Reklama

Nasz Dom

Jednym z najwybitniejszych polskich pedagogów, wychowawców najuboższej młodzieży na Podkarpaciu i twórców zakładów wychowawczych był bł. ks. Bronisław Markiewicz. W swojej koncepcji wychowawczej z naciskiem podkreślał, że rodzina jest niezbędnym komponentem wychowania dziecka. W sytuacji, gdy rodzina nie mogła wychowywać własnego dziecka, ks. Markiewicz zalecał poszukiwanie rodziny zastępczej, a dopiero potem proponował wychowywanie w placówce opiekuńczej. Brak miłości rodzicielskiej w zakładach wychowawczych prowadzonych przez niego musiał być zastąpiony wytworzeniem atmosfery rodzinnej, za którą odpowiedzialni byli stale przebywający z dziećmi wychowawcy

Niedziela rzeszowska 30/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecnie wychowawczy system bł. ks. Markiewicza realizowany jest w działalności jego duchowych córek i synów, to jest przez Zgromadzenie Sióstr Michalitek i Zgromadzenie Księży Michalitów.
Jedną z form działalności wychowawczej sióstr michalitek jest prowadzenie całodobowych placówek opiekuńczo-wychowawczych, gdzie opieką całkowitą objęte są dzieci pozbawione troski i pomocy własnych rodzin. Zgromadzenie prowadzi obecnie 6 takich domów pod nazwą Katolicka Placówka Wychowawcza „Nasz Dom”, w Częstochowie, Mochnaczce, Warszawie, a na Podkarpaciu w Jaśle, Miejscu Piastowym, Widełce.
Wychowując dzieci, Zgromadzenie chce je przygotować do dorosłego życia, do radzenia sobie z trudnościami i do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie oraz stworzenia przez nie dobrych rodzin. W tym celu od 15 lat podejmuje współpracę z bardzo liczną grupą rodzin zaprzyjaźnionych. Rodziny te pragną bezinteresownie podzielić się sobą, swoim rodzinnym ciepłem, wzajemną życzliwością, ofiarnością, miłością do Pana Boga, pracowitością i wiernością oraz ukazać właściwy wzór rodziny i jej wielką wartość. Dlatego każdego roku zabierają na trzy tygodnie wakacji dzieci do siebie, a także towarzyszą im na różne sposoby w ich codziennym życiu. Kolebką tej współpracy wychowawczej stała się parafia Przemienienie Pańskiego w Ropczycach. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu przedstawicieli Rady Parafialnej oraz wielkiej życzliwości, aprobacie i duchowemu wsparciu księdza proboszcza Jana Delekty, dzieło to miało szansę rozwoju i nabrało pewnych organizacyjnych form.
Każdorazowo na początku wakacji, w dniu z góry zaplanowanym wszyscy spotykają się przy plebanii: rodziny, dzieci, siostry zakonne i ksiądz proboszcz. Zwykle dzieci natychmiast znajdują swoich bliskich. Towarzyszy temu spotkaniu kilka słów przywitania, modlitwa i błogosławieństwo duszpasterskie. Następnie wszyscy odjeżdżają do siebie.
W czasie pobytu dzieci nad całością czuwa przedstawiciel Rady Parafialnej, interweniując w razie potrzeby. Również w tym czasie siostra inspektorka ds. wychowania w Zgromadzeniu, siostry dyrektorki placówek czy wychowawczynie zwykle odwiedzają rodziny, mając możliwość wzmocnienia wzajemnych więzi.
Ważnym punktem pobytu dzieci w rodzinach zaprzyjaźnionych w czasie wakacji jest wspólna Msza św. Jest to Eucharystia dziękczynna za dar tego rodzaju współpracy. To jest również jedyna możliwość wspólnego spotkania się wszystkich dzieci i „wujostwa” (tak dzieci nazywają rodziny zaprzyjaźnione) podczas wakacji. Z założenia wzajemne kontakty pomiędzy dziećmi w czasie wakacji są ograniczone, aby koncentrowały się one bardziej na „swojej” rodzinie i nasiąkały jej duchem.
Po trzech tygodniach dzieci wracają do placówek „Nasz Dom”, z których pochodzą. Tym razem jest także wspólne spotkanie przy plebanii, modlitwa dziękczynna w kościele, słowa podziękowań i zaproszeń na rok następny. Rozstanie nie następuje od razu. Jeszcze kilka słów wyszeptanych do ucha cioci lub wujka, jeszcze zapewnienie o pamięci, jeszcze jeden uścisk, pomachanie i dopiero pora w drogę.
Kontakt z rodzinami zaprzyjaźnionymi to nie tylko pobyt na wakacjach, lecz także cały ciąg więzi wyrażanych w sposób listowny, telefoniczny, czy przede wszystkim osobisty. W wielu wypadkach jest to ostateczna i najskuteczniejsza pomoc dla dzieci, zwłaszcza, gdy te przeżywają sytuacje kryzysowe.
Zasadą działania rodzin zaprzyjaźnionych, wypracowaną przez lata, jest brak rozgłosu dla własnego zaangażowania. Naturalny tok ustabilizowanego życia rodzinnego, do którego dziecko ma przywyknąć i które ma docenić, jest podstawową regułą. Takie założenie nie piętnuje dzieci i ich sytuacji życiowej. Nie nagłaśnia ich problemów, lecz pozwala żyć w sposób normalny, przysługujący każdej rodzinie. Również rodzin nie ukazuje jako dobroczyńców dla pokrzywdzonych, lecz zakłada naturalny sposób dzielenia się posiadanym dobrem.
Każdego roku krąg rodzin powiększa się, zwiększa również swój zasięg terytorialny. Początkowo były to rodziny zamieszkałe głównie w Ropczycach i w najbliższych okolicach. Obecnie, oprócz obszaru powiatu ropczyckiego, rodziny te pochodzą z terenu powiatu sędziszowskiego, a nawet dębickiego.
Na przestrzeni 15 lat, 120 rodzin przyjmowało dzieci do swoich domów. W tak stosunkowo długim czasie zrozumiała jest rotacja tych rodzin. W kilku przypadkach role rodziny zaprzyjaźnionej przejmowało młodsze ich pokolenie. Czasem wraz ze zmianą sytuacji prawnej dziecka, rodziny te wygasały. Natomiast wiele rodzin bardzo wytrwale towarzyszy tym samym wychowankom, nawet po wyjściu z placówki. W takich przypadkach tworzy się szczególna więź. Wychowankowie ci traktowani są już jak członkowie rodziny.
Efekty wychowawcze widoczne są zwykle po latach. Najbardziej cieszy fakt, gdy dzieci z bardzo trudną przeszłością, pod wpływem troski sióstr michalitek i kontaktu z rodzinami zaprzyjaźnionymi w wieku dorosłym zakładają własną zdrową rodzinę.
Dzieło pomocy dzieciom oddane jest Panu Bogu, zarówno przez siostry michalitki, jak też przez same rodziny. To oni piszą: „Znamienne jest również to, że właśnie w Ropczycach jest sanktuarium Matki Bożej, która nosi tytuł Królowej Rodzin. …W każdą I sobotę miesiąca w sanktuarium Matki Bożej, przed wieczorną Mszą św., odmawiamy Różaniec w intencji rodzin rozbitych, a w szczególności modlimy się za dzieci pokrzywdzone przez los, a które spotykamy na swojej drodze” (J.G.).
7 lipca br., w 15. rocznicę współpracy wychowawczej Zgromadzenia Sióstr Michalitek z rodzinami zaprzyjaźnionymi, w kościele Matki Bożej Królowej Rodzin w Ropczycach odbyła się Msza św. dziękczynna za wielkie dzieło wyrosłe z Bożej Opatrzności i dobroci ludzkich serc. Eucharystię celebrowali wszyscy kapłani parafii, w których dzieci przebywają u rodzin, pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego. Udział w niej wzięły rodziny zaprzyjaźnione wraz z 55 dziećmi aktualnie u nich przebywającymi, rodziny na różne sposób związane z dziełem pomocy dzieciom, siostry michalitki wraz z matką generalną Natanaelą Bednarczyk, a także zaproszeni goście. Po czym wszyscy zebrali się na wspólnym świętowaniu, wymianie myśli i doświadczeń, jako wielka rodzina rodzin dzielących się sercem z najbardziej potrzebującymi pomocy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Szarbela

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Szarbel Makhlouf

św. Szarbel

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Przedstawiajmy swe intencje miłosiernemu Bogu za wstawiennictwem świętego Szarbela. Odprawiających ją zachęca się do codziennej Komunii Świętej.
CZYTAJ DALEJ

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Armia zapowiedziała dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w walkach w Strefie Gazy

2025-07-27 09:21

[ TEMATY ]

Izrael

PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Izraelskie wojsko zapowiedziało w niedzielę dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w działaniach zbrojnych na niektórych obszarach w Strefie Gazy. Decyzja ta została ogłoszona po tym, gdy armia poinformowała o wznowieniu zrzutów z pomocą humanitarną nad palestyńską półenklawą i ustanowieniu „korytarzy humanitarnych” dla konwojów ONZ.

Jak przekazał portal Times of Israel, przerwy w działaniach zbrojnych będą wprowadzane w miejscach, w których aktualnie nie operują izraelskie siły lądowe, w tym w Al-Mawasi, Dajr al-Balah i mieście Gaza.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję