Reklama

Biskup Marek Mendyk w Rzymie

Od 8 lat Kongregacja do Spraw Biskupów organizuje w Watykanie kilkudniowe spotkania dla nowo wyświęconych biskupów z całego świata. Do Wiecznego Miasta zjechało 108 biskupów. W tym gronie znalazło się 4 polskich biskupów i biskup pomocniczy z Legnicy Marek Mendyk. Po powrocie o wrażenia Księdza Biskupa zapytała Monika Poręba-Zadrożna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika Poręba-Zadrożna: - Księże Biskupie, nowo wyświęceni biskupi pojechali do Rzymu na szkolenie?

Bp Marek Mendyk: - Tak właśnie mówią, że biskup jedzie szkolić się, żeby wiedział jak ma wyglądać jego posługa. Uczestniczyliśmy w wielu wykładach, które ukazywały różne obszary pasterskiej troski Kościoła, ale bardzo owocne też były spotkania kuluarowe. Wspaniała wymiana doświadczeń i obraz Kościoła w świecie.

- W spotkaniu uczestniczyło 4 polskich biskupów. Był również biskup z Argentyny, który swoje korzenie ma w diecezji legnickiej. Czy udało się go poznać? O czym księża rozmawiali?

- Tak, dopiero na tym spotkaniu dowidziałem się o biskupie, którego brat mieszka niedaleko Lubina. Ksiądz Biskup pełni posługę w Argentynie. Interesowały nas różne obszary działalności Kościoła, zarówno związane z ewangelizacją, jak też z kulturą, sprawą powołań. To są kraje, w których mimo, że zauważa się wzrost powołań, to i tak księży brakuje. Księża biskupi opowiadali, że na 7 milionów ludzi zamieszkujących ich diecezje mają niespełna 200 księży. Kiedy powiedziałem, że w diecezji legnickiej na 800 tys. wiernych mamy ponad 500 księży, wtedy jeden z nich mówi: jestem gotowy uklęknąć przed Tobą, żeby chociaż 5 księży z diecezji legnickiej można było skierować do pracy misyjnej.

- Czy pomimo wielu wykładów, prelekcji i spotkań był czas na krótki spacer po Rzymie?

- Właściwie nie. Zajęcia rozpoczynały się wcześnie rano, a kończyły o godz. 20.00. Była przerwa na wspólną modlitwę, a więc na Mszę św., Liturgię Godzin; wspólny obiad i ponownie wykłady. W niedzielę nie było wykładów. Mieliśmy dzień do własnej dyspozycji. Wówczas pojechaliśmy do Watykanu, by modlić się przy grobie Świętego Piotra. Oczywiście, nawiedziłem też grób Jana Pawła II. Jak zawsze, jest tam wiele intencji, wiele osób z całego świata klęczy przy grobie Papieża Polaka zatopionych w modlitwie. Podczas wizyty w Rzymie mieliśmy także okazję spotkać się z papieżem Benedyktem XVI, w letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Ojciec Święty przyjął nas bardzo serdecznie. To było bardzo miłe spotkanie. Ale niestety krótkie. Każdy z obecnych biskupów czekał na podejście do Ojca Świętego, który pozdrawiając diecezję legnicką bardzo interesował się, skąd jestem, gdzie pracuję.

Biskup Marek Mendyk przyjął święcenia biskupie 31 stycznia w Katedrze Legnickiej. Jest III biskupem pomocniczym diecezji legnickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia papieżowi Leonowi XIV

2025-05-17 10:41

[ TEMATY ]

Prezydent Andrzej Duda

Papież Leon XIV

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia papieżowi Leonowi XIV. W liście zamieszczonym w sobotę na stronie Kancelarii Prezydenta RP wyraził nadzieję, że pontyfikat przyczyni się do zakończenia wojny na Ukrainie.

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV odbędzie się w niedzielę w Watykania. Oczekuje się, że udział w niej weźmie około 250 tysięcy osób i 200 oficjalnych delegacji. Msza na placu Świętego Piotra odbędzie się w dniu 105. urodzin Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: przed Mszą papież objedzie plac św. Piotra

2025-05-16 14:05

[ TEMATY ]

Watykan

Papież Leon XIV

Vatican Media

Godzinę przed inauguracją swego pontyfikatu papież Leon XIV objedzie w otwartym samochodzie plac św. Piotra, aby pozdrowić zgromadzonych wiernych. Poinformował o tym Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Początek objazdu planowany jest na godzinę 9.00, zaś Msza św. rozpocznie się o 10.00.

Na zakończenie liturgii papież odmówi na placu modlitwę „Regina Caeli”, po czym w bazylice św. Piotra , przy ołtarzu Konfesji, przywita się z delegacjami zagranicznymi.
CZYTAJ DALEJ

NA ŻYWO: Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV

18 maja na placu św. Piotra w Watykanie o godz. 10:00 rozpocznie się Msza św. inaugurująca pontyfikat 267. Biskupa Rzymu i Głowy Kościoła Katolickiego. Godzinę przed tym papież objedzie w otwartym samochodzie plac św. Piotra, aby pozdrowić zgromadzonych wiernych. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z Watykanu.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję