Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Ambasadorzy odnalezionych nadziei

2024-07-09 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łódzcy seniorzy przez kilka miesięcy uczyli się, jak dbać o swój dobrostan i wspierać swoich rówieśników w trudnościach jesieni życia.

Projekt „Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei” powstał z myślą o osobach starszych, które poszukują nowych wyzwań, chcą się rozwijać i działać społecznie. To seniorzy, dla których wiek nie stanowi żadnej bariery.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od marca do czerwca br. uczestnicy projektu zdobywali wiedzę m.in. z zakresu psychologii pozytywnej, radzenia sobie z trudnościami i stresorami codziennego życia, założeń terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, typów osobowości, chorób demencyjnych, komunikacji międzypokoleniowej, praktykowania uważności oraz poprawy dobrostanu i jakości życia w późnej dorosłości.

Uczestnicy III edycji projektu „Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei” spotkali się na uroczystej gali podsumowującej kilka miesięcy starań i pracy na rzecz innych. Uroczystość odbyła się w Fabryce Aktywności Miejskiej, a gale swoją obecnością i krótkim występem uświetnił Marian Lichtman z grupy „Trubadurzy”. Razem z aktorką Teresą Lipowską jest on ambasadorem projektu. - W projekcie biorą udział seniorzy, które pragną poprawiać jakość życia, nie tylko swoją, ale także swoich rówieśników, poprzez zmianę schematów myślenia i działania. W dobie postępującej epidemii depresji, również wśród osób starszych, realizacja celów projektu jest bardzo ważna i przede wszystkim potrzebna – tłumaczy dr Monika Mularska-Kucharek, pomysłodawczyni projektu i prezes Fundacji Łódzka Akademia Kobiecości. - To szczególnie ważny element projektu – Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei chcą nieść światło wszędzie tam, gdzie panuje mrok. W dobie postępującej epidemii depresji i samotności wśród osób starszych, na wagę złota jest szczera rozmowa prowadząca do zmiany schematów myślenia i działania. Uczestnicy projektu mają zatem ważne zadanie do wykonania. Mogą pozytywnie oddziaływać na swoje otoczenie, wspierając osoby doświadczające trudnych sytuacji, związanych choćby z procesami starzenia się – dodaje autorka projektu.

Reklama

Celem projektu było uświadomienie seniorom, że mają wpływ na swoje emocje, myśli i zachowania, a to, jak będzie wyglądała ich jesień życia, zależy od nich samych. Podczas zajęć mogli spojrzeć na siebie przez pryzmat zasobów, a nie deficytów i stereotypów. Zdobyli też umiejętności i narzędzia, które pozwolą im budować pozytywne relacje z rówieśnikami, którzy potrzebują wsparcia, troski i zrozumienia. - Ukończyłem szkolenie w ramach projektu ,,Ambasadorzy odnalezionych nadziei”. Dziękuję autorkom i realizatorkom projektu. Wasze rady przekazane w sposób wręcz poetycki, dodały nam wiary w siebie i drugiego człowieka. Jestem dumny, że mogłem uczestniczyć w tym projekcie. Każda radość, którą niesiemy w sercu, zawsze do nas powróci – mówi Bogusław, który uczestniczył w szkoleniu.

Projekt „Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei” realizowany był z inicjatywy dr Moniki Mularskiej-Kucharek, prezes Fundacji Łódzka Akademia Kobiecości, we współpracy z Rzeczniczką ds. Seniorów Celiną Maciejewską. Ambasadorami III edycji projektu byli Teresa Lipowska i Marian Lichtman.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Wyjątkowy jubileusz

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Iv Horton

Już za trzy dni Towarzystwo Jezusowe rozpocznie świętowanie Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego, który będzie trwał od 20 maja 2021 do 31 lipca 2022 roku.

CZYTAJ DALEJ

Zmarła 111-letnia Anna Gawłowska, najstarsza mieszkanka Polski

2024-07-24 13:23

[ TEMATY ]

śmierć

kyasarin/pixabay.com

„Nie zapomnę jej życzliwości, uśmiechu, radości, niejednej wypitej wspólnie kawy” - powiedział ks. Jacek Klepacz, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Czerwionce-Leszczynach koło Rybnika. 23 lipca odbył się pogrzeb najstarszej mieszkanki Polski. Urodzona w Cieszynie pani Anna dożyła 111 lat, przeżyła dwie wojny światowe.

Jak relacjonuje uroczystości pogrzebowe portal Rybnik.com.pl, Mszę pogrzebową sprawował ks. Jacek Klepacz. W kazaniu proboszcz wspominał z jaką radością był przyjmowany w domu zmarłej. Przyznał, że odwiedzał ją regularnie.

CZYTAJ DALEJ

Ze św. Filomeną w Gniechowicach [Zaproszenie]

2024-07-24 14:48

Marzena Cyfert/Niedziela

Sanktuarium św. Filomeny położone jest na wzniesieniu pośrodku wsi

Sanktuarium św. Filomeny położone jest na wzniesieniu pośrodku wsi

Zbliżają się uroczystości odpustowe ku czci św. Filomeny w Gniechowiach. Nie zabraknie wydarzeń od strony duchowej, fizycznej i rozrywkowej. Początek 10 sierpnia, a na uroczystości odpustowe zaprasza ks. Jarosław Wawak, kustosz sanktuarium oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Gniechowic.

Wszystko rozpocznie się 10 sierpnia o godz. 11:00 uroczystą Mszą świętą odpustową w Sanktuarium św. Filomeny, której przewodniczył będzie bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej. Wtedy też zostanie poświęcona statua św. Filomeny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję