Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Czas prymicji

2024-07-10 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycją stało się, że nowo wyświęceni kapłani odprawiają pierwszą Mszę św. - zwaną „prymicyjną”, a także kolejne, w miejscach, do których sami się udają albo są zapraszani przez innych księży.

W czerwcu tego roku kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, wyświęcił czterech nowych kapłanów. Wspólną Mszę św. prymicyjną sprawowali oni na Jasnej Górze w kaplicy Matki Boskiej Jasnogórskiej, prosząc o wszelkie potrzebne dary na swoją posługę kapłańską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jedną ze swoich Mszy św. prymicyjnych ks. Marek Kudła, pochodzący z diecezji gliwickiej, odprawił w parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Retkini w Łodzi. - Ksiądz Marek w czerwcu przyjął święcenia kapłańskie, a dziś jest pośród nas, by razem z nami modlić się oraz udzielić nam błogosławieństwa prymicyjnego, które jest zarezerwowane dla nowo wyświęconych kapłanów. Każdy z kapłanów ma udział w kapłaństwie Chrystusa. Jest to szczególny dar i szczególna łaska. Nikt z nas nie jest sam z siebie, wszyscy mamy udział w kapłaństwie powszechnym, a niektórzy, nieliczni, w kapłaństwie służebnym. Ksiądz Marek chce dzielić się z nami zarówno posługą kapłańską, jak i refleksją nad Słowem Bożym – mówił ks. Piotr Pirek, proboszcz par. NSJ. - Dziś do naszej wspólnoty parafialnej przyjmujmy dziecko, chłopca. To jak będzie wzrastał w wierze, zależy od jego rodziców i rodziny którzy są dla nich przykładem, to im dziecko się przypatruje. Krewni mogą nam otworzyć drogę do Pana Jezusa ale mogą nam też w niej przeszkodzić. To jest dla nas przestroga. Jezus chce nas widzieć wzrastających w naszych codziennych czynnościach. Siostra Faustyna kędy spotykała się z pogardą wśród najbliższych, usłyszała od Jezusa: „Chcę twojej słabości, bo ona jest mi potrzebna!". Przypomnijmy sobie dziś własne deklaracje, by być przy Bogu i przy nim trwać a on będzie nas umacniał! – mówił ks. Marek Kudła w homilii.

Reklama

Podczas Mszy św. neoprezbiter udzielił sakramentu Chrztu Świętego chłopcu, zaś na zakończenie liturgii prymicyjnego błogosławieństwa wszystkim zgromadzonym wiernym. 

W sobotę 8 czerwca kard. Grzegorz Ryś udzielił święceń prezbiteratu czterem diakonom archidiecezji łódzkiej. Uroczystość święceń kapłańskich odbyła się w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi. Wzięli w niej udział wszyscy łódzcy biskupi, licznie zgromadzeni kapłani, w tym kadra pedagogiczna Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, rodziny, przyjaciele i wierni parafii, z których pochodzą nowo wyświęceni kapłani Kościoła Łódzkiego.

Ksiądz Kami Bielicki i ks. Krystian Lota pochodzą z par. św. Witalisa Męczennika w Tuszynie, ks. Marek Kudła z par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Herbach (diecezja gliwicka) oraz ks. Piotr Zarczuk z par. Nawiedzenia Matki Boskiej Kodeńskiej w Żukowie (diecezja siedlecka).

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tomaszów Mazowiecki: spowiedź, w której Pan mnie dotyka działa we mnie naprawdę wtedy, kiedy z serca przebaczam innym!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Spowiedź, którą przeżywam, w której Pan mnie dotyka swoim miłosierdziem i daruje mi moje grzechy dotyka mnie wtedy i działa we mnie naprawdę, kiedy ja z serca – które zostało uwolnione od grzechu – z serca przebaczam tym, którzy mi zawinili.- mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Praktyki pobożne: Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny [+tekst]

2024-07-24 13:44

pl.wikipedia.org

Przedstawienie Niepokalanego Poczęcia na obrazie Petera Paula Rubensa w Prado

Przedstawienie Niepokalanego Poczęcia na obrazie Petera Paula Rubensa w Prado

Wśród licznych praktyk pobożnych pobożności maryjnej zaliczyć można Godzinki. To specjalna modlitwa wzorowana na liturgii godzin, odmawianej przez duchowieństwo. Składają się z siedmiu części odpowiadających kolejnym godzinom liturgicznym: jutrzni, prymie (godzina czytań), tercji (modlitwa przedpołudniowa), sekście (modlitwa południowa), nonie (modlitwa popołudniowa), nieszporom i komplecie.

„Miarą każdej formy autentycznej pobożności chrześcijańskiej jest Ewangelia i oddawanie czci Ojcu «w duchu i w prawdzie» (J 4, 23)” – mówił kard. Francesco Pio Tamburrino przy prezentacji Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii wydanej przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w 2001 r. W oficjalnych dokumentach Kościoła, m.in. w soborowej konstytucji o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium znaleźć można stwierdzenie, że „Życie duchowe nie ogranicza się do udziału w samej tylko liturgii”. Także Katechizm Kościoła Katolickiego określa, że „Zmysł religijny ludu chrześcijańskiego zawsze znajdował wyraz w różnorodnych formach pobożności, które otaczały życie sakramentalne Kościoła. Są to m.in.: cześć oddawana relikwiom, nawiedzenia sanktuariów, pielgrzymki, procesje, droga krzyżowa, różaniec, medaliki itp.” (KKK, 1674).

CZYTAJ DALEJ

Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie

2024-07-24 18:55

[ TEMATY ]

sejm

król

wikipedia.org

Mieszko II

Mieszko II

Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie. "Pielęgnowanie pamięci o początkach polskiej państwowości jest naszym obowiązkiem. To również świadectwo roli, jaką Polska odgrywała na świecie przez minione tysiąclecia" - głosi uchwała.

Za uchwałą głosowało 245 posłów, 181 było przeciw, 18 wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję