Proboszcz parafii Oksa, parlamentarzyści PiS ziemi świętokrzyskiej, samorząd Oksy i nauczyciele poparli „Apel do radnych i sołtysów o wsparcie promocji prasy katolickiej” wystosowany przez Stowarzyszenie Patriotyczne Chrześcijańskie kierowane przez prezesa Witolda Chmielewskiego w Gminie Oksa. To ważny głos w sprawie obecności prasy katolickiej w urzędach gminy i gminnych i szkolnych bibliotekach.
- Prasa katolicka, w tym Tygodnik „Niedziela” stanowi ważne narzędzie nie tylko informacyjne, ale i wychowawcze, kształtujące u młodego pokolenia najważniejsze wartości, warto je wykorzystać. Prasa katolicka nie jest wystarczająco doceniana. Skoro w urzędach gminy czy gminnych i szkolnych bibliotekach dostępne są różne tytuły, to dlaczego nie może być także obecna prasa katolicka promująca wartości chrześcijańskie, rodzinne, patriotyczne. Warto zachęcać samorządy, by prenumerowały prasę katolicką, to dobra inwestycja, która na pewno się opłaca - mówi dla „Niedzieli Kieleckiej” Witold Chmielewski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Adresatem apelu są główne samorządy ziemi świętokrzyskiej. W apelu czytamy m.in.: „Stowarzyszenie Patriotyczne Chrześcijańskie prosi Państwa radnych, sołtysów o włączenie się w dzieło promocji prasy katolickiej. Tygodnik Katolicki «Niedziela» to czasopismo dla rodziny pokoleniowej. Kompendium wiedzy o sprawach bieżących dla nas, Polaków, ważnych. Znajdziecie tam Państwo też strony dla młodzieży, program TV, przepisy kulinarne, krzyżówkę. Czasami płytę CD czy okolicznościowy album. Prasa katolicka jest niezależna. Spełnia olbrzymie funkcje informacyjne i wychowawcze. Zwłaszcza teraz, kiedy rodzice zapracowani nie mają zbyt wiele czasu dla dzieci. Taki przyjaciel co nas w tym trochę wspomoże, jest niezbędny dla dobra naszych dzieci i Polski. Jestem głęboko przekonany, że przykład Radnego i Sołtysa po Mszy św. w niedzielę niosącego prasę katolicką to bardzo dobry przykład, a zarazem świadectwo wiary i patriotyzmu naszych czasów. Zróbmy to przez pamięć i szacunek dla Wielkiego Polaka Jana Pawła II. Szczęść Boże wszystkim” - napisał.
Pod apelem podpisali się: Tadeusz Soboń - wójt Gminy Oksa, Jolanta Wróbel - sekretarz Gminy Oksa, Krzysztof Lipiec - poseł PiS na Sejm RP, Maria Supernat - dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Gminie Oksa, Zdzisław Adamczyk - były wójt gminy Oksa, Eugeniusz Supernat - emerytowany nauczyciel, Barbara Wicher - dyrektor SP w Węgleszynie, ks. Tadeusz Marczewski - proboszcz parafii Oksa,
Stowarzyszenie działa od roku. Podejmuje inicjatywy o charakterze patriotyczno-religijnym, stara się dbać o miejsca pamięci na terenie gminy Oksa oraz o miejscowe cmentarze, włącza się w promocję prasy katolickiej oraz inicjatywy pro-life. Dzięki stowarzyszeniu udało się m.in. zorganizować we współpracy z Gminą Oksa uroczystości ku czci pomordowanych mieszkańców w sierpniu 1944 r. we wsi Lipno. Ostatnia inicjatywa dotyczyła cmentarzy w Oksie i Węgleszynie, na których spoczywają bohaterowie walczący za Ojczyznę. W uroczystość Wszystkich Świętych Stowarzyszenie oznakowało te groby imiennymi tabliczkami z Godłem Polski, które zawieszali żołnierz AK Eugeniusz Superat i Władysław Dąbrowski. Tabliczki ufundowało Starostwo w Jędrzejowie. Dzięki tej edukacyjnej akcji młode pokolenie mogło poznać miejsca pamięci patriotów związanych z Gminą Oksa. 26 listopada odbyło się w remizie strażackiej spotkanie dla rolników z prof. Stanisławem Wiąckowskim w kwestii zagrożeń dotyczących GMO. Wkrótce dzięki Stowarzyszeniu powstanie Bank Książki, w którym zostaną zgromadzone księgozbiory ze zlikwidowanych szkół. Mają one być rozdysponowane do placówek edukacyjnych dla Polaków na Wschodzie.