Motocykliści
Zlot Gwiaździsty
Z udziałem ok. 15 tys. osób odbył się 14 kwietnia na Jasnej Górze 10. Jubileuszowy Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Tym samym rozpoczęto sezon motocyklowy. Zlot został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński” z prezesem Wiktorem Węgrzynem. Motocykliści wzięli udział we Mszy św. sprawowanej na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem o. Sebastiana Mateckiego, podprzeora Jasnej Góry. Odczytany został także list metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo wyrażający duchową łączność z uczestnikami pielgrzymki.
Mszę św. koncelebrowali m.in.: ks. kan. Wiesław Draguła, kapelan Golgoty Wschodu, przyjaciel śp. ks. Zdzisława Peszkowskiego; ks. Marek Doszko, kapelan motocyklistów z Warszawy; ks. Tomasz Stec, kapelan motocyklistów z Podhala; ks. Wiesław Pęski, pallotyn, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Kijowie, opiekun Rajdu Katyńskiego na terenie Kijowszczyzny, który wygłosił kazanie. W zlocie uczestniczyło ponad 80 motocyklistów z Węgier, którzy przybyli z posługującymi tam paulinami - o. Bátorem Botondem, prowincjałem Paulinów na Węgrzech, i o. Balla Barnabásem. Akt Zawierzenia Polskich Motocyklistów odczytał ks. Marek Doszko.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Słowo podziękowania wypowiedział organizator Wiktor Węgrzyn. - I znów razem na Jasnej Górze. Wierzę głęboko, że tak już zostanie, że znów to będzie drugi weekend kwietnia. W czasie pielgrzymki trwała zbiórka ofiar pieniężnych dla rodaków mieszkających na Kresach Rzeczypospolitej; zbierane były także maskotki, dar serca dla dzieci na Wschodzie. Zlot zwieńczyło poświęcenie motocykli.
Nowa Jasnogórska Pielgrzymka
Pielgrzymka karawaningowa
W dniach 13-14 kwietnia odbyła się 1. Pielgrzymka Karawaningowa, z udziałem ponad 200 załóg - użytkowników kamperów i przyczep kempingowych, w sumie przybyło ok. 600 osób. Koordynatorem i organizatorem pielgrzymki był ks. Mariusz Chmura z diecezji kieleckiej, miłośnik karawaningu. Na spotkanie przyjechały całe rodziny - dzieci, osoby młode i starsze. - Ta forma wypoczynku ma przyszłość, to się rozwija, i coraz więcej jest osób, które jeżdżą z przyczepami kempingowymi lub kamperami - tłumaczył organizator pielgrzymki. W ramach spotkania ks. Mariusz Chmura poświęcił wszystkie przybyłe pojazdy.
Wystawa instrumentów muzycznych i historycznych zapisów nutowych
Wystawa pt. „W służbie sacrum. Z kultury muzycznej Jasnej Góry i Poznania w XVIII wieku” będzie prezentowana w dniach 1 maja - 31 sierpnia 2013 r. w klasztorze Zakonu Paulinów na Jasnej Górze. Uroczyste otwarcie nastąpi 1 maja o godz. 12 w Arsenale na Jasnej Górze. Główną ideą wystawy jest zaprezentowanie barokowego instrumentarium, na przykładzie dwóch wybitnych zespołów muzycznych tego czasu - kapeli klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze oraz poznańskiej kapeli kościoła św. Marii Magdaleny.
Do wystawowej ekspozycji zostaną włączone instrumenty Kapeli Jasnogórskiej, które były w użyciu muzyków. Na wystawie będą prezentowane także rękopisy muzyczne pochodzące z Archiwum Zakonu Paulinów na Jasnej Górze oraz z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
Krótko
12 i 13 kwietnia, w dwóch grupach z diecezji płockiej pielgrzymowało ok. 7 tys. uczniów klas maturalnych. Z młodzieżą modlił się biskup płocki Piotr Libera.
12 kwietnia w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze miał miejsce koncert z cyklu „Koncert przy świecach. Perły muzyki jasnogórskiej”. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej wystąpił Krzysztof Chorzelski, znakomity altowiolista.
Zapowiedzi
1-5 maja - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”
3 maja - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
5 maja - transmisja niedzielnej Mszy św. za pośrednictwem TVP Polonia o godz. 13 z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz