Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Śmigus Dyngus na Manhattanie

2024-04-02 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Poniedziałek Wielkanocny na placu za wieżowcem przy ul. Piotrkowskiej 182 zorganizowano 1. Łódzką Bitwę Wodną. Pomysłodawcą był Damian Raczkowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi, organizator wielu pikników i spotkań rodzinnych na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Łódź Śródmieście.

150 pierwszych zawodników otrzymało pamiątkowe koszulki, które zaprojektowała ze specjalnym logo Małgorzata Michalska, mieszkanka spółdzielni. Bitwa wodna odbywała się na placu z kartonowymi przeszkodami oklejonymi folią, takimi typowymi jak do paintballa. - Zabawa dla wszystkich, małych i dużych, młodszych i starszych. Każdy może dołączyć i polewać się wodą. Na początku były walki między dwiema pięcioosobowymi drużynami dziewcząt i chłopców. Na zakończenie była bitwa wszystkich, taki prawdziwy śmigus dyngus oraz prawdziwy zbijak balonami napełnionymi wodą – mówił pan Damian. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do organizacji imprezy włączyły się Ochotnicza Straż Pożarna Nowe Złotno i OSP Łagiewniki, które uczestnikom zabawy dostarczały wodę. W bitwie wziął udział także Marcin Gołaszewski, przewodniczący RM w Łodzi. - Jestem cały mokry i bawiłem się świetnie. Pamiętam, jak byłem małym chłopcem, biegaliśmy po osiedlu i polewaliśmy się wodą. Dzisiejsze wydarzenie to najlepsza metoda, żeby nie było chuligaństwa, a była świetna zabawa. Pierwsza taka bitwa wodna w Łodzi. Kilkaset dzieci i dorosłych czerpało z tego wielką przyjemność.

Dzieciom organizatorzy rozdawali też słodkości, które kojarzą się z Wielkanocą: zające z czekolady, jajka z niespodzianką. W zabawie wzięły udział całe rodziny. - Ludzie przyszli tutaj też z ciekawości, popatrzeć, ale też ryzykowali, że zostaną polani wodą. Wziąłem wiadro, akurat stał sobie jeden pan, a ja go całego oblałem. Nikt do nikogo nie miał pretensji. Fantastyczna zabawa, która jednoczy sąsiadów bez względu na wyznanie czy opcję polityczną. Jesteśmy wszyscy razem jak jedna wielka rodzina. Dawno się tak nie ubawiłem. Oby takich imprez było jak najwięcej – powiedział Marcin Paliński, również mieszkaniec Manhattanu.

Reklama

Zwyczaj oblewania się wodą znany był na polskiej ziemi już w XV wieku. Niestety w ostatnich latach stał się zabawą młodzieży, która niekiedy nie miała nic wspólnego z tradycją, a raczej były to chuligańskie wybryki nastolatków, pragnących dokuczyć nie tylko swoim rówieśnikom, ale także osobom starszym.

1. Łódzka Bitwa Wodna na Manhattanie pokazała, że można kontynuować tradycję oblewania się wodą. Jest to wspaniała zabawa dla dzieci, rodziców, a także i dziadków.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Solidarni z Bejrutem

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

CZYTAJ DALEJ

Dokumenty diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sł. Bożej S. Leszczyńskiej dotarły do Watykanu

2024-04-17 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

sługa Boża Stanisława Leszczyńska

Kl. Kamil Gregorczyk

Stanisława Leszczyńska - witraż

Stanisława Leszczyńska - witraż

11 marca br., w 50. rocznicę śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, w Wyższym Seminarium Duchownym uroczyście zakończono diecezjalny etap procesu łódzkiej Bohaterki z Auschwitz.

Podczas uroczystości odbyło się zaprzysiężenie ks. dr. Łukasza Burcharda, który – jako portator akt diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego został zobligowany do dostarczenia zebranych dokumentów procesowych do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. - Ja ks. Łukasz Burchard, mianowany przez jego eminencję kardynała Grzegorza Rysia poratorem akt dochodzenia diecezjalnego w procesje beatyfikacyjnym Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej do Stolicy Apostolskiej przysięgam – że w najbliższym czasie doręczę je do Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie wraz z załączonymi listami polecającymi. Tak mi dopomóż Bóg i ta święta Ewangelia, której dotykam moimi rękami – mówił podczas przysięgi ks. Burchard. 

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję