Reklama

Powołanie - Nauczyciel

Nauczyciel to nie tylko zawód. To nie szereg czynności, które możemy wykonać automatycznie, a jeśli efekt pracy nie wyjdzie, to wyrzucimy go do śmieci. Efektem pracy nauczyciela jest ukształtowany człowiek, który ma w szkole osiągnąć autentyczną i pozytywną dojrzałość. Człowieka nie można wyrzucić, o niego zawsze i do końca trzeba walczyć. Dlatego nie powinno mówić się zawód - nauczyciel, ale powołanie - nauczyciel.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Autorytet nauczyciela dawniej

Przez wieki nauczycielami byli ludzie, którzy musieli mieć ku temu jakiekolwiek przygotowanie. W starożytności nauczycielem zostawał człowiek kompetentny w danej dziedzinie, którego zadaniem miało być pielęgnowanie w uczniu podstawowych wartości ludzkich - dobra, prawdy i piękna. Najczęściej byli to kapłani, którzy posiadali umiejętność czytania i pisania.
W średniowieczu ranga nauczycieli wzrosła wraz z powstawaniem uniwersytetów oraz pojawiły się pierwsze zawodowe organizacje nauczycieli - cechy nauczających. Czasy nowożytne przyniosły początki kształcenia nauczycieli dla podstawowego i średniego szczebla oraz postęp w przygotowaniu do pracy nauczyciela. W XIX wieku powstały już seminaria nauczycielskie, które zajmowały się formowaniem i kształceniem nauczycieli, wzrosła też ich pozycja społeczna.

Nauczyciel XXI wieku

„Nie można uczyć drugich, nie nauczywszy i nie przygotowawszy wpierw siebie” - pisała hrabina Jadwiga z Działyńskich Zamoyska w „Myślach wybranych”. W tych słowach ujęła jeden z niezwykle ważnych elementów wszystkiego, co wiąże się z nauczaniem i wychowaniem człowieka - odpowiednie przygotowanie tych, którzy mają młodego człowieka kształtować. W przygotowywaniu, czyli kształceniu i kształtowaniu nauczycieli powinna liczyć się zasada non multa, sed multum - nie ilość, lecz jakość. Aby móc należycie wypełniać powołanie nauczycielskie, do tego „zawodu” powinni iść ludzie świadomi tego zadania i odpowiedzialności. Oni mają nie tylko przekazywać wiedzę, ale też kształtować charaktery, przekazywać system wartości i być przykładem. Od tego, jak uformują swoich podopiecznych, jaką wiedzę i wartości im przekażą, w znacznej mierze zależy kształt i jakość społeczeństwa.
„Któż z nas nie miał w życiu i nie wspomina z wdzięcznością takiego człowieka: kapłana, nauczyciela, profesora lub przyjaciela, który umiał odsłonić nam nowy świat wartości i wzbudzić dla niego trwały entuzjazm czy nawet nadać cały kierunek życiu?” - pisał Jan Paweł II. Taki właśnie nauczyciel ma kształtować wychowanka zgodnie z jego potrzebami, zainteresowaniami, postawami, temperamentem i zdolnościami. Ma ciągle doskonalić się intelektualnie, estetycznie i moralnie, aby móc doskonalić swoich uczniów. Ma być projektodawcą własnego programu kształcenia, a nie nauczać „gotowej” wiedzy z podręczników. Dzisiaj nauczyciel musi być nie tylko kompetentny w swojej dziedzinie, ale również posiadać wszechstronne przygotowanie psychologiczne i pedagogiczne oraz umiejętności wychowawcze i dydaktyczne.
Nauczyciel kształtuje człowieka, współtworzy jego osobowość, świadomość. Niewłaściwe postępowanie nauczyciela może wypaczyć jednostkę, jej rozwój intelektualny, emocjonalny. Nauczyciel nie może być nieodpowiedzialny, nie może być „byle jaki” w swoim postępowaniu z uczniem. Musi mieć świadomość wielkiej odpowiedzialności za kształt młodego pokolenia, za jego sposób myślenia, postawy etyczne i obywatelskie.

Duszpasterstwo nauczycieli

Nauczyciel nie jest jednak pozostawiony sam sobie. Otrzymuje wparcie ze strony Kościoła i licznych organizacji pozarządowych. Kościół stara się otaczać opieką środowiska nauczycielskie, które kształtując młodych, same muszą nieustannie dbać o swój rozwój, doskonalenie umiejętności oraz poziom etyczny. Diecezjalne Duszpasterstwo Nauczycieli w Rzeszowie jest jednym z sektorów duszpasterstwa ogólnego prowadzonego przez Kurię Diecezjalną w Rzeszowie. Służy ono przede wszystkim pogłębieniu formacji chrześcijańskiej nauczycieli i wszystkich odpowiedzialnych za edukację. Za formację odpowiadają: diecezjalny duszpasterz nauczycieli i dekanalni duszpasterze nauczycieli (24 kapłanów).
Formacja chrześcijańska nauczycieli z Rzeszowa i okolicy realizowana jest przede wszystkim podczas comiesięcznych spotkań nauczycielskich, na które składają się dwa podstawowe elementy: Msza św. odprawiana w farze rzeszowskiej oraz spotkanie formacyjne przeprowadzane w budynku Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Inne wydarzenia formacyjne proponowane nauczycielom rzeszowskim przez Diecezjalne Duszpasterstwo Nauczycieli w Rzeszowie to październikowa Msza św. w ramach obchodów Dnia Papieskiego, Wypominki Nauczycielskie w listopadzie, Adwentowy Dzień Skupienia w grudniu, spotkanie opłatkowe dla odpowiedzialnych za edukację w Rzeszowie i na Podkarpaciu w styczniu, czy Nauczycielskie Dni Skupienia w terenie (3-4 razy w roku).
Na płaszczyźnie diecezjalnej nauczyciele corocznie są zapraszani na Kongres Duszpasterstwa Nauczycieli, który wypada w marcu oraz na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę (1-2 lipca). Tak więc nauczyciele mają możliwość spotkania się, wymiany doświadczeń i poglądów. I muszą pamiętać, że to bycie nauczycielem to powołanie. Powołanie do kształtowania młodego pokolenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Papież Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta USA Vance' a

2025-05-19 10:18

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance'a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Jak informuje oficjalny komunikat prasowy, podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu ponownie wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i skupiono się na współpracy między Kościołem a państwem, a także na niektórych kwestiach o szczególnym znaczeniu dla życia kościelnego i wolności religijnej.
CZYTAJ DALEJ

„La Cumbia del Papa”: peruwiańska piosenka o papieżu staje się hitem

2025-05-20 09:19

[ TEMATY ]

piosenka

Peru

Papież Leon XIV

Youtube.com/ Vatican Media

Peruwiański piosenkarz Donnie Yaipén oddał muzyczny hołd papieżowi Leonowi XIV i natychmiast odniósł sukces. Jego łatwo wpadająca w ucho piosenka „La cumbia del Papa”, zaprezentowana 17 maja, szybko stała się bardzo popularna na YouTube i w mediach społecznościowych. “Piosenka jest podziękowaniem dla człowieka, który pozostawił po sobie ślad” - powiedział lokalnym mediom artysta pochodzący w Chiclayo. Podkreślił, że jest to również wyraz dumy narodu z pierwszego papieża posiadającego obywatelstwo peruwiańskie.

„Do Chiclayo zawitała radość, a Peru jest błogosławione” - tak zaczyna się piosenka, do której teledysk został częściowo nakręcony przed katedrą w Chiclayo, która przez wiele lat była kościołem biskupim obecnego papieża. Wprawdzie Leon XVI urodził się w Chicago, jednak najlepsze lata spędził w Peru, „pomagając całym sercem” w diecezji Chiclayo i jest „do szpiku kości Peruwiańczykiem”, jak głosi hiszpański tekst piosenki, której towarzyszy muzyka akordeonowa. Nawet ruchy taneczne interpretowane są jako podziękowanie Bogu: „Podnieście ręce i podziękujcie Bogu, bo nasz Papież jest Peruwiańczykiem, jest Chiclayanem, jest Papą Leonem”.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość NMP Królowej Polski w roku 2026 będzie obchodzona 2 maja

2025-05-20 10:52

[ TEMATY ]

Maryja

Maryja Królowa Polski

2026

Karol Porwich/Niedziela

W 2026 roku liturgiczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski będzie obchodzona 2 maja, a nie jak zwykle 3 maja. Wiąże się to z przypadającą w tym dniu V Niedzielą Wielkanocną.

W odpowiedzi na pismo abp. Tadeusza Wojdy SAC, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z 11 lutego 2025 roku, Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła, aby w roku 2026 uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zbiegająca się z celebracją V Niedzieli Wielkanocnej, była przeniesiona z dnia 3 maja na dzień 2 maja. Ponadto, wspomnienie świętego Atanazego, biskupa i doktora Kościoła, zostało przeniesione z 2 maja na 4 maja i jednocześnie ze wspomnieniem św. Floriana, męczennika, stały się tego dnia wspomnieniami dowolnymi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję