Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze obchodzi w tym roku 10. rocznicę istnienia. W sierpniu 1999 r. bp Adam Dyczkowski podpisał dekret o utworzeniu nowej zielonogórskiej parafii, w skład której weszły część parafii pw. Ducha Świętego i św. Jadwigi. Uroczystościom rocznicowym odbywającym się 20 września przewodniczył bp Adam Dyczkowski
Pierwsza w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej parafia tworzona przez zakonników Krakowskiej Prowincji Franciszkanów oficjalnie zaistniała 22 sierpnia 1999 r. - Minęło 10 lat od chwili, gdy Ksiądz Biskup zaprosił franciszkanów do pracy duszpasterskiej do Zielonej Góry. Dlatego dzisiaj, po odprawieniu misji parafialnych, wraz z całą wspólnotą chcę podziękować Panu Bogu za dobro, które dokonało się w minionym czasie - mówił o. Zdzisław Tamioła, proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu.
Pierwsze rozmowy na temat sprowadzenia do diecezji franciszkanów miały miejsce w latach 80. i prowadzone były przez ówczesnego pasterza diecezji bp. Józefa Michalika. Parafia powierzona została Zakonowi Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanom), którzy od pierwszych chwil dali się poznać parafianom i mieszkańcom miasta jako wspaniali duszpasterze, zjednując sobie wielu przyjaciół. - Na franciszkańskie Msze św. odprawiane pod gołym niebem na placu przy ul. Kilińskiego - w miejscu, gdzie dziś stoją kaplica i klasztor oraz buduje się kościół - przyjeżdżali wierni z różnych stron miasta - opowiadają parafianie. Bardzo szybko powstały pierwsze grupy i wspólnoty parafialne, a budowaniu Kościoła duchowego towarzyszyła od początku budowa materialna - najpierw kaplicy, a później - od 2003 r. - klasztoru i kościoła. W budowę zaangażowana jest cała Krakowska Prowincja Franciszkanów, która systematycznie wspiera finansowo parafię w tym dziele.
Obecny podczas uroczystości prowincjał o. Jarosław Zachariasz dziękował za odwagę zaproszenia franciszkanów do Zielonej Góry, za wszelką pomoc i każdy gest życzliwości. - Jesteśmy tu zaledwie 10 lat, to w porównaniu z Krakowem czy Radomskiem, gdzie franciszkanie są obecni od ponad 700 lat, niewiele - mówił - ale te 10 lat to wystarczająco dużo, by złożyć Bogu dziękczynienie za trwające tu dzieło. Czy franciszkanie będą tu przez kolejne 700 lat - to zależy od Pana Boga.
Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz Krakowskiej Prowincji Franciszkanów oraz duchowieństwa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Przyjechali również bracia pracujący w minionych latach w parafii - z pierwszym wikarym i dyrektorem festiwalu „Pokój i Dobro” o. Bronisławem Staworowskim - dziś ekonomem prowincji.
Na zakończenie uroczystości poświęcony został nowy klasztor, w którym zamieszkali bracia franciszkanie.
Z szacunków organizacji Open Doors wynika, że obecnie w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan. Według Światowego Indeksu Prześladowań w 2025 r. w 50 krajach poziom prześladowań jest wysoki bądź ekstremalnie wysoki. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Korea Północna, drugie - Somalia, trzecie - Jemen.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek w Warszawie, dyrektor polskiego biura Open Doors Leszek Osieczko przekazał, że w ciągu ostatnich trzech dekad z Korei Północnej uciekło 34 tys. Koreańczyków, a około miliona zostało zawróconych.
Z udziałem licznie zgromadzonej wspólnoty kapłańskiej, osób konsekrowanych oraz niezliczonej rzeszy wiernych, odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego 8 lipca k J.E. ks. biskupa Władysława Bobowskiego, biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej.
Mszę świętą, odprawioną w kościele parafialnym pw. śś. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza, biskupa polowego Wojska Polskiego, koncelebrowało kilkuset kapłanów. Już we wstępie do liturgii, główny celebrans nawiązując do życia i duchowości zmarłego biskupa powiedział, że: „Odszedł Pasterz nasz, co ukochał lud ...”
Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.
Wakacje to czas, gdy wielu udaje się na zasłużony wypoczynek. Destynacje urlopowe – zarówno te bliższe, jak i dalsze – z różnych przyczyn mogą stanowić wyzwanie z perspektywy praktykowania wiary w warunkach innych niż te codzienne. – Czas urlopu jest ważny i potrzebny. Wielu myśli o nim przez wiele miesięcy. Planuje, wybiera, realizuje. Człowiek wierzący w tych działaniach pamięta o Bogu – podkreśla ks. dr Stanisław Szczepaniec. Wraz z przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego, a jednocześnie konsultorem Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, poruszamy kwestie, o których warto pamiętać, planując wakacyjne wyjazdy.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.