Reklama

Kościół

Przewodniczący KEP pogratulował bp. Wojciechowi Osialowi nominacji na biskupa łowickiego

Proszę Dobrego Boga o dary potrzebne w wypełnianiu powierzonej misji. Niech Maryja - Matka Pięknej Miłości - uczy pełnego oddania Kościołowi, który nasz Pan powierzył pasterskiej trosce Księdza Biskupa - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w liście gratulacyjnym do bp. Wojciecha Osiala z okazji jego nominacji na biskupa łowickiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy pełny tekst listu:

Warszawa, dnia 12 września 2024 roku
Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Biskupie Wojciechu,

z wielką radością przyjąłem informację Stolicy Apostolskiej o tym, że Ojciec Święty Franciszek mianował Ekscelencję Biskupem Łowickim. Od 9 marca 2024 r. kieruje Ksiądz Biskup dostojnym Kościołem Łowickim jako administrator apostolski. Dziś Ojciec Święty zdecydował, że zostanie Ksiądz Biskup następcą na tej stolicy biskupiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym złożyć Ekscelencji najserdeczniejsze życzenia z okazji nominacji na biskupią stolicę w Łowiczu. Zapewniam o modlitwie wiernych i pasterzy Kościoła w całej Polsce.

Proszę Dobrego Boga o dary potrzebne w wypełnianiu powierzonej misji. Niech Maryja - Matka Pięknej Miłości - uczy pełnego oddania Kościołowi, który nasz Pan powierzył pasterskiej trosce Księdza Biskupa. Święta Wiktoria i bł. Honorat Koźmiński niech wypraszają nowemu Pasterzowi i całemu Kościołowi Łowickiemu obfitych darów Bożych.

Łączę wyrazy szacunku i braterskich pozdrowień w Chrystusie

✠ Tadeusz Wojda SAC

Arcybiskup Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

2024-09-12 15:22

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Osial: Kościół oczekuje jeszcze na rozpatrzenie swojej petycji skierowanej do TK

[ TEMATY ]

katecheza

bp Wojciech Osial

BP KEP

Bp Wojciech Osial

Bp Wojciech Osial

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający za niekonstytucyjne nieuwzględnianie oceny z religii w średniej ocen jest ważny i potrzebny - ocenił bp Wojciech Osial. Jak dodał, Kościół oczekuje jeszcze na rozpatrzenie swojej petycji skierowanej do TK.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis rozporządzenia MEN z 22 marca 2024 r., przewidujący nieuwzględnianie oceny uzyskanej z religii w średniej ocen ucznia jest niekonstytucyjny. Przepis zaskarżyła do TK w sierpniu zeszłego roku grupa posłów PiS. „Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest ważny. Pokazał bowiem bezprawne działania Ministerstwa Edukacji Narodowej, jeśli chodzi o tryb procedowania zmian” - powiedział PAP przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV: po urodzinach obchodzi imieniny

2025-09-16 10:44

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

W kilka dni po 70. urodzinach papież Leon XIV w najbliższą środę 17 września, będzie obchodził swoje imieniny: tego dnia przypada wspomnienie św. Roberta Bellarmina (Roberto Francesco Romolo Bellarmina). W przeciwieństwie do papieskich urodzin, dla pracowników Watykanu będzie to dzień wolny od pracy. Sam Papież w dniu swoich imienin ma ważny termin służbowy: o godz. 10.00 na Placu św. Piotra rozpocznie się audiencja ogólna.

Leon XIV, który urodził się 14 września 1955 w Chicago jako Robert Francis Prevost, ukończył w minioną niedzielę 70 lat. Podobnie jak obecny papież, również jego patron, który zmarł w 1621 r., był zakonnikiem i przyrodnikiem: słynny jezuita studiował między innymi astronomię. Robert Prevost, który ma doktorat z prawa kanonicznego, jest augustianinem i studiował matematykę. Bellarmin jako Wielki Inkwizytor przesłuchiwał Giordana Bruno, straconego w Rzymie w 1600 roku za herezję. Kardynał został kanonizowany przez papieża Piusa XI w 1923 roku, a rok później podniesiony do godności Doktora Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap

2025-09-17 14:38

[ TEMATY ]

uroczystości pogrzebowe

bp Antoni Pacyfik Dydycz

BP KEP

bp Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap

bp Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap

W dniach 19 i 20 września, w katedrze drohiczyńskiej, odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap. Mszy św. pogrzebowej 20 września o godz. 11.00 przewodniczyć będzie abp Józef Guzdek, a homilię wygłosi bp Piotr Sawczuk.

Publikujemy komunikat o uroczystościach pogrzebowych śp. bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap.:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję