Reklama

Niedziela Lubelska

Relikwie bł. Jana Pawła II w Łopienniku

Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata przejdzie do historii Łopiennika jako dzień wprowadzenia do parafialnej świątyni relikwii krwi bł. Jana Pawła II. W uroczystej procesji wniósł je do kościoła proboszcz ks. Adam Brzyski

Niedziela lubelska 51/2012, str. 5

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

Szczepan Pelica

Przyjęcie relikwii stało się najważniejszym wydarzeniem roku

Przyjęcie relikwii stało się najważniejszym wydarzeniem roku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyjęcie relikwii poprzedziły przygotowania. W czwartek, 22 listopada, Proboszcz łopiennickiej parafii, wespół z wójtem Janem Kuchtą, czternaściorgiem nowo wybranych radnych parafialnych oraz kierownikiem miejscowego domu kultury udali się do Łagiewnik, aby sprowadzić do świątyni św. Bartłomieja Apostoła relikwie. Dzięki temu cząstka krwi Wielkiego Polaka zatrzymała się pomiędzy Lublinem a Zamościem.

Otworzyć serca dla Boga

Relikwie zostały powitane przez dzieci, które przypomniały w poetyckiej formie o sile czerpanej z miłości i zwyciężaniu zła dobrem, co było esencją posługi Ojca Świętego Jana Pawła II. Następnie, akt nadania relikwii odczytał ks. Łukasz Kutrowski. Kard. Stanisław Dziwisz napisał w nim, m.in.: „Przekazuję tę cząstkę z krwi bł. Jana Pawła II w kapsule, której autentyczność, niniejszym aktem potwierdzam”. W przygotowaniach do przyjęcia papieskich relikwii, Księdza Proboszcza wspierał wikariusz ks. Andrzej Andruszak z kościelnym Adamem Mazurem, służbą liturgiczną, katechetką Krystyną i liczną grupą młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas uroczystej Sumy z wprowadzeniem relikwii, homilię wygłosił ks. Ł. Kutrowski. Przywołał w niej słowa bł. Jana Pawła II, który na początku pontyfikatu, wołał: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. - Ojciec Święty pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności. Dzisiaj, ten Błogosławiony Syn polskiej ziemi staje się cząstką naszej parafii, naszego życia i powołania. Staje się naszym przewodnikiem w Roku Wiary, wskazującym drogę do Chrystusa. On chce otworzyć drzwi naszych serc dla przychodzącego Boga i Pana; wyzwolić z lęku i rozpaczy - mówił Kaznodzieja. Wobec licznie zgromadzonych parafian i gości, apelował: - Wielu z nas doznaje trudności życiowych, cierpień i utrapień. Nie czekajmy, lecz czym prędzej prośmy Boga przez wstawiennictwo Jana Pawła II. Jak zapewniał, bł. Jan Paweł II może stać się dla wszystkich ostoją i przykładem, jak żyć w obecności Chrystusa i uczynić Go Panem każdej chwili.

Reklama

Relikwie na lata wiary

Ks. Adam Brzyski podzielił się planami umocnienia wiary swoich parafian w sytuacji medialnej nagonki, w trudnym dla lokalnego Kościoła minionym roku. W wigilię listopadowej uroczystości Ksiądz Proboszcz, z wielkim wzruszeniem wspominał Kraków i odwiedziny miejsc najcenniejszych dla Jana Pawła II. - Jesteśmy wdzięczni kard. Stanisławowi Dziwiszowi za to, że obdarował nas wspaniałym darem relikwii - podkreślał ks. Brzyski. - Pod nieobecność Metropolity Krakowskiego przyjął nas bp pomocniczy Jan Szkodoń. Nasz Wójt przekazał mu piękny album o ziemi łopiennickiej i aniołka ze słomy, wykonanego przez dzieci na katechezie. Ksiądz Biskup zachwycił się tym wymownym w swej prostocie darem. Delegacja złożyła także dar serca na budowę Centrum Jana Pawła II - relacjonował Ksiądz Proboszcz.

Relikwie są cennym darem dla parafii, która wkrótce będzie obchodzić stulecie budowy kościoła. - Dzięki ich obecności, będziemy uczyć się od bł. Jana Pawła II pobożności - podkreśla ks. Brzyski. Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się pasterką bożonarodzeniową, a duchowego przygotowania do świąt i jubileuszu podejmie się ks. Krzysztof Podstawka, wicekanclerz kurii i rzecznik Metropolity Lubelskiego. - W noc Bożego Narodzenia upłynie równo 100 lat, gdy wierni naszej parafii weszli do kościoła, w stanie surowym, który jeszcze nie był wyposażony, ale już wypełniony radością i wiarą ludu. Będziemy dziękować Bogu za nasz kościół i proboszcza ks. Feliksa Szeleźniaka, który podjął się inicjatywy budowy - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz. - Ponadto, każdego 16. dnia miesiąca będziemy gromadzić się na Eucharystii, by dziękować Bogu za dar i świętość życia bł. Jana Pawła. Akcentem na Wielki Post będą szkolno-parafialne ćwiczenia duchowe dla poszczególnych stanów pod kierunkiem ojców reformatów. A na zakończenie Misji w czerwcu 2014 r., po generalnym remoncie świątyni, będziemy przeżywać uroczystość, wieńczącą obchody stulecia kościoła - dodaje Kapłan.

Parafianie wraz z Księdzem Proboszczem dziękowali za wysiłek i trud organisty Stanisława Miciuły. Jego ogromny dorobek i zasługi dla Kościoła streszczają się w 55-letniej posłudze organistowskiej w kilku kościołach

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Jana Pawła II na Dolnym Śląsku

Niedziela wrocławska 28/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

relikwie

peregrynacja

Andrzej Mas

Relikwie św. Jana Pawła II zostały wystawione w katedrze wrocławskiej

Relikwie św. Jana Pawła II zostały wystawione w katedrze wrocławskiej

W związku z przypadającą w tym roku 20. rocznicą 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i wizyty papieża Jana Pawła II na Dolnym Śląsku w archidiecezji wrocławskiej peregrynowały relikwie Ojca Świętego. Trzydzieści pięć parafii przygotowało specjalne nabożeństwa dziękczynne za pielgrzymki Papieża, dar jego pontyfikatu i Kongres Eucharystyczny. Peregrynację relikwii przygotowało Katolickie Radio Rodzina wraz z Centrum Jana Pawła II z Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

[ TEMATY ]

Dni Krzyżowe

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Czym są Dni Krzyżowe?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję