Reklama

Kościół

Żyjemy w czasach wyborów między wiernością a opuszczeniem

Jednym z najbardziej znanych sanktuariów w archidiecezji częstochowskiej jest sanktuarium w Świętej Annie, gdzie mieści się nie tylko zabytkowy kościół z łaskami słynącą figurą św. Anny samotrzeciej, ale również tętniący modlitwą klasztor Sióstr Dominikanek.

[ TEMATY ]

odpust

św. Anna

Radio Fiat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek, 26 lipca 2024 roku, tradycyjnie odbył się tam odpust ku czci św. Anny, który zgromadził wielu wiernych z całej okolicy. Uroczystościom przewodniczył Bp Andrzej Przybylski. W swojej homilii nawiązał do Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, gdzie została przytoczona historia kobiet z księgi Rut. „ Ta historia starszej kobiety Noemi i jej dwóch synowych jest historią wyboru między wiernością a opuszczeniem – mówił w homilii Bp Andrzej – Rut postanawia nie opuścić swojej starzejącej się teściowej.

Chce być z nią mimo jej biedy i starości. W dzisiejszych czasach opuszczenie to jeden z największych problemów. Żyjemy w jakiejś mentalności opuszczenia. Opuszczamy starzejących się rodziców, osoby niedołężne i chore, opuszczamy, a wręcz domagamy się zabijania nienarodzonych dzieci. Mentalność opuszczenia dotyka rodziny, w których coraz częściej nie tylko opuszczają się małżonkowie ślubujący sobie wierność aż do końca, ale skutkiem ich opuszczenia są osierocone i opuszczone dzieci. W końcu ta „moda” na opuszczenie dotyka wiary, bo tak wielu ludzi opuszcza Boga, Kościół, a także swoje powołania.

Radio Fiat

Za to Bóg nigdy nas nie opuszcza. Uczy nas, że wiara to nie tylko uznanie istnienia Boga i Jego nauki, ale to również wierność do końca i pomimo wszystko. Rut należy do przodków św. Anny. Z jej historii matka Maryi uczyła się tego, że nie warto opuszczać Boga, rodziny i dzieci. Tego nauczyła św. Anna również swoją córkę Maryję – być wiernym aż do końca, aż po krzyż”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-07-27 11:15

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie seminariów

Jak co roku w listopadzie zostaliśmy zaproszeni do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, aby świętować odpust ku czci patrona seminarium – św. Stanisława Kostki. W tym roku po raz pierwszy byli obecni także klerycy z łowickiego Seminarium, w ten sposób spotkanie miało wymiar metropolitarny. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Po modlitwie udaliśmy się na spotkanie przy wspólnym stole. Następnie odbył się także miniturniej piłki halowej, w którym udział brało pięć drużyn: przełożeni WSD w Łodzi, dwie drużyny kleryków WSD w Łodzi, drużyna z WSD z Łowicza i nasz franciszkański skład. Braciom z łódzkiego Seminarium dziękujemy za miłe przyjęcie.
CZYTAJ DALEJ

Francja: spłonął dom rodziców św. Teresy z Lisieux

2025-06-03 15:25

[ TEMATY ]

pożar

Francja

św. Teresa z Lisieux

dom

Karol Porwich/Niedziela

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

W Alençon we Francji spłonął dom rodziców św. Teresy z Lisieux, również świętych: Zelii i Ludwika Martin, którzy oprócz mieszkania, mieli tam również swój zakład zegarmistrzowski. Urodziły się tam wszystkie dzieci państwa Martin, z wyjątkiem Teresy.

Do zdarzenia doszło w nocy z 31 maja na 1 czerwca. Samochód uderzył w budynek, na którego parterze mieściła się ostatnio agencja ubezpieczeniowa, po czym stanął w płomieniach, od których zajął się gmach aż po poddasze, co pokazują zdjęcia zamieszczone przez dziennik „Ouest-France”. Kierowcą był kibic piłkarski świętujący zwycięstwo klubu Paris Saint-Germain w finale Ligi Mistrzów.
CZYTAJ DALEJ

„Szumny" świętuje jubileusz

2025-06-03 22:14

UM Zakopane

    Na zakopiańskiej scenie muzycznej od 2005 r. rozbrzmiewa wyjątkowy głos Tatrzańskiego Chóru „Szumny".

    W piątkowy wieczór, 31 maja, w ramach Dni Zakopanego 2025 roku. w kościele św. Krzyża odbył się ich jubileuszowy koncert zatytułowany "Ave Maria".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję