Reklama

Głos z Torunia

Mieć radość wiary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nauki głosił bp Edward Frankowski - biskup senior diecezji sandomierskiej. Rolnicy gromadzący się nie tylko w świątyni, lecz także w swoich domach dzięki Radiu Maryja mogli wysłuchać nauk i szukać radości, tej prawdziwej, płynącej od Jezusa. „Celem tych rekolekcji jest budowanie naszego życia wewnętrznego dzięki Jezusowi Chrystusowi, który chce nas ubogacać i uświęcać” - mówił bp Frankowski.

Reklama

Ksiądz Biskup poruszał istotne problemy rolników i mieszkańców wsi, także potrzeby pomocy ze strony władz oraz niezależności organizacji rolniczych. Zachęcał, aby poprzez wpatrywanie się w Chrystusa podjąć pracę nad sobą, otworzyć się na Jezusa, by nie żyć w pustce, jałowości i dążeniu do śmierci. „Starajmy się sprawdzić, czy wszytko w naszym życiu osobistym, społecznym, religijnym jest powodowane miłością” - mówił rekolekcjonista. Zwracał uwagę na granice własnej wolności wyznaczane przez prawa i wolności drugiego człowieka. „Tylko wówczas, kiedy żyjemy we właściwy sposób, jedni z drugimi, jedni dla drugich, wolność może się rozwijać” - dodał. Jeżeli nie żyjemy zgodnie z prawdą i z wolą Bożą, niszczymy siebie, zmierzamy ku śmierci, ponieważ zło zawsze wyniszcza człowieka i go upokarza. Stawiając za wzór Maryję, podkreślał, że człowiek oddający się całkowicie Bogu nigdy nie traci mądrej, dojrzałej i odpowiedzialnej wolności, a właśnie dzięki Bogu staje się sobą, mocny, wrażliwy, otwarty. „Im bliżej jest Boga, tym bliżej jest ludzi” - dodał. Rolnik w każdej potrzebie powinien zwracać się do Maryi, przyczyny radości, pociechy, nadziei.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sobotnia debata poświęcona była sytuacji rolników w województwach kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. W słowie wstępnym bp Frankowski, zwracając się do licznych rolników, mówił: „Wy jesteście uprzywilejowaną grupą, bo poprzez swoją pracę jesteście najbliżej Pana Boga”. W owocach pracy rolnika - chlebie i winie - jest obecny sam Bóg i to jest najwyższa promocja pracy rolnika. „Chociaż wam jest dziś trudno, to stańcie przy tych, którym jest jeszcze trudniej lub mają się źle. Solidarność między rolnikami musi być” - prosił Biskup Edward.

24 marca Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Edward Frankowski. Uwrażliwiał, aby nie pozwolić na ateizację życia, neopogańską ideologię, szczególnie promowaną poprzez współczesne media. „Odciąć od wiary, to zachwiać poczucie polskości” - tłumaczył Ksiądz Biskup. Prosił, aby nie pozwolić na antypolskie i antykatolickie działania wrogich Kościołowi środowisk; aby nie ulegać pesymizmowi i znieczuleniu, a dzięki Duchowi Świętemu mieć radość wiary. „Mamy ogromne źródło radości w wierze naszej katolickiej i mamy pamiętać, że Bóg jest miłością. Niech ożywi się nasza wiara” - głosił.

2013-04-11 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Władczyni Jaślisk

Niedziela przemyska 38/2020, str. IV

[ TEMATY ]

rolnictwo

dożynki

Alicja Majdosz

Wieńce dożynkowe podczas głównego odpustu

Wieńce dożynkowe podczas głównego odpustu

Pomiędzy wzgórzami Beskidu Niskiego, w miejscu gdzie potok Bełcza wpływa do Jaskółki, panuje Ona – Królowa Nieba i Ziemi – Pani Jaśliska.

Malowniczo położone Jaśliska zawsze przyciągały do siebie. Przed wiekami był tutaj król Władysław Jagiełło, przez lata do ówczesnego miasteczka tłumnie przybywali kupcy na coroczne jarmarki i cotygodniowe targi. Jednak od XVII wieku miejscowość ta stała się uprzywilejowana przez obecność ikony Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi. Odtąd to Ona stała się władczynią Jaślisk. Lata mijały, tętniące życiem miasteczko utraciło prawa miejskie i przywileje, a Ona na swym tronie, parafialnym kościele św. Katarzyny była pociechą i ratunkiem utrudzonych mieszkańców. Ta, która przez św. Jana Pawła II została nazwana „Gaździną Gór i Pogórza”, na swoim wizerunku pokazuje swoją matczyną troskę. Jej odsłonięte ucho wskazuje, że jest to Królowa słuchająca. Berło trzymane w prawej ręce jest dowodem władzy, jaką otrzymała od swojego Syna. Lewa ręka wskazuje na postać Jezusa, a zarazem jakby Go podtrzymywała, pokazując, że to On jest drogą i zawsze należy się go trzymać.
CZYTAJ DALEJ

Paryż szykuje się do „soboru”: jak sobie radzić z falą nawróceń?

2025-09-02 17:58

[ TEMATY ]

Francja

Paryż

sobór

fala nawróceń

Adobe Stock

W regionie paryskim trwają przygotowania do synodu prowincjalnego, którego tematem będzie narastająca od kilku lat gwałtowna fala nawróceń we Francji. „Nie znam parafii, w której nie byłoby neofitów czy ludzi przygotowujących się do chrztu. Nikt nie może powiedzieć: nas to nie dotyczy” - mówi ks. Maximilien de La Martinière, proboszcz z Wersalu, który został sekretarzem generalnym tego zgromadzenia.

Podkreśla on, że choć nie jest jeszcze znane miejsce, w którym będzie odbywać się to zgromadzenie, ani na jakiej zasadzie będą wyłonieni jego uczestnicy, to jednak już teraz towarzyszy temu wydarzeniu wielki entuzjazm. Temat obrad jest bowiem jednoznacznie pozytywny.
CZYTAJ DALEJ

Festyn w hołdzie Prześladowanym Chrześcijanom w Rymanowie Zdroju

2025-09-03 09:57

ks. Andrzej Bienia

Stoiska z dewocjonaliami

Stoiska z dewocjonaliami

W Rymanowie Zdroju odbyła się 10. Edycja Festynu w hołdzie prześladowanym. W tym roku kwestowano na Demokratyczna Republikę Konga. W programie obok aukcji charytatywnej były również koncerty i okazje do degustacji regionalnych potraw.

Inicjatywa festynu zrodziła się z apelu papieża Franciszka, aby nie być bezczynnym wobec dzieła misyjnego Kościoła, dlatego razem z parafianami podjęliśmy decyzję, aby poprzez taki festyn zrobić co dobrego dla tych, którzy są prześladowani i potrzebują naszej pomocy i wsparcia – mówi ks. Marek Zajdel, proboszcz parafii w Rymanowie –Zdroju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję