Rok temu pisaliśmy w „Dodatku nie tylko dla Seniora” („Niedziela” nr 43/12) o śmiertelnym niebezpieczeństwie, jakim jest czad, i o tym, że ten cichy zabójca uaktywnia się szczególnie w sezonie grzewczym. Dziś do tematu trzeba wrócić, bo okazuje się, że w okresie od września 2012 r. do marca 2013 r. wskutek zatrucia czadem zginęło w Polsce 91 osób. Żadną pociechą nie jest fakt, że rok wcześniej śmiertelnych ofiar czadu było 106. Zatrucia tlenkiem węgla są wynikiem niewiedzy lub lekkomyślności, a więc można by ich uniknąć, gdybyśmy w trosce o własne bezpieczeństwo wykazali nieco więcej aktywności i wyobraźni.
U progu sezonu grzewczego warto przypomnieć, że czad jest bezbarwny, bezwonny i silnie trujący. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując tym samym dopływ tlenu do organizmu. W naszych mieszkaniach powstaje w wyniku niepełnego spalania różnych paliw, nie tylko węgla, ale także drewna, oleju, gazu, benzyny, propanu. Stąd wynika, że wszędzie tam, gdzie dochodzi do procesu spalania – czyli w piecykach i kuchenkach gazowych, kuchniach i piecach węglowych – musimy zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do paleniska i swobodny odpływ spalin. Kierując się czasem nadmierną oszczędnością, popełniamy błędy, które skutkują tragediami.
Strażacy przypominają o podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć nieszczęścia: nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych w mieszkaniach; instalując urządzenia grzewcze, należy korzystać z usług osób z odpowiednimi uprawnieniami; urządzenia te muszą być sprawne technicznie i posiadać odpowiednie atesty, a ich stan winien być regularnie kontrolowany. Ważną sprawą jest, by w przypadku wymiany okien na okna nowego typu sprawdzić, jak funkcjonuje wentylacja. Zdarza się, że do zatrucia czadem dochodzi podczas kąpieli, kiedy w mieszkaniu zamontowano szczelne okna, a kratki wentylacyjne w ścianie lub kratkę nawiewową w drzwiach łazienki zasłonięto w trosce o zapewnienie ciepła. Kuchnie, łazienki i inne pomieszczenia, w których znajdują się wszelkiego rodzaju piece, powinny być regularnie wietrzone. Czad jest niebezpieczny dla wszystkich, ale grupą, która powinna być szczególnie przed nim chroniona, są noworodki, niemowlęta i dzieci, kobiety spodziewające się dziecka, osoby w podeszłym wieku, a także osoby z chorobami serca i układu oddechowego. Do katalogu zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń grzewczych strażacy dodają jeszcze propozycję zainstalowania w domu czujników dymu i tlenku węgla. To wydatek, który naprawdę się opłaca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu