30 listopada w Instytucie Jana Pawła II w Rzeszowie odbyło się sympozjum nt. Antykoncepcja a zdrowie człowieka, które zorganizowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Odpowiedzialnego Rodzicielstwa "Miłość i odpowiedzialność".
W sympozjum wzięło udział 145 osób z diecezji rzeszowskiej i przemyskiej, a wśród nich ginekolodzy, pielęgniarki, doradcy życia rodzinnego, nauczyciele, katecheci, słuchacze Diecezjalnego Studium Rodziny. Wśród zaproszonych gości był obecny ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Kazimierz Górny, który podziękował organizatorom i uczestnikom spotkania za to, że podjęli tak ważny problem.
Problem przedstawiany był od strony medycznej, psychologicznej oraz etycznej. Dr Szymon Wojtylak, patomorfolog z Gdańska, w swoim wystąpieniu zwrócił szczególną uwagę na skutki wypływające ze stosowania wkładki wewnątrzmacicznej w organizmie kobiety. Antykoncepcja zaś jest tą formą działania, która kłóci się z lekarską zasadą: po pierwsze - nie szkodzić - mówił podczas spotkania dr Szymon Wojtylak. Lekarki Maria Szczawińska z Krakowa i Teresa Kramarek z Poznania zaprezentowały temat Metody rozpoznawania płodności w doświadczeniu lekarza.
Od strony moralnej problem antykoncepcji przybliżył moralista - ks. dr Wacław Sopel. Odwołując się do dokumentów Kościoła, zwrócił uwagę na to, że małżeństwo sakramentalne jest tym miejscem, w którym zawsze poczyna się nowe życie, kto zaś sięga po antykoncepcję, ingeruje w cele małżeństwa, którymi są jedność i prokreacja. Ks. Wacław Sopel podkreślił także i to, że po antykoncepcję sięga ten, kto nie chce życia. Bardzo często więc jeśli przy stosowaniu antykoncepcji pocznie się nowe życie - prowadzi to do aborcji. Nie ma tutaj nastawienia na dzielenie się miłością, ale działanie egoistyczne - mówił ks. Sopel.
Na zakończenie miała miejsce dyskusja.
Pomóż w rozwoju naszego portalu