Reklama

Niedziela Lubelska

Relikwie bł. Jana Pawła II w Łopienniku

Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata przejdzie do historii Łopiennika jako dzień wprowadzenia do parafialnej świątyni relikwii krwi bł. Jana Pawła II. W uroczystej procesji wniósł je do kościoła proboszcz ks. Adam Brzyski

Niedziela lubelska 51/2012, str. 5

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

Szczepan Pelica

Przyjęcie relikwii stało się najważniejszym wydarzeniem roku

Przyjęcie relikwii stało się najważniejszym wydarzeniem roku

Przyjęcie relikwii poprzedziły przygotowania. W czwartek, 22 listopada, Proboszcz łopiennickiej parafii, wespół z wójtem Janem Kuchtą, czternaściorgiem nowo wybranych radnych parafialnych oraz kierownikiem miejscowego domu kultury udali się do Łagiewnik, aby sprowadzić do świątyni św. Bartłomieja Apostoła relikwie. Dzięki temu cząstka krwi Wielkiego Polaka zatrzymała się pomiędzy Lublinem a Zamościem.

Otworzyć serca dla Boga

Relikwie zostały powitane przez dzieci, które przypomniały w poetyckiej formie o sile czerpanej z miłości i zwyciężaniu zła dobrem, co było esencją posługi Ojca Świętego Jana Pawła II. Następnie, akt nadania relikwii odczytał ks. Łukasz Kutrowski. Kard. Stanisław Dziwisz napisał w nim, m.in.: „Przekazuję tę cząstkę z krwi bł. Jana Pawła II w kapsule, której autentyczność, niniejszym aktem potwierdzam”. W przygotowaniach do przyjęcia papieskich relikwii, Księdza Proboszcza wspierał wikariusz ks. Andrzej Andruszak z kościelnym Adamem Mazurem, służbą liturgiczną, katechetką Krystyną i liczną grupą młodzieży.

Podczas uroczystej Sumy z wprowadzeniem relikwii, homilię wygłosił ks. Ł. Kutrowski. Przywołał w niej słowa bł. Jana Pawła II, który na początku pontyfikatu, wołał: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. - Ojciec Święty pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności. Dzisiaj, ten Błogosławiony Syn polskiej ziemi staje się cząstką naszej parafii, naszego życia i powołania. Staje się naszym przewodnikiem w Roku Wiary, wskazującym drogę do Chrystusa. On chce otworzyć drzwi naszych serc dla przychodzącego Boga i Pana; wyzwolić z lęku i rozpaczy - mówił Kaznodzieja. Wobec licznie zgromadzonych parafian i gości, apelował: - Wielu z nas doznaje trudności życiowych, cierpień i utrapień. Nie czekajmy, lecz czym prędzej prośmy Boga przez wstawiennictwo Jana Pawła II. Jak zapewniał, bł. Jan Paweł II może stać się dla wszystkich ostoją i przykładem, jak żyć w obecności Chrystusa i uczynić Go Panem każdej chwili.

Reklama

Relikwie na lata wiary

Ks. Adam Brzyski podzielił się planami umocnienia wiary swoich parafian w sytuacji medialnej nagonki, w trudnym dla lokalnego Kościoła minionym roku. W wigilię listopadowej uroczystości Ksiądz Proboszcz, z wielkim wzruszeniem wspominał Kraków i odwiedziny miejsc najcenniejszych dla Jana Pawła II. - Jesteśmy wdzięczni kard. Stanisławowi Dziwiszowi za to, że obdarował nas wspaniałym darem relikwii - podkreślał ks. Brzyski. - Pod nieobecność Metropolity Krakowskiego przyjął nas bp pomocniczy Jan Szkodoń. Nasz Wójt przekazał mu piękny album o ziemi łopiennickiej i aniołka ze słomy, wykonanego przez dzieci na katechezie. Ksiądz Biskup zachwycił się tym wymownym w swej prostocie darem. Delegacja złożyła także dar serca na budowę Centrum Jana Pawła II - relacjonował Ksiądz Proboszcz.

Relikwie są cennym darem dla parafii, która wkrótce będzie obchodzić stulecie budowy kościoła. - Dzięki ich obecności, będziemy uczyć się od bł. Jana Pawła II pobożności - podkreśla ks. Brzyski. Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się pasterką bożonarodzeniową, a duchowego przygotowania do świąt i jubileuszu podejmie się ks. Krzysztof Podstawka, wicekanclerz kurii i rzecznik Metropolity Lubelskiego. - W noc Bożego Narodzenia upłynie równo 100 lat, gdy wierni naszej parafii weszli do kościoła, w stanie surowym, który jeszcze nie był wyposażony, ale już wypełniony radością i wiarą ludu. Będziemy dziękować Bogu za nasz kościół i proboszcza ks. Feliksa Szeleźniaka, który podjął się inicjatywy budowy - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz. - Ponadto, każdego 16. dnia miesiąca będziemy gromadzić się na Eucharystii, by dziękować Bogu za dar i świętość życia bł. Jana Pawła. Akcentem na Wielki Post będą szkolno-parafialne ćwiczenia duchowe dla poszczególnych stanów pod kierunkiem ojców reformatów. A na zakończenie Misji w czerwcu 2014 r., po generalnym remoncie świątyni, będziemy przeżywać uroczystość, wieńczącą obchody stulecia kościoła - dodaje Kapłan.

Parafianie wraz z Księdzem Proboszczem dziękowali za wysiłek i trud organisty Stanisława Miciuły. Jego ogromny dorobek i zasługi dla Kościoła streszczają się w 55-letniej posłudze organistowskiej w kilku kościołach

2012-12-14 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie bł. kard. Wyszyńskiego zostaną jutro wprowadzone na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

relikwie

bł. kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zostaną wprowadzone na Jasną Górę jutro podczas Mszy św. o godz. 9.00 sprawowanej w ramach rekolekcji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

O. Marian Waligóra opiekun Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej podkreśla, że nieprzypadkowo na dzień wprowadzenia relikwii bł. kard. Wyszyńskiego wybrano pierwszą sobotę miesiąca. To dzięki Prymasowi Tysiąclecia, zwłaszcza w okresie przygotowań do Milenium, nabożeństwo Sobót Królowej Polski rozpowszechniło się w całej Polsce i jest dotąd pielęgnowane na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję