Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Tajemnica Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa wspólnota najstarszej parafii na Retkini przeżywała swoją uroczystość odpustową.

W parafii Najświętszego Serca Jezusowego wieczorna Msza św. była jednocześnie inauguracją Doby Eucharystycznej, czyli całonocnego czuwania w każdej parafii archidiecezji łódzkiej, będącej pamiątką po wizycie papieża Jana Pawła II w Łodzi. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Jacek Kacprzak, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. - Myślę, że dzisiejszy dzień jest najwłaściwszym dniem, aby właśnie ksiądz Jacek przewodniczył naszej uroczystości odpustowej, gdyż jest on jednocześnie dniem modlitwy o uświęcenie kapłanów. W dniu jutrzejszym w Bazylice Archikatedralnej czterech diakonów przyjmie święcenia kapłańskie. Otoczmy ich swoją modlitewną opieką! – zachęcał we wstępie do liturgii ks. Piotr Pirek, proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Pan Bóg widzi moje serce. Kiedy mówimy o sercu Boga, to oznacza że jest on najmilszy dla każdego. Święty Paweł pisze do Efezjan o tajemniczym planie przygotowanym przez Boga. Tajemnica w sensie teologii to przestrzeń, w którą ja wchodzę, ale mam świadomość, że jest ona większa ode mnie! – mówił w homilii ks. Kacprzak. - Święty Hieronim mówił, że misterium to sakrament. Wskazuje na to, że kiedy sprawujemy sakramenty, tak jak teraz, to wchodzimy w tajemnicę. Jeśli wiemy, że serce Boga mówi o jego istocie, o jego najgłębszym jesteście. Ale jednocześnie mamy świadomość, że nigdy jej nie poznamy. Całe życie będę je poznawał i nie poznam. Całą wieczność, także poza czasem, będę poznawał Boga i ciągle coś czerpał o nim. To jest tajemnica! - mówił celebrans.

Na zakończenie Eucharystii odbyła się procesja wokół kościoła połączona z nabożeństwem.

Przygotowanie do parafialnego odpustu trwało trzy dni. We wtorek, środę i czwartek odbywało się wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja i nabożeństwo czerwcowe zakończone procesją. Zaś sam dzień odpustu Adoracja Najświętszego Sakramentu rozpoczęła się po Mszy św. o godz. 10:00 i trwała aż do wieczornej liturgii.

Reklama

Doba Eucharystyczna jest lokalną formą Święta Eucharystii. Rozpoczęła się ona Mszą św. w piątek, 7 czerwca, w Bazylice Archikatedralnej. Podczas liturgii przedstawiciele każdej parafii archidiecezji łódzkiej otrzymali z rąk kard. Grzegorza Rysia różańce, będące symbolem wspólnej modlitwy o powołania.

Wieczorem w każdej parafii rozpoczęło się nocne czuwanie modlitewne.

2024-06-09 13:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” – wystawa w katedrze łódzkiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Ta wystawa pokazuje różne postawy, nie jest jednowymiarowa. Ta wystawa pokazuje bohaterów. Ta wystawa pokazuje ludzi, którzy swoje człowieczeństwo zdradzili, ale pokazuje także takich, którzy byli bohaterami mimo tego, że myśleli o sobie, że są wrogami dla żydów, ale gdzieś na końcu otrzymali tytuł – sprawiedliwych wśród narodów świata. Bardzo się cieszę, że ta wystawa jest tutaj obecna – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk odwiedził uczestników oaz

2024-07-24 20:48

[ TEMATY ]

oaza

bp Adam Wodarczyk

flick.com

Bp Krzysztof Włodarczyk odwiedził uczestników rekolekcji oazowych w Suchej na Pomorzu. Spotkał się tam z młodymi biorącymi udział w Oazie Nowego Życia, Oazie Nowej Drogi i Oazie Ministranckiej.

Rekolekcje w ośrodku jezuitów w Suchej na Pomorzu, dedykowane są tym, którzy dołączyli do grup deuterokatechumenalnych. Tym, którzy przez roczną pracę pogłębiali zrozumienie tajemnicy chrztu świętego, wkraczając powoli i systematycznie na drogę dojrzałości chrześcijańskiej. - Oaza to miejsce, gdzie możesz poczuć się częścią czegoś większego, gdzie spotkasz ludzi z pasją, którzy pragną zmienić świat! Niektórzy mówią, że oaza to intensywne przeżycie wiary. I rzeczywiście, rekolekcje są pełne wyzwań, a program oazowy często pozostawi ślad na dalszej drodze życia uczestników. Ale to właśnie dzięki temu, wielu młodych decyduje się na kontynuowanie swojej drogi w Ruchu Światło-Życie - powiedział ks. Paweł Rybka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję