Reklama

Kościół

Wywiad

Co mówi nowy biskup łowicki o swojej diecezji? Wkrótce ingres

Diecezja łowicka jest piękna. Żyją w niej piękni ludzie, którzy wierzą w Boga. Chcę widzieć wszystkich, dlatego z miłością patrzę na tych, którzy przeżywają kryzysy wiary czy wprost mówią, że nie wierzą - mówi biskup łowicki Wojciech Osial w rozmowie z KAI przed swoim ingresem do katedry w Łowiczu, który odbędzie się w najbliższą sobotę 16 listopada.

[ TEMATY ]

ingres

bp Wojciech Osial

diecezja łowicka

diecezja łowicka

Bp Wojciech Osial

Bp Wojciech Osial

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ingres bp. Wojciecha Osiala do bazyliki katedralnej w Łowiczu rozpocznie się w sobotę 16 listopada o godz. 11.00.

"Oczekuję na ten moment z radością i wzruszeniem. Pan Bóg, poprzez decyzję Ojca Świętego, powierzył mi troskę pasterską o Diecezję Łowicką, tak bliską mojemu sercu. Jestem świadomy, jak wielki to jest dar i jednocześnie jak wielka to jest odpowiedzialność" - pisze w zaproszeniu na uroczystości nowy ordynariusz diecezji łowickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak dodaje w liście do wiernych, przyjmuje tę posługę "z pełnym zaufaniem w Bożą Opatrzność, z posłuszeństwa Kościołowi oraz z miłości do każdej i każdego z Was. Pragnę być Waszym biskupem, ojcem i bratem. Sercem i modlitwą chcę być blisko Was. Pamiętajcie, że i ja Was potrzebuję, aby owocnie wypełnić powierzone mi zadania zgodnie z wolą Pana Boga" - podkreśla bp Osial, zapraszając na uroczystość ingresu księży, osoby życia konsekrowanego, ruchy i wspólnoty religijne, władze publiczne, instytucje i organizacje, szkoły i media.

Poniżej tekst rozmowy KAI z bp. Wojciechem Osialem:

Jak odebrał Ksiądz Biskup decyzję Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu na urząd biskupa diecezji łowickiej?

Reklama

- Przyjąłem decyzję z wdzięcznością papieżowi Franciszkowi i ufnością w działanie Pana Boga. Oczywiście, zawsze nowe rzeczy rodzą pewne lęki, ale czytam wszystko poprzez wiarę. Mój Pan mnie posyła, więc „Idę”.

Diecezja łowicka jest jedną z najmniejszych w Polsce, ale o ugruntowanej i bogatej tradycji religijnej. Czy to widać w wizytacjach, jakie Ksiądz Biskup, jako biskup pomocniczy, z pewnością przeprowadzał w parafiach?

- Diecezja łowicka jest piękna. Żyją w niej piękni ludzie, którzy wierzą w Boga. Chcę widzieć wszystkich, dlatego dopowiem, że z miłością patrzę na tych, którzy przeżywają kryzysy wiary czy wprost mówią, że nie wierzą. Chcę przypominać nasze bogate tradycje religijne, wiarę naszych przodków. To są nasze korzenie! Mamy skąd czerpać. My mamy Ewangelię, Dobrą Nowinę, otrzymaną od Pana Jezusa i przekazaną nam przez naszych przodków. Ze Słowem Bożym chcę iść do każdego i głosić miłość Boga, darmową, przeogromną, cudowną.

Parafie diecezji łowickiej to głównie wspólnoty wiejskie i mieszczące się w małych miastach. Czy funkcjonują w nich żywe grupy parafialne oparte o charyzmaty wspólnot i ruchów katolickich? Które z nich można wyróżnić?

- Tak, mamy stosunkowo małe miasta i dużo terenów wiejskich. Ale to nie ma znaczenia. My mamy żywe wspólnoty, my się modlimy, mamy Ruch Oazowy, Odnowę w Duchu Świętym, Drogę Neokatechumenalną, Koła Różańcowe, lektorów, ministrantów, wiele innych jeszcze różnych grup charyzmatycznych i modlitewnych.

Reklama

Jako przewodniczącemu Komisji Wychowania Katolickiego w Episkopacie Polski, a wcześniej referentowi ds. katechetycznych w łowickiej kurii, leżą Księdzu Biskupowi na sercu kwestie dotyczące katechezy parafialnej i lekcji religii w szkole. Jak te rzeczywistości przedstawiają się na tle diecezji?

- Troszczymy się o lekcje religii, nasi nauczyciele religii mają dobre przygotowanie, starają się jak najlepiej sprostać swoim zadaniom. Problemy mamy te same, co w całej Polsce, trochę uczniów rezygnuje z zajęć w szkołach średnich. Przyczyny są bardzo różne, dlatego nie chcę nikogo oceniać bez poznania konkretnej sytuacji. Mamy formy katechezy parafialnej podczas przygotowania do sakramentów, do Pierwszej Komunii Świętej, bierzmowania, małżeństwa, chrztu.

Diecezja łowicka przeżywa jednak kryzys powołaniowy, i to w większym stopniu niż inne diecezje, co widać w statystykach. Kleryków przygotowujących się do kapłaństwa, według danych ISKK, jest mniej niż 10, w ostatnich latach zdarzały się też raczej pojedyncze powołania do seminarium oraz święcenia kapłańskie. Jaki jest plan duszpasterski Księdza Biskupa na odrodzenie się diecezji z tej sytuacji?

- Myślę, że potrzebne są nam dwie rzeczy. Pierwsza to modlitwa o powołania, gorliwa, nieustanna, gorąca. Druga rzecz to świadectwo naszego kapłańskiego życia, nasze postawy, relacje z innymi, nasza dobroć i wrażliwość. Przykłady pociągają…

Ingres do katedry łowickiej już w najbliższą sobotę 16 listopada. Początek o godz. 11.00. Wszyscy, nie tylko łowiczanie, powinni czuć się zaproszeni?

Reklama

- Zapraszam każdego. Proszę o modlitwę w mojej intencji. Ja bardzo jej potrzebuję i bardzo za nią dziękuję.

-----

Bp Wojciech Osial urodził się 19 listopada 1970 w Łowiczu. W 1989 r. podjął studia w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Ostatni rok studiów ukończył w Łowickim Seminarium Duchownym, zaraz po erygowaniu Diecezji Łowickiej. Święcenia prezbiteratu, z rąk bp. Alojzego Orszulika otrzymał 25 maja 1995 r. W latach 1995-2001 kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, które ukończył z tytułem doktorskim, na podstawie dysertacji dotyczącej antropologicznego wymiaru katechezy. W 2014 r. habilitował się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, z nauk teologicznych o specjalności katechetyka na podstawie rozprawy „Historia katechizmu. Geneza i rozwój katechizmu w Kościele Katolickim od I do XVI wieku”.

W 2001 r. podjął pracę w Łowickiej Kurii Diecezjalnej na stanowisku notariusza, referenta ds. katechetycznych i wizytatora nauki religii w placówkach oświatowych. W 2005 roku wszedł w skład diecezjalnej rady duszpasterskiej. W 2013 r. został diecezjalnym cenzorem publikacji religijnych. W 2014 został powołany do godności Kanonika Honorowego Katedralnej Kapituły Łowickiej.

Reklama

Od 2001 wykładał katechetykę w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu, a od 2009 w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. Dodatkowo w latach 2001-2004 podjął wykłady zlecone w Instytucie Teologicznym Diecezji Łowickiej, oraz w 2015 na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W 2005 r. został konsultantem ds. katechezy w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach i członkiem Ogólnopolskiej Sekcji Wykładowców Katechetyki, oraz zastępcą redaktora naczelnego periodyku „Studia Lovicensia”. W 2006 objął funkcję rzeczoznawcy ds. oceny programów nauczania religii i podręczników katechetycznych Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. W 2012 wszedł w skład Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Katechetyków Polskich.

24 grudnia 2015 r. został mianowany biskupem tytularnym Cediae i pomocniczym Diecezji Łowickiej. Sakrę biskupią otrzymał 4 lutego 2016 roku w Łowiczu.

Od 2021 r. jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski

W dniu 9 marca 2024 r. Papież Franciszek mianował bp. Wojciecha Osiala Administratorem Apostolskim diecezji łowickiej sede vacante, a 12 września br. - biskupem łowickim.

2024-11-14 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Osial: Kościół stara się robić wszystko, aby bronić lekcji religii

[ TEMATY ]

katecheza

religia

bp Wojciech Osial

religia w szkołach

BP KEP

Bp Wojciech Osial

Bp Wojciech Osial

Kościół stara się robić wszystko, aby bronić lekcji religii. Nie chcemy wchodzić w spory polityczne, ale mamy prawo odwoływać się do tych instytucji, które aktualnie funkcjonują. A wyroki Trybunału Konstytucyjnego powinny być publikowane - mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP odpowiada w ten sposób m.in. na pytania o dalsze kroki prawne strony kościelnej w sporze z Ministerstwem Edukacji Narodowej o zasady nauczania religii w szkole. Odnosi się też do protestów rodziców i nauczycieli wobec nowego przedmiotu edukacja zdrowotna.

Ministerstwo Edukacji Narodowej konsekwentnie nie uwzględnia racji rodziców chcących posyłać swoje dzieci na lekcje religii oraz praw katechetów do wykonywania swojego zawodu. Ostatnią odsłoną tych działań jest zredukowanie z 2 do 1 godziny wymiaru tych lekcji. Tymczasem strona kościelna zakłada możliwość ograniczenia do jednej godziny tygodniowo, ale za zgodą biskupa diecezji i przy poszanowaniu miejsc, w których takiej potrzeby nie ma.
CZYTAJ DALEJ

Chrystus jest Światłem, które oświetla całe nasze życie

2025-03-10 13:50

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 8, 12-20.

Poniedziałek, 7 kwietnia. Wielki Post
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję