Reklama

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: prawda musi przybliżać do Pana Boga

„Prawda musi przybliżać do Pana Boga. Nawet ta najbardziej gorzka, niewygodna powinna nadawać kierunek ludzkim wyborom - powiedział bp Krzysztof Włodarczyk w kościele św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Modlitwa zainaugurowała nowy rok akademicki w Akademii Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy.

[ TEMATY ]

Bp Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównym motywem rozważań biskupa była prawda, która - jak zaznaczył - powinna być naczelnym celem w nauce. Przypomniał zarazem przesłanie św. Jana Pawła II z 7 czerwca 1999 roku do rektorów wyższych uczelni zgromadzonych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

„Ludziom nauki oraz ludziom kultury powierzona została szczególna odpowiedzialność za prawdę - dążenie do niej, jej obrona i życie według niej (…). Dzisiaj nierzadko usiłuje się nam wmówić, że skończył się bezpowrotnie czas pewności poznania prawdy oraz że jesteśmy nieodwołalnie skazani na totalny brak sensu, na prowizoryczność poznania, ciągłą zmienność i względność. W tej sytuacji jawi się nagląca konieczność potwierdzenia podstawowego zaufania do ludzkiego rozumu i jego zdolności do poznania prawdy - także tej prawdy absolutnej i ostatecznej” - cytował Ojca Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Krzysztof Włodarczyk podkreślił, że prawdę zdobywa się poprzez wysiłek. - Prawda związana jest z ofiarą. Postępowanie według prawdy jest często krzyżem, który boli, wymaga poświęcenia i odwagi. Tylko takie kroczenie w prawdzie zmierza ku światłości, którą jest Jezus. Prawda nie może oddalać człowieka od Boga. Prawdę trzeba odczytywać w Bogu i z Bogiem. Tylko wtedy buduje ona, a nie niszczy. Tylko wtedy staje się siłą przemieniającą, otwierającą perspektywy. Staje się światłem - dodał.

Reklama

Również celem nauki, studiowania - jak zauważył biskup - jest nie tylko odkrywanie i przekazywanie prawdy, ale także wpływanie na kształtowanie postawy moralnej człowieka.

Na zakończenie biskup bydgoski stwierdził, że inauguracja roku akademickiego daje okazję do przypomnienia młodszym pracownikom nauki i młodzieży studiującej, że nauka to zazdrosna pani, która żąda wyłącznej miłości, która domaga się poświęcenia, w myśl znanej zasady „per aspera ad astra” - „przez ciernie do gwiazd”, „przez wysiłek, przez poświęcenie do sukcesu”, „per crucem ad lucem” - „przez krzyż do światła”. - A na tej drodze nasze ludzkie możliwości i uzdolnienia są ograniczone. Szukajmy wsparcia Ducha Świętego, bądźmy świadkami prawdy, pomnażajmy dobro i ukazujmy piękno płynące od Boga. Droga Alma Mater, Akademio Kujawsko-Pomorska wkraczaj z nadzieją w nowy rok akademicki - zakończył bp Krzysztof Włodarczyk.

Reklama

Kilka godzin wcześniej władze uczelni, kadra profesorska, pracownicy i studenci spotkali się w murach APK. - Dzisiejsza inauguracja dla naszej społeczności jest szczególna, ponieważ właśnie w tym roku akademickim będziemy obchodzić jubileusz 25-lecia istnienia naszej - podkreślała rektor Akademii Kujawsko-Pomorskiej, prof. uczelni dr Helena Czakowska, zwracając się również do nowo przyjętych studentów. - Dla was to nie tylko nowy rok akademicki, ale początek wielkiej przygody. Jako wspólnota akademicka, będziemy wspólnie poszukiwać prawdy, zarówno w teoriach, jak i praktyce. Jak powiedział św. Jan Paweł II: „Człowiek jest przede wszystkim istotą, która szuka prawdy”. Wspólnie będziemy akcentować nasze motto „Sapientiae Servientes” - w służbie mądrości - dodała rektor.

Wykład inauguracyjny „Powinność prawdy a szacunek dla człowieka” wygłosił ks. prof. dr. hab. inż. Mariusz Kuciński. - Prawda wpisuje się w etos akademicki jako podstawowa wartość i posiada kluczowe miejsce w powstaniu i misji akademii. Naczelnym celem pracy nauczyciela akademickiego jest urzeczywistnianie wartości poznawczych, wśród których prawda zajmuje najważniejsze miejsce w ich hierarchii - mówił pracownik APK, dyrektor Centrum Studiów Ratzingera, przywołując na koniec Benedykta XVI.

Ojciec Święty powiedział w Madrycie w 2011 roku podczas spotkania ze studentami i pracownikami akademickimi: „Gorąco was zatem wzywam, byście nigdy nie utracili tej wrażliwości na prawdę i tęsknoty za nią; abyście nie zapominali, że nauczanie nie jest przekazywaniem suchych treści, lecz formowaniem młodych ludzi, których musicie rozumieć i kochać, w których powinniście rozbudzać ich głębokie pragnienie prawdy i usilne dążenie do przechodzenia samych siebie. Bądźcie dla nich źródłem natchnienia i siły”.

Akademia Kujawsko-Pomorska swoją ofertą dydaktyczną obejmuje 2,5 tysiąca studentów i słuchaczy, kształcąc ich na 17 kierunkach, poziomach oraz w 53 specjalnościach. W ramach Centrum Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego AKP oferuje kształcenie na około 50-ciu kierunkach w Bydgoszczy oraz w 8 filiach zamiejscowych.

2024-10-06 08:20

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk: bł. Jerzy Popiełuszko jest dziś przewodnikiem w skomplikowanym świecie półprawd, konfliktów, lęku i nienawiści

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Bp Włodarczyk

40. rocznica

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jest dziś przewodnikiem w skomplikowanym świecie półprawd, konfliktów, lęku i nienawiści” - mówił we Włocławku bp Krzysztof Włodarczyk. Msza św. w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP była najważniejszym momentem obchodów w tym mieście i diecezji 40. rocznicy męczeńskiej śmierci kapłana. - Od dnia beatyfikacji - 6 czerwca 2010 roku - ks. Jerzy stał się też skarbem dla całego Kościoła powszechnego, który uroczyście potwierdził, że może być dla nas przewodnikiem na drodze do świętości - mówił bp Włodarczyk.

Jak przypomniał biskup bydgoski, Episkopat Polski w specjalnym liście pasterskim przed beatyfikacją, podziękował żyjącej matce księdza Jerzego: „Pragniemy z najgłębszym szacunkiem i wdzięcznością powiedzieć w imieniu Kościoła i Polski: Mamo, „Bóg zapłać” za takiego Syna! „Bóg zapłać” za takiego Kapłana! „Bóg zapłać” za Twoją wiarę!” - cytował biskup bydgoski, nawiązując dalej do klimatu domu rodzinnego męczennika.
CZYTAJ DALEJ

Francja: młodzi chcą studiować teologię, kolejny znak duchowego odrodzenia

Duchowe przebudzenie, które od kilku lat można zaobserwować we Francji przejawia się również na wydziałach teologii. Powoli rośnie liczba studentów, a przede wszystkim zmienia się ich profil. Więcej jest wśród nich ludzi świeckich, młodych i kobiet.

Duchowe odrodzenie we Francji przejawia się na różne sposoby. Przede wszystkim w gwałtownym wzroście liczby ludzi, zwłaszcza młodych, którzy proszą o chrzest. W Wielkanoc ochrzczonych zostało 10384 dorosłych i 7400 nastolatków, o 45 proc. więcej niż w roku ubiegłym. W ciągu ostatnich 3 lat kilkukrotnie wzrosła też liczba Francuzów, którzy przyjeżdżają do klasztorów na zamknięte rekolekcje. Przed trzema laty 16 tys., a w roku ubiegłym 75 tys. W tym samym czasie o niemal 50 proc. wzrosła sprzedaż Biblii.
CZYTAJ DALEJ

Belgia: więcej wiernych w kościołach. Nowe dane

2025-05-29 16:22

[ TEMATY ]

Belgia

wierni

Adobe Stock

W 2024 roku średnia liczba uczestników niedzielnej Eucharystii w Belgii wzrosła o 3,6 procent – to pierwszy taki przyrost od lat. W szybszym tempie rośnie natomiast liczba chrztów. Na razie jednak belgijski Episkopat apeluje o ostrożność w interpretacjach, tym bardziej, że spadki dotyczą innych sakramentów.

Nowe dane opublikowane wyjątkowo wcześnie pokazują, że w ubiegłym roku średnio ponad 173 tysiące osób uczestniczyło w niedzielnej Mszy Świętej. W liczbach bezwzględnych to ok. 6 tysięcy więcej wiernych, czyli niespełna 4 procentowy wzrost rok do roku. Choć biskupi przestrzegają przed zbyt szybkim wyciąganiem wniosków, zauważają, że wzrost dotyczy głównie środowisk miejskich, gdzie wspólnoty parafialne są szczególnie aktywne. Nadal jednak liczba dominicantes nie wróciła do poziomów sprzed pandemii, gdy w niedzielę do kościoła chodziło ponad 200 tysięcy Belgów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję