanisława Lasockiego, zostali sprowadzeni właśnie tutaj księża misjonarze.

W XVI wieku pojawiła się na tym terenie murowana kaplica, z charakterystyczną amboną na zewnątrz, którą ufundował wojewoda podlaski, Stanisław Warszycki. W następnych stuleciach przebudowano stary kościół, zostawiając charakterystyczną murowaną część, w której obecnie znajduje się zakrystia, a ambona została przykryta drewnianą zabudową obecnego wizerunku kościoła. Bardzo prawdopodobne, że w tym czasie powstała także drewniana dzwonnica. Z upływem czasu budowla zaczęła popadać w ruinę. Z inicjatywy księdza Antoniego Szelewskiego, w 1859 roku przeprowadzono kapitalny remont świątyni oraz jej oszalowanie. W ciągu XX wieku zabiegi remontowe były przeprowadzane jeszcze dwukrotnie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

2024-04-18 14:19

[ TEMATY ]

klinika

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce ma na celu lepsze zrozumienie problemów pacjentów w stanie śpiączki, a także pomoc w stworzeniu systemu, pozwalającego na wybudzanie pacjentów ze śpiączki w każdym możliwym przypadku. Ponadto obchody Dnia Pacjenta w Śpiączce mają przyczynić się do zwiększenia społecznej świadomości istnienia problemu pacjentów znajdujących się w tym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Szczęśliwa, która uwierzyła

2024-04-18 21:04

Materiały organizatorów

W ramach przygotowań do synodu odbędzie się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Będzie to czas spotkania i odkrywania siebie, swoich życiowych zadań i miejsca w Kościele.

Dzień skupienia będzie miał miejsce 20 kwietnia w parafii NMP na Piasku we Wrocławiu w godz. 10.00-18.00. W programie jest medytacja, konferencja i wspólna modlitwa, które mogą okazać się pomocą dla każdej z kobiet w zrozumieniu swojej tożsamości i życiowych zadań. Rozważania będą się odbywać w świetle słów z Ewangelii według św. Łukasza: „Szczęśliwa, która uwierzyła”. Jak piszą organizatorzy: „przyjrzymy się spotkaniu dwóch kobiet: rozpoczynającej dorosłe życie Maryi i mającej już za sobą wiele doświadczeń Elżbiety. Łączy je nadzieja i odwaga wychodzenia naprzeciw szczęściu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję