Reklama

Szczególny Jubileusz

Ksiądz Arcybiskup Janusz Bolonek, nuncjusz apostolski w Bułgarii, pochodzący z archidiecezji łódzkiej, obchodzi w tym roku 20-lecie święceń biskupich. Czcigodny Jubilat otrzymał je w Bazylice św. Piotra na Watykanie 20 października 1989 r. z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II

Niedziela łódzka 51/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rocznica przyjęcia święceń biskupich jest powodem do radości i pogłębionej refleksji całej wspólnoty chrześcijańskiej, do której należy Dostojny Jubilat, zaś najcenniejszym darem i najpiękniejszym dziękczynieniem jest modlitwa. Z tej racji abp Janusz Bolonek w drugą niedzielę Adwentu, 6 grudnia o godz. 12.30 przewodniczył w bazylice archikatedralnej łódzkiej uroczystej Eucharystii dziękczynnej wraz z Arcybiskupem Metropolitą, łódzkimi biskupami pomocniczymi, biskupami gośćmi oraz licznie zgromadzonymi kapłanami, klerykami, osobami życia konsekrowanego i wiernymi z archidiecezji, Polski i zagranicy. Jako szczególni goście w uroczystości uczestniczyli: abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski, abp Edward Nowak z Watykanu, abp Juliusz Paetz z Poznania, bp kaliski Stanisław Napierała, bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, bp Władysław Bobowski z Tarnowa, bp Ryszard Karpiński z Lublina oraz ks. prał. Konrad Krajewski i ks. prał. Krzysztof Nykiel z Watykanu. Na uroczystość przybyli: Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi, Witold Stępień, wicemarszałek województwa łódzkiego, Zygmunt Chabowski reprezentujący wojewodę łódzkiego oraz przedstawiciele samorządów lokalnych z regionu.
Słowo Boże na uroczystości wygłosił abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, który przedstawił drogę życiową Jubilata, ukazując wielkie dzieła, jakie dokonały się za Jego sprawą, poprzez liczne zadania podejmowane w Kościele. Kryło się w nich coś z powołania prorockiego realizowanego przez Księdza Nuncjusza z wytrwałością, odwagą i miłością na trudnych drogach współczesnego świata. Podejmując te dzieła na różnych odcinkach watykańskiej dyplomacji, zawsze przede wszystkim jako pasterz stawiał Jubilat na pierwszym planie troskę o godność i wolność osoby ludzkiej. „Jako dyplomata watykański wspierał papieża w jego misjach. Jesteśmy dumni, że jako syn Kościoła łódzkiego pełnił tak zaszczytną funkcję” - mówił abp Władysław Ziółek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunia święta bez świętej spowiedzi?

2025-06-10 13:52

Niedziela Ogólnopolska 24/2025, str. 10-11

[ TEMATY ]

spowiedź

Komunia

Karol Porwich/Niedziela

Zaczyna się zauważać w Polsce zjawisko tzw. samorozgrzeszania. Co jest jego genezą – kryzys sumienia, ignorancja, duchowe lenistwo?

W ostatnich dwóch-trzech dziesięcioleciach XX wieku w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych umocnił się trend przyjmowania Komunii św. przez wiernych bez wcześniejszej spowiedzi. W różnych kręgach zaczęto uważać, że spowiedź powszechna, wypowiadana na początku Mszy św., jest jedyną i wystarczającą w życiu katolika.
CZYTAJ DALEJ

Papież i premier hiszpańskiego rządu: konflikty i godność ludzka w centrum uwagi

2025-06-12 11:15

[ TEMATY ]

papież

Leon

Vatican News

Papież Leon XIV i szef hiszpańskiego rządu Pedro Sánchez Pérez-Castejón podczas rozmowy telefonicznej w środę po południu, omówili IV Międzynarodową Konferencję w sprawie Finansowania Rozwoju, która odbędzie się w Sewilli w czerwcu br. Premier ponowił zaproszenie dla papieża do odwiedzenia kraju, poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Papież Leon XIV i premier Hiszpanii rozmawiali telefonicznie w środę po południu. Zgodnie z oświadczeniem prasowym wydanym później przez Watykan, rozmowa koncentrowała się na „tematach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania”, takich jak „kryzys migracyjny, potrzeba budowania mostów w celu rozwiązania obecnych konfliktów i ochrony godności ludzkiej”. Papież, który został wybrany miesiąc temu i mówi płynnie po hiszpańsku, podczas rozmowy wyraził również wdzięczność za udział hiszpańskiej pary królewskiej we Mszy św. na początku jego pontyfikatu.
CZYTAJ DALEJ

Irlandia: ponad 10 tys. uczestników 40. Ogólnoirlandzkiego Zjazdu Różańcowego w Knock

2025-06-12 16:29

[ TEMATY ]

różaniec

Irlandia

Knock

Karol Porwich/Niedziela

Ponad 10 000 pielgrzymów zebrało się w dniach 6-8 czerwca w irlandzkim narodowym sanktuarium maryjnym w Knock w jubileuszowym 40. Ogólnokrajowym Zjeździe Różańcowym. Od czasu pierwszego takiego spotkania w 1985 przyciąga ono coraz więcej uczestników. Zjazd tegoroczny obejmował konferencję młodzieżową oraz nocne czuwanie modlitewne w bazylice w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Setki pątników utworzyły wielki „ludzki różaniec” na terenie sanktuarium. W niedzielny poranek 8 czerwca pielgrzymi wspięli się na świętą górę Croagh Patrick, gdzie w południe rozpoczęła się Msza Święta na szczycie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję