Reklama

Kościół

Papież do Polaków: wnoście w życie miłość, pokój i dobroć.

„Począwszy od waszych rodzin i środowisk pracy, wnoście w codzienne życie miłość, pokój i dobroć. Niech wasza modlitwa za przyczyną Matki Bożej Jasnogórskiej, do której w tych tygodniach tak licznie pieszo pielgrzymujecie, wyjedna światu dar upragnionego pokoju” - powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Nasz świat, naznaczony wojnami i naznaczony podziałami, bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje owoców Ducha Świętego. Począwszy od waszych rodzin i środowisk pracy, wnoście w codzienne życie miłość, pokój i dobroć. Niech wasza modlitwa za przyczyną Matki Bożej Jasnogórskiej, do której w tych tygodniach tak licznie pieszo pielgrzymujecie, wyjedna światu dar upragnionego pokoju. Zawierzam was matczynej opiece Maryi i błogosławię waszej Ojczyźnie!

Papieską katechezę streściła po polsku Monika Nowak z redakcji polskiej "L'Osservatore Romano":

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kolejnej z katechez zastanawiamy się nad Duchem Świętym. Zstępuje On na Jezusa podczas chrztu w Jordanie. Przez to namaszczenie Bóg Ojciec konsekrował Jezusa na Króla, Proroka i Kapłana. Otrzymuje pełnię daru Ducha dla swojej misji, którą, jako Głowa, przekaże swojemu Ciału, którym jest Kościół. Św. Paweł pisał do Koryntian „Jesteśmy bowiem miłą Bogu wonnością Chrystusa”. Wiemy, że niestety, czasami chrześcijanie nie rozsiewają woni Chrystusa, lecz przykry odór swego grzechu. To nie powinno odwracać naszej uwagi od starania się o to, na ile możemy i każdy w swoim środowisku, aby być dobrą wonią Chrystusa w świecie. Ona emanuje z „owoców Ducha”, którymi są „miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie”. Jeśli staramy się pielęgnować te owoce, wówczas, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, ktoś poczuje wokół nas miłą woń Ducha Chrystusowego.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli pielgrzymi z parafii pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu z Koszarawy (diec. bielsko-żywiecka); z parafii pw. św. Józefa w Jaworzynie Śląskiej (diec. świdnicka); i z parafii pw. Chrystusa Króla z Kołczygłów (diec. pelplińska); z Sanktuarium Matki Bożej Róży Duchownej ze Świętej Góry w Gostyniu (arch. poznańska), a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

2024-08-21 09:45

Oceń: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajlandia: odwiedziny papieża w szpitalu wielkim przeżyciem dla chorych

[ TEMATY ]

szpital

chorzy

papież Franciszek

Tajlandia

wizyta papieska

Odwiedziny papieża w katolickim szpitalu to docenienie zaangażowania tajskiego Kościoła w dzieła miłosierdzia. Szpital św. Ludwika należy do najlepszych w kraju i leczą się w nim pacjenci także z sąsiednich krajów. Prowadzone są w nim również badania naukowe.

„Dbając o poziom świadczonych usług zawsze na pierwszym miejscu stawiamy naszych pacjentów, niosąc wsparcie także tym, których nie stać na specjalistyczne leczenie” – mówi dyrektor administracyjny placówki ks. Surachai Chumsriphran. Szpital powstał 120 lat temu z inicjatywy abp. Louisa Vey’a, który był wikariuszem apostolskim katolickiej misji Syjamu. Od początku placówką opiekuje się francuskie zgromadzenie Świętego Pawła z Chartres, które po dziś kieruje się w swej pracy regułą „Ubi caritas, Deus ibi est” (Tam, gdzie jest miłość, tam jest Bóg).
CZYTAJ DALEJ

Bł. Imelda Lambertini. Patronka dzieci pierwszokomunijnych

Niedziela Ogólnopolska 23/2012, str. 26

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

święci

pl.wikipedia.org

Imelda Lambertini

Imelda Lambertini

Dwunastoletnia dziewczynka żyjąca w XIV wieku w Italii - bł. Imelda Lambertini jest patronką dzieci pierwszokomunijnych, a także patronką wszystkich dzieci i młodzieży. Dawne modlitwy nie bez powodu nadają jej miano „adwokatki dzieciństwa”. Jej proste życie, związane z Eucharystią, ale nie tylko, niesie ogromnie ważne przesłanie dla świata XXI wieku.

Imelda urodziła się ok. 1320 r. w Bolonii, w hrabiowskiej rodzinie Lambertinich, jednej z najbardziej wpływowych rodzin w ówczesnej Italii. Prawdopodobnie nie miała jeszcze ukończonego 10. roku życia, gdy wyprosiła u rodziców pozwolenie na wstąpienie do klauzurowego klasztoru Sióstr Dominikanek. Imelda od najmłodszych lat pragnęła przyjąć Pana Jezusa do swojego serca. Żaden człowiek nie miał jednak możliwości spełnić tego marzenia ze względu na jej młody wiek. Mógł to uczynić jedynie sam Jezus: i On sam w cudowny sposób przyszedł do małej Imeldy pod postacią Chleba Eucharystycznego. Gdy sama modliła się po Mszy św. konwentualnej w chórze zakonnym, przy sklepieniu ukazała się jej Święta Hostia. Współsiostry, zafascynowane niezwykłym światłem i zapachem, widząc, że dzieje się Boży cud, posłały po kapelana. Hostia łagodnie opadła na patenę i kapłan swymi konsekrowanymi dłońmi udzielił klęczącemu dziecku Pierwszej Komunii św. Był to dzień 12 maja 1333 r. Z powodu wielkiego pragnienia dziewczynki przystąpienia do Pierwszej Komunii św., pod koniec XIX wieku Stolica Apostolska beatyfikowanej już Imeldzie Lambertini przyznała oficjalny tytuł patronki dzieci pierwszokomunijnych. Patronat ten potwierdził w 1910 r. św. papież Pius X.
CZYTAJ DALEJ

Podróże, mecz tenisowy – o czym dziennikarze rozmawiali z Papieżem

2025-05-12 15:52

[ TEMATY ]

media

spotkanie

Papież Leon XIV

Vatican Media

Po przemówieniu do przedstawicieli mediów z całego świata w Auli Pawła VI Papież postanowił osobiście pozdrowić niektóre grupy dziennikarzy. W prezencie otrzymał szalik z peruwiańskich Andów i relikwię papieża Lucianiego, a jedna z osób zaproponowała mu mecz tenisowy. „O ile nie będzie Sinnera” – zażartował Papież, odnosząc się do czołowego włoskiego tenisisty.

Szalik z alpaki z peruwiańskich Andów, zdjęcie z dziennikarką w niemal „papieskim” białym kostiumie, dar w postaci relikwii papieża Lucianiego, propozycja meczu tenisowego (to jeden z ulubionych sportów Leona XIV), żart na temat możliwej podróży do miejsca, gdzie odbywał się Sobór Nicejski i - tej niezrealizowanej -do Fatimy – takie prezenty i pytania przekazywali Leonowi XIV dziennikarze, którzy mieli okazję rozmawiać z nim po audiencji dla mediów z całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję