Reklama

Parafia św. Leonarda w Wierzbiu

W odległości 10 km w kierunku południowym od Wielunia leży miejscowość Wierzbie. Jest to stara wieś położona na Wyżynie Wieluńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ryszard Rosin w pracy „Ziemia Wieluńska w XII-XVI wieku. Studia z dziejów osadnictwa” napisał: „Wierzbie są jedyną wsią w Wieluńskiem, o której wiemy dokładnie, że została założona na surowym korzeniu. Akt lokacji wydano w 1381 r. Dla kmieci wyznaczono 19 łanów, dla sołtysa 3. Wieś należała do dóbr królewskich”. Tenże sam autor w opracowaniu „Słownik geograficzno-historyczny Ziemi Wieluńskiej w średniowieczu” cytuje źródło (Pat. 1958, 275-279), w którym czytamy: „Władysław Opolczyk pozwolił Maciejowi Kozłek lokować wieś, in cruda radice w miejscowości Wierzbie, nadał mu 3 łany, młyn i trzeci denar. Osadzonym pozwolono wykarczować 19 łanów wg prawa niemieckiego, korzystać z borów do stworzenia barci i budowy domów, dano 12 lat wolnizny, potem płacić 10 gr z łanu”. Z dokumentu lokacyjnego wynika, że nowo lokowana wieś położona była między miejscowościami: Rudniki, Dzietrzniki, Ożarów i Kowale. Przywilej lokacyjny Wierzbia w 1488 r. potwierdził król Kazimierz Jagiellończyk na prośbę sołtysa Jana Lisa.

Wieś i parafia Wierzbie

Nazwa wsi: Vierzbie - od 1381, Wyrzbye - od1459, Wyrzbie - od 1512, Virzbicze - od1527, Wierzbie - od 1553, wywodzi się od nazwy drzew - wierzb, zarośli wierzbowych. W 1392 r. wieś stała się własnością prywatną - przejęli ją Wierusze zwani Kowalskimi (od nazwy Kowale). W 1511 r. wieś należała do powiatu wieluńskiego, jako parafia do archidiakonatu wieluńskiego. W wieku XIX wieś Wierzbie należała do dóbr narodowych, do tzw. Ekonomii Mokrsko. Po 1836 r. stanowiła część Majoratu Rządowego, w skład którego wchodziła i wieś, i folwark, a właścicielem prawem majoratu był dymisjonowany generał Michał Berdiajew.
Najprawdopodobniej przed połową XV wieku Wierzbie było siedzibą parafii. Uposażenie plebana wynosiło 3 ćwierci żyta i owsa pobierane tytułem mesznego z tzw. łanu osiadłego i 2 miary żyta i owsa pobierane od sołtysa. W tym samym czasie parafia Wierzbie płaciła po 10 groszy z łanu osiadłego klasztorowi kościoła wieluńskiego, z łanów pustych oddawano dziesięcinę. Liczba łanów osiadłych w Wierzbiu sukcesywnie się zmniejszała w stosunku do ilości łanów z chwili lokacji. W 1511 r. było ich tylko 6. Zaważyło to niewątpliwie na losach parafii, którą na podstawie dokumentu wydanego przez Jana Łaskiego, dotyczącego parafii podupadłych, afiliowano do parafii Ożarów wraz z całym dotychczasowym uposażeniem. Niektórzy skłonni są twierdzić, że parafię afiliowano do parafii Ożarów przed 1499 r., ponieważ w źródle, jakim niewątpliwie jest „Taryfa podatku archidiakonatu wieluńskiego” z 1499 r. parafia Wierzbie nie jest wymieniona. Z chwilą afiliowania losy parafii Wierzbie splotły się z losami parafii Ożarów. Od tej chwili mówi się: Parafia Ożarów i jej filia Wierzbie. Stan taki trwał do 1922 r. W 1922 r. biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki restaurował parafię Wierzbie, do której weszły: Wierzbie, Lachowskie, Marki oraz Sołtysy dotychczas także należące do parafii Ożarów. W samym Wierzbiu na podstawie spisu z 1921 r. na liczbę 885 mieszkańców było 871 osób wyznania rzymskokatolickiego. W folwarku Wierzbie osób tego samego wyznania było 31 i byli to Polacy.
Zdarzało się jeszcze dwukrotnie, że losy parafii Wierzbie splotły się z losami parafii Ożarów. Było to w latach 1925-27 i 1945-55, a spowodowane głównie brakiem kapłanów. Dziś parafia Wierzbie jest parafią samodzielną. Należy do dekanatu Mokrsko (wcześniej do dekanatu Praszka), administracyjnie należy do gminy Praszka, powiatu Olesno i województwa opolskiego. Liczy 950 mieszkańców. Pod jej pastoralną opieką pozostaje przedszkole i szkoła podstawowa. Z parafii pochodzi ks. Jan Placek wyświęcony w 1928 r. Przy parafii działają: Parafialna Rada Duszpasterska, koło ministrantów, lektorzy, chór parafialny, zespół charytatywny i Żywy Różaniec - 2 róże. Wspomnienie św. Leonarda przypada w parafii w dniu 6 listopada. Jest to dzień odpustu parafialnego. 12 stycznia w parafii przypada Doba Eucharystyczna. W odległości 300 m od kościoła mieści się cmentarz grzebalny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kościół św. Leonarda Opata

Kościół jest usytuowany w centralnej części wsi, przy rozwidleniu dróg. Pochodzi z początku XVI wieku i zaliczany jest do grupy kościołów wielkopolskich typu wieluńskiego. Jest kościołem zabytkowym, dziś tym cenniejszym, że przetrwał w swym pierwotnym kształcie mimo przebudowy w XVIII wieku i remontu w 1889 r. Kościół św. Leonarda jest kościołem orientowanym, jednonawowym o konstrukcji zrębowej. Ma wyraźnie wydzielone prezbiterium, węższe i niższe od nawy, zamknięte prostokątnie. Do prezbiterium od strony północnej przylegają dwie zakrystie: drewniana i murowana (na jej przedłużeniu przybudówka z 1949 r.). Przy nawie po stronie zachodniej nadbudowana jest dwukondygnacyjna kwadratowa wieża, sięgająca kalenicy dachu i przykryta dachem namiotowym. Nawę kościoła przykrywa dach dwuspadowy z gontu i wieńczy go sygnaturka pokryta blaszanym hełmem. Do nawy wchodzi się przez kruchtę, w której można podziwiać szesnastowieczny portal. Kościół posiada w nawie strop, w zakrystii sklepienie kolebkowo-krzyżowe. Z nawy do zakrystii prowadzi małe wejście (dawniej ostrołukowe). Nawę od prezbiterium oddziela belka tęczowa, na której widnieje napis „Bóg jest miłością”. W nawie kościoła znajduje się chór muzyczny z mocno do przodu wysuniętą częścią środkową wspartą na rzeźbionych słupach i ozdobioną postaciami muzykujących aniołków. Przy kościele od strony północnej znajduje się wolno stojąca drewniana dzwonnica.
We wnętrzu kościoła znajdują się trzy ołtarze: ołtarz główny w prezbiterium (nie przylega do ściany) i dwa ołtarze boczne w nawie kościoła. W ołtarzu głównym, znajduje się zabytkowy, późnogotycki tryptyk z rzeźbami w części środkowej i na skrzydłach. W części środkowej tryptyku widoczne są: figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, postać św. Leonarda z kajdanami i św. Małgorzata z łańcuchami. Na skrzydłach tryptyku widoczne są postaci św. Katarzyny i św. Mikołaja.
W ołtarzu bocznym według „Katalogu zabytków sztuki w Polsce. Tom 2: Województwo łódzkie, z. 12: Powiat wieluński ” znajdowało się późnorenesansowe tabernakulum ze złoconym wyciskanym tłem z datą 1617 r. Kościół urzeka swoimi kolorami, roślinną ornamentyką ścian i ludowymi postaciami Ewangelistów na ambonie.
W latach 1971-74 staraniem ks. Wacława Markowskiego zostały w kościele wymienione wszystkie spróchniałe elementy i został założony nowy dach z gontu.
Staraniem ks. Jerzego Combika w latach 1994-2000 dokonano dwukrotnej konserwacji dachu i zewnętrznych ścian kościoła, założono instalację odgromową, rynny i kraty zabezpieczające w oknach. W 1995 r. przeprowadzono gruntowny remont zakrystii, zakupiono nowe meble i szaty liturgiczne, pomalowano wnętrze kościoła, zakonserwowano ołtarz główny i ołtarze boczne. W 1998 r. pozłocono zabytkowy tryptyk z ołtarza głównego. W 1999 r. został urządzony parking przykościelny i wybudowany frontowy parkan. W 2000 r. wymieniono ołtarz soborowy i ambonę, dostosowując je do gotyckiego stylu tryptyku w ołtarzu głównym. Latem 2008 r. dokonano kolejnej konserwacji zewnętrznych ścian kościoła. Istnieje konieczność budowy nowej plebanii.

Reklama

Św. Leonard - patron kościoła i parafii

Rycerz frankoński ochrzczony przez św. Remigiusza po chrzcie zrezygnował ze światowego życia i udał się do Noblac, gdzie rozpoczął życie pustelnicze. Gromadzący się obok niego ludzie i słuchający kazań, czasami też wybierający życie pustelnicze, zachęcili go do stworzenia zgromadzenia zakonnego pustelników. Św. Leonard stał się przywódcą tego zgromadzenia. Zbudował klasztor, który otrzymał jego imię. Z czasem klasztor został zmieniony w klasztor kanoników regularnych, a św. Leonard stał się jego opatem. Cnotą św. Leonarda była miłość do więźniów i niewolników, dlatego został ich patronem.
W ikonografii często przedstawiany był z kajdanami w rękach. Zmarł około 550 r.
W średniowieczu czczony był głównie w Niemczech i Francji. W późniejszej ikonografii przedstawiany był w czarnym habicie, z pastorałem w prawej ręce i kajdanami w lewej, czasami w otoczeniu czterech aniołów.
Wszyscy, którzy wybierają niewolę w Chrystusie i stają się więźniami Jego miłości, mogą mieć za patrona św. Leonarda Opata

Administratorzy i proboszczowie parafii Wierzbie:

Ks. Nikodem Krantz do 1925 r. (zmarł w Wierzbiu w grudniu 1925 r. i tu jest pochowany)
Ks. Wincenty Spirra, 1927-30
Ks. Edward Kubik, 1930-40
Ks. Marian Sawicki, 1945
Ks. Jan Szyca, 1945-55
Ks. Wacław Markowski, 1955-86
Ks. Tadeusz Kańtoch, 1986-93
Ks. Mieczysław Wolak, 1993-94
Ks. Jerzy Combik, 1994-2000
Ks. Mieczysław Kopeć, 19.IX - 4.XII 2000
Ks. Józef Gal, 2000 - 29.XII.2004
Ks. Jarosław W. Zając, od 2005-

2009-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W imię Trójcy Świętej

2024-05-21 13:57

Niedziela Ogólnopolska 21/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Andrej Rublow

Trójca Święta (ikona Andrieja Rublowa)

Trójca Święta (ikona Andrieja Rublowa)

Wszystko w Kościele zaczyna się od znaku Trójcy Świętej. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Wezwanie Trójcy Świętej rozpoczyna nabożeństwa, a błogosławieństwo w imię Trójcy Świętej posyła wierzących do ich życia. W ten sposób całe życie Kościoła, całe życie wierzących naznaczone jest tajemnicą Trójcy Świętej. Mimo że jest ona trudna do zgłębienia, liturgiczne wezwanie obecności Trójcy Świętej odkrywa rąbek tej tajemnicy. Od Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego wszystko się zaczyna i w Nich znajduje swe spełnienie. Człowiek, który tak rozpoczyna swój dzień, tak samo go kończy. Kiedy wzywa obecności Osób Trójcy Świętej, zaprasza Je do swojego życia, żyje Nimi w swojej codzienności, i dzień po dniu odkrywa, jak ta tajemnica powoli przenika jego życie.

CZYTAJ DALEJ

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

[ TEMATY ]

homoseksualizm

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Śpiewaliśmy pieśni, czytaliśmy fragmenty Pisma Świętego. Halina Radacz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wygłosiła kazanie. Był z nami również ks. Adam Świeżyński z Kościoła Rzymskokatolickiego - przekazał pastor Michał Jabłoński z warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej.

CZYTAJ DALEJ

Niech ta świątynia służy spotkaniu z tajemnicą Trójcy Świętej

2024-05-26 22:00

Marzena Cyfert

Eucharystia z okazji 100-lecia kościoła w Żernikach Wrocławskich

Eucharystia z okazji 100-lecia kościoła w Żernikach Wrocławskich

Poewangelicki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich obchodzi 100-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu oraz zakończenia prac remontowych kościół i odnowione organy poświęcił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Świątynia została zbudowana przez gminę ewangelicką w 1923 r. z materiałów pozyskanych z rozbiórki budynku prochowni na Karłowicach we Wrocławiu. Po wojnie, w 1945 r. mieszkańcy Żernik zabezpieczyli opuszczony zbór i zbudowali prowizoryczny ołtarz. Parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa erygował abp Bolesław Kominek w 1958 r. W 2003 r. proboszczem został ks. prał. Tadeusz Rusnak. Ze względu na stale powiększającą się liczbę parafian podjął decyzję o wybudowaniu nowego kościoła pw. NMP Pompejańskiej, który poświęcony został przez abp. Józefa Kupnego 8 października 2022 r. W tym samym roku ks. Rusnak rozpoczął gruntowny remont zabytkowego kościoła parafialnego. Przeprowadzono konserwację dachu, renowację ścian zewnętrznych, wewnętrznych i schodów, wykonano granitową posadzkę, nową instalację elektryczną, alarmową a także monitoring i nagłośnienie. Wykonano nowy ołtarz, zakupiono nowe ławki, krzesła, dokonano renowacji ołtarzy bocznych, krzyża, tabernakulum i drogi krzyżowej. Przeprowadzono całościowy remont organów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję