Reklama

Niedziela Łódzka

W świetle duchowości karmelitańskiej

Z Julianowa i Radogoszcza, gdzie blisko siebie mieszczą się dwie świątynie i dwa klasztory karmelitańskie, oddziałuje na Łódź karmelitańska duchowość, która obejmuje swym zasięgiem coraz więcej ludzi. Wstępują oni w szeregi Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, przyjmują szkaplerz karmelitański, poszukują ukojenia na wewnętrzne rozdarcia, zwracając się w modlitwie do Matki Bożej z Góry Karmel, św. Teresy od Jezusa, św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Jana od Krzyża

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół, który obecnie posiada tytuł Opieki św. Józefa i Matki Bożej z Góry Karmel, został wzniesiony w połowie lat trzydziestych XX wieku. Świątynia należała do parafii ewangelicko-augsburskiej w Zgierzu. W czasie II wojny światowej spełniała rolę magazynu. Po zakończeniu wojny, w 1945 r. zdewastowanym kościołem zaopiekowali się Ojcowie Karmelici Bosi. W krótkim czasie uczynili z niego ośrodek kultu św. Józefa. Tu m.in. znalazł siedzibę Świecki Zakon Karmelitański. W 1960 r. świątynię wraz z przyległym terenem odkupiono od Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Konsekrowana 20 marca 1972 r. przez bp. Józefa Rozwadowskiego, który 26 listopada 1974 r. erygował parafię pw. Opieki św. Józefa.

Miejsce modlitwy i wyciszenia

Po przeprowadzonych zmianach wnętrze świątyni Ojców Karmelitów sprzyja wyciszeniu i modlitewnemu skupieniu. Ściany prezbiterium zdobi mozaika będąca dziełem ks. Tadeusza Furdyny SDB. W jej centrum znajduje się postać św. Józefa trzymającego Dzieciątko Jezus. Boczne części mozaiki przedstawiają: św. Teresę od Jezusa, która adoruje Dzieciątko, św. Rafała Kalinowskiego, odnowiciela Zakonu Karmelitów Bosych w Polsce na przełomie XIX i XX wieku i bł. Jana Pawła II siedzącego na papieskim tronie z adhortacją apostolską „Redemptoris Custos” w ręku, poświęconą osobie, posłannictwu i duchowości św. Józefa. Na uwagę zasługują również witraże przedstawiające sceny z historii zbawienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W latach 1999-2002 zbudowano dwa ołtarze boczne: Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej z Góry Karmel (Szkaplerznej) z wierną kopią cudownej figury znajdującej się na Górze Karmel. Figurę tę pobłogosławił papież Pius XII w Watykanie. W kruchcie kościoła spoczywają doczesne szczątki kandydata na ołtarze - sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD, który ostatnie dziesięć lat życia spędził w łódzkim Karmelu. 30 listopada 2004 r. ówczesny arcybiskup metropolita łódzki Władysław Ziółek poświęcił m.in. obraz Jezusa Miłosiernego oraz pomnik św. Rafała Kalinowskiego wykonany według projektu Cezarego Walczaka i Janusza Czubaczenki, ufundowany przez asystę parafialną. W 2011 r. podwyższono o dwanaście metrów wieżę świątyni, a jej szczyt zwieńczono oświetlonym krzyżem. Nad drzwiami wejściowymi umieszczono misternie wykonany herb Zakonu Ojców Karmelitów Bosych. W ten sposób dokończono realizację pierwotnego projektu kościoła. Podwyższoną wieżę oraz herb poświęcił abp Władysław Ziółek 15 sierpnia 2011 r. Dnia 1 maja 2013 r. nowy arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski wprowadził do kościoła relikwie bł. Jana Pawła II oraz relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Poświęcił również figurę św. Józefa, która stanęła w parku klasztornym.

Posługa Ojców Karmelitów

Jednym z głównych zadań Ojców Karmelitów jest posługa w konfesjonale. Osoba pragnąca się wyspowiadać, w każdej chwili może poprosić kapłana, aby spełnił wobec niej tę posługę. Jak mówi proboszcz i przeor o. Krzysztof Wesołowski OCD penitenci przybywają z wielu parafii łódzkich i tych położonych poza Łodzią. Szczególnie daje się to zauważyć podczas uroczystej nowenny poprzedzającej święto patronalne Matki Bożej z Góry Karmel przypadające 16 lipca. W każdym dniu nowenny, która kończy się 15 lipca, modlitwę różańcową prowadzą członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego. Mogą do niego wstąpić osoby ochrzczone, mężczyźni i kobiety do 55 roku życia, które nie mają przeszkód, by uczestniczyć w życiu sakramentalnym Kościoła. Podczas nowenny wierni mogą przyjąć szkaplerz karmelitański, który zobowiązuje do chrześcijańskiego życia, że szczególnym ukierunkowaniem na uczczenie Najświętszej Maryi Panny potwierdzanym codzienną modlitwą: „Pod Twoją obronę”. Szkaplerz jest znakiem przyjętym przez Zakon Karmelitański i zatwierdzonym przez Kościół jako zewnętrzny wyraz macierzyńskiej miłości Maryi do nas oraz naszego przyjęcia tej miłości i jej odwzajemnienia. W połowie stycznia rozpoczyna się dziewięciotygodniowa nowenna przed uroczystością św. Józefa, patrona kościoła i klasztoru karmelitańskiego. Nowennę kończy odpust parafialny związany z tytułem kościoła.

Spotkania grup modlitewnych

Reklama

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 15 spotyka się grupa modlitewna „Pieta”. Jej członkowie swoją modlitwą wspierają osoby chore i cierpiące. Podczas spotkań sprawowana jest Eucharystia z konferencją poświęconą modlitwie, odmawiana Koronka do Bożego Miłosierdzia, a także Różaniec, litanie i inne modlitwy kierowane do Pana Boga przed Najświętszym Sakramentem. Opiekunem grupy jest o. Robert Rutkowski OCD

Wszystkich, którzy pragną uczyć się modlitwy Pismem Świętym, zaprasza grupa modlitewna „Pełnia”. Celem grupy jest dzielenie się Słowem Bożym w duchu modlitwy i poprzez spontaniczne świadectwa. Spotkania są szczerym i żywym dialogiem modlitewnym z Panem Bogiem oraz siostrami i braćmi. Osoby biorące w nich udział chcą umacniać swoją wiarę, wsłuchując się wspólnie w głos Boga. Spotkania odbywają się w każdy piątek po Mszy św. sprawowanej o godz. 18.

Raz w miesiącu w niedzielne popołudnie zaprasza na spotkanie krąg młodych małżeństw z dziećmi. W jego ramach jest sprawowana Eucharystia, odbywa się agapa i dzielenie się swoją wiarą w kontekście powołania małżeńskiego i rodzinnego. Uczestnicy spotkań poznają też nauczanie bł. Jana Pawła II na temat małżeństwa i rodziny.

* * *

Kościół Ojców Karmelitów znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie byłego niemieckiego więzienia policyjnego na Radogoszczu, w którym Niemcy dokonali masowego mordu na blisko 1500 Polakach. Zbrodnia miała miejsce w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r., na kilkadziesiąt godzin przed wyzwoleniem Łodzi. Każdego roku, w rocznicę likwidacji więzienia i spalenia bezbronnych więźniów, będzie sprawowana Msza św. w intencji ofiar tej straszliwej masakry.

O. Krzysztof Wesołowski OCD podkreśla, że inspiracją do takiego upamiętnienia i uczczenia pomordowanych więźniów Radogoszcza była modlitwa arcybiskupa metropolity łódzkiego Marka Jędraszewskiego przy krzyżu ustawionym na miejscu kaźni Polaków.

2013-07-10 11:55

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy cudowne uzdrowienia są rejestrowane przez kamery?

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Temat cudów zawsze budzi spore kontrowersje. Przeciwnicy ich autentyczności jako główny argument podają brak należytego udokumentowania cudownych uzdrowień. Czy zatem istnieją dokumenty np. filmowe, potwierdzające cuda w imię Jezusa Chrystusa? Oto niezwykła historia opisana przez Craiga S. Keener’a w swojej książce „Cuda dzisiaj. Nadprzyrodzone działanie Boga we współczesnym świecie”.

Wiele lat temu, kiedy wygłaszałem publiczny wykład w Wheaton College na temat cudów, tamtejszy profesor słusznie zapytał, dlaczego uzdrowienia nigdy nie są rejestrowane. Krótka odpowiedź brzmi: czasami są. Po tym odczycie wyszukałem wiele filmów z uzdrowieniami. Niestety, autentyczność wielu nagrań publikowanych w internecie jest wątpliwa, ponieważ dysponując wystarczającymi funduszami oraz umiejętnościami, ktoś może takie filmy dla zysku preparować (np. fingując uzdrowienie). Niektórych powrotów do zdrowia nie można jednak sfałszować w przekonujący sposób, toteż wideo może czasami stanowić ważny jego dowód. W tym rozdziale skupiam się na jednym tego rodzaju przypadku.
CZYTAJ DALEJ

Loreto: siostry nazaretanki odznaczone przez IPN

2025-07-17 19:18

[ TEMATY ]

nazaretanki

gen. Władysław Anders

Loreto

Vatican Media/polovers.it

Siostry nazaretanki z Loreto, odznaczone złotym medalem Reipublicae Memoriae Meritum

Siostry nazaretanki z Loreto, odznaczone złotym medalem Reipublicae Memoriae Meritum

Wspólnota sióstr nazaretanek z Loreto odebrała złoty medal Reipublicae Memoriae Meritum, przyznany całemu zgromadzeniu zakonnemu przez Instytut Pamięci Narodowej. To wyraz uznania m.in. za wieloletnią opiekę nad loretańskim Cmentarzem Żołnierzy Polskich, którą sprawowały w odpowiedzi na osobistą prośbę gen. Władysława Andersa.

Wręczenie odznaczenia siostrom nazaretankom ze wspólnoty w Loreto odbyło się na zakończenie Mszy św., sprawowanej w 81. rocznicę wyzwolenia Ankony przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. To m.in. z bohaterską ofiarą „Andersowców”, którzy polegli w regionie Marche w czasie 2 wojny światowej związana jest posługa sióstr ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu, doceniona dziś przez Instytut Pamięci Narodowej.
CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: w niedzielę transmisja w Telewizji TVP Polonia z sanktuarium św. Marii Magdaleny

2025-07-18 17:06

[ TEMATY ]

transmisja

Cieszyn

kościół św. Marii Magdaleny

wikipedia / Hons084 / Wikimedia Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

Bezpośrednią transmisję Mszy św. z parafialnego kościoła św. Marii Magdaleny przeprowadzi w najbliższą niedzielę, 20 lipca 2025 r., Telewizja TVP Polonia. Sumie odpustowej przewodniczyć będzie o godz. 13.00 bp Roman Pindel. Cieszyńskie sanktuarium przy pl. Dominikańskim jest jednym z kościołów jubileuszowych w diecezji bielsko-żywieckiej.

Proboszcz cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny ks. Jacek Gracz zauważył, że transmisja z cieszyńskiej świątyni będzie okazją dla wielu rodaków, aby przeżywać Mszę św. z rodzimą wspólnotą parafialną, a dla cieszynian do modlitwy w parafialnym kościele. Kapłan zachęcił do udziału w tej Eucharystii, a telewidzów do oglądania transmisji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję