Reklama

Formowanie laikatu w KIK-u

Niedziela toruńska 32/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Klub Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu w pierwszych latach swojej działalności, a szczególnie po okresie stanu wojennego, stanowił elitę społeczeństwa rozwijającego się miasta robotniczego. Jego członkowie przyjęli na siebie ciężar zadań wynikających z obowiązków wobec Kościoła i wypowiedzi Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój”.
Katolicy zrzeszeni w KIK-u nieśli wartości kultury niezależnej, chrześcijańskiej, która przyniosła dobre owoce w ośrodkach akademickich naszego kraju i poza jego granicami. Prowincjonalizm i stagnacja duchowa, które ogarnęły mieszkańców miasta, skłoniły zarząd KIK-u do poszukiwania form przekazu wartości chrześcijańskich społeczeństwu.
Wzorem ośrodków akademickich zorganizowano po raz pierwszy w 1986 r. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Wówczas wiceprezes inż. Jerzy Przerwa przy pomocy życzliwych wskazówek i informacji uzyskanych od doświadczonych członków KIK-u warszawskiego: Stanisławy Grabskiej, Anny Radziwiłł, Andrzeja Wielowieyskiego, opracował wstępny plan Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Przy współudziale członków klubu wraz z jego kapelanem ks. inf. Tadeuszem Nowickim został opracowany program I Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Grudziądzu, patronat objął bp Marian Przykucki oraz dekanat grudziądzki. W czasie trwania I Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Grudziądzu, w dniach 15-21 września 1985 r., gościliśmy prelegentów, byli to: dr Jerzy Matyjek - „Dobra Nowina”, Krystyna Muszyńska - „Polskość Warmii i Mazur po plebiscycie”, prof. Andrzej Święcicki - „Dobro wspólne”, red. Ewa Polak - „Młodzież a współczesność”, Anna Radziwiłł - „Karta Praw rodziny”, o. Jan Czachorek - „Działalność misyjna a podmiotowość młodych państw”. Za każdą prelekcją przemieszczała się ekspozycja prasy katolickiej. W tym czasie odbyły się - koncert orkiestry Filharmonii Pomorskiej z Bydgoszczy oraz projekcja filmu. Ważne jest, że w kosztach I Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej i kilku następnych partycypowały parafie dekanatu grudziądzkiego.
Tematyka prelekcji w kolejnych tygodniach była dostosowana do hasła sugerowanego przez Episkopat Polski, np.: „Do końca ich umiłował”, „Jam jest Prawda, Droga i Życie”, „Człowieku, kim jesteś i dokąd zmierzasz”.
Prelegenci starali się sprostać zapotrzebowaniu społeczeństwa zarówno pracującego, jak i młodzieży szkolnej. Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej wpisały się w kalendarz imprez miasta. Są organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich, które wprowadziło Kongres Wspólnot Katolickich. Organizacje pozarządowe znalazły również swoje miejsce, by poinformować społeczeństwo miasta o swojej pracy na rzecz jego mieszkańców. Dzięki temu organizacje zrzeszające laikat, m.in. Grudziądzkie Centrum Caritas, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Bursa Szkolna Caritas Diecezji Toruńskiej (i inne instytucje kultury, np. muzeum, biblioteka), nie są anonimowe, a wręcz znajdują uznanie.
W czasie Tygodni Kultury Chrześcijańskiej gościliśmy znanych prelegentów. Oto niektórzy z nich: ks. prof. Andrzej Szostek MIC, redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś, prof. Ryszard Bender KUL, prof. Mirosław Piotrowski, dr Antoni Winiarski (KIK Katowice), dr Mieczysław Ryba KUL, ks. dr hab. Mirosław Mróz. Poza tygodniami Klub Inteligencji Katolickiej organizował zebrania otwarte z prelekcjami kształtującymi podstawowe osądy na problemy moralno-społeczne, które niosła historia i współczesność. Zainteresowani uczestniczyli w dyskusjach. Zebrania otwarte z prelekcjami były konieczne w tamtych czasach, gdyż ich treści i forma wpływały na kształtowanie zasad kultury niezależnej w duchu miłości bliźniego zgodnej z Dekalogiem. Do najbardziej aktywnych formacyjno-integracyjnych spotkań pracowniczych organizacji naszego miasta należy spotkanie, które odbyło się w maju 1998 r., zorganizowane przez wiceprezesa KIK-u Sławomira Szymańskiego. Miało miejsce u księży werbistów w Górnej Grupie k. Grudziadza. Konferencję rozpoczęto Mszą św. celebrowaną przez bp. Jana Chrapka przy współudziale ks. inf. Tadeusza Nowickiego. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do doświadczeń „Solidarności”, które trzeba rozwijać zgodnie z nauką społeczną Kościoła.
W sprawozdaniach z tamtych lat zachowały się skrócone treści wystąpienia Księdza Biskupa mówiące, że niemożliwą rzeczą jest, by świat mógł istnieć i rozwijać się w dobrym kierunku bez Chrystusa i Jego nauki. Bp Jan Chrapek wielką uwagę przywiązał do małych ojczyzn, które powinien cechować solidaryzm. W obradach uczestniczyli: poseł Michał Wojtczak (AWS), poseł Jan Wyrowiński (UW), prezydent Grudziądza Tomasz Pasikowski. Obecną tam grupę społeczników łączyły wartości chrześcijańskie oparte na społecznej nauce Kościoła, które są konieczne w profesjonalnym działaniu radnych w Radzie Miasta.
Drugą konferencją, na którą należy zwrócić uwagę, był zjazd delegatów KIK-u północno-zachodniej Polski, który odbył się 1999 r. u gościnnych księży werbistów w Laskowicach Pomorskich, z udziałem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego. Na spotkaniu analizowano temat, jak na tamte czasy, nośny i absorbujący: „Polska szansą i wyzwaniem Unii Europejskiej”.
Z referatami tematycznymi wystąpili: dr Mirosław Piotrowski KUL, senator RP Stanisław Gogacz (Lublin) oraz Tomasz Pasikowski - dyrektor generalny Ministerstwa Finansów, były prezydent Grudziądza. Dyskusja sugerowała różne rozwiązania, ale każde odwoływało się do korzeni chrześcijńskich.
To wydarzenie duchowo-intelektualne zgromadziło reprezentantów świata nauki, medycyny, sądownictwa, oświaty i biznesu, a przede wszystkim społeczników. Obradom towarzyszył bp Andrzej Suski, który w kaplicy misyjnej odprawił Mszę św. To spotkanie udowodniło, że KIK skupia wokół siebie ludzi otwartego serca i umysłu, którzy chcą uczyć się i zmieniać siebie, a także rzucać wyzwanie środowisku.
KIK w maju 2002 r. włączył do strategicznych, jak na tamte czasy, działań na rzecz naszego miasta. W czasie XVII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zorganizowano spotkanie dla osób zaangażowanych w życie społeczno-gospodarcze i religijne Grudziadza. Uczestniczyli w nim przedstawiciele KIK-u, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz twórcy i członkowie zjednoczonej centroprawicy pod nazwą „Ruch dla Grudziądza”. Pogarszająca się sytuacja materialna i wysokie bezrobocie doprowadziły, że organizacje, dla których dobro mieszkańców nie było obojętne, podjęły działania zmierzające do poprawy stanu gospodarki w mieście.
Pracę nad zniwelowaniem trudności piętrzących się przed „Ruchem dla Grudziądza” wspierali swoimi wypowiedziami: ks. Sylwester Ćwikliński, dyrektor Wydziału ds. Formacji i Apostolstwa Świeckich Kurii Diecezji Toruńskiej, a także ks. Marek Borzyszkowski, dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas. Prelekcja na temat dokumentu Episkopatu Polski o integracji z Unią Europejską, wygłoszona przez ks. dr. Wiesława Łużyńskiego, wykładowcę katolickiej nauki społecznej WSD w Toruniu, mówiąca o wspieraniu przez biskupów polskich jednoczącej się Europy oraz poszanowaniu wartości chrześcijańskich, wzbudziła optymizm wśród katolickich społeczników. Spotkanie to zaowocowało zwycięstwem prawicy w wyborach do Rady Miasta. KIK wprowadził 3 swoich członków.
Zintegrowane działania wspólnot katolickich udowodniły, że jednomyślność w dialogu pomaga odnaleźć właściwą drogę do podejmowania rozsądnych i kompetentnych decyzji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Pierwsza zasada - nie panikuj!

2025-05-16 07:30

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Wyjątkowe przesłanie niesie nowy Ojciec Święty, papież Leon XIV. Jego słowa o potrzebie miłości i jedności w trudnych czasach, kiedy chrześcijanie są często wyśmiewani i prześladowani, mają szczególne znaczenie. Papież, czerpiąc inspirację z nauk św. Augustyna, przypomina, że Słowo Boże może być źródłem siły i nadziei. Jego pontyfikat zaczyna się w momencie, kiedy świat potrzebuje nowych rozwiązań i otuchy w obliczu wielu wyzwań.

Warto podkreślić, że często to właśnie ludzie, którzy doświadczyli największych trudności, potrafią inspirować innych do działania. Wspomniana wcześniej Róża Czacka, dzięki swojej determinacji i wierze, stworzyła miejsce, w którym osoby niewidome mogą odnaleźć swoją drogę i pełnić ważną rolę w społeczeństwie. To przykład, że miłość do bliźniego i chęć niesienia pomocy może odmienić życie wielu ludzi.
CZYTAJ DALEJ

I edycja Kongresu Karola Wojtyły

2025-05-17 20:15

plakat organizatorów

    W dniach 19–20 maja 2025 roku w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy na ul. Stradomskiej 4 w Krakowie odbędzie się I edycja Kongresu Karola Wojtyły, zatytułowana: „Ku pełniejszemu rozumieniu osoby ludzkiej. Karola Wojtyły ewolucja myślenia o człowieku”.

- Będzie to okazja, żeby jeszcze bardziej poznać meandry myśli, a właściwie dochodzenia do pewnej wizji człowieka, którą Karol Wojtyła przedstawiał światu już jako Jan Paweł II – mówi abp Marek Jędraszewski, zapraszając do udziału w I Kongresie Karola Wojtyły. Wydarzenie odbywać się będzie w auli krakowskiego Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję