Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pułkownik z „Czasu honoru”

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Łukasza Cieplińskiego odbędzie się w niedzielę, 17 listopada br., kilka dni przed setną rocznicą urodzin Pułkownika. A przecież pamięć o Nim miała nie przetrwać...

Niedziela rzeszowska 45/2013, str. 6

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Archiwum Stowarzyszenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życiorys płk. Łukasza Cieplińskiego to gotowy scenariusz na kolejne odcinki znakomitego serialu pt. „Czas honoru”. Ba, wątek zdobycia dokumentów o niemieckich doświadczeniach z rakietami V-2, prowadzonych w Bliźnie koło Pustkowa, w jednym czy dwóch odcinkach serialu nawet się przewinął.

Ciepliński urodził się 26 listopada 1913 r. w Kwilczu. W 1929 r. wstąpił do Korpusu Kadetów w Rawiczu. Po ukończeniu szkoły i zdaniu matury w 1934 r. kształcił się w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie, służył w 62. pp w Bydgoszczy. Już podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. wykazał się niezwykłą odwagą, męstwem i umiejętnościami dowódczymi w bitwie nad Bzurą, za co otrzymał Order Virtuti Militari. Walczył w obronie Warszawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1940 r. Ciepliński związał się z konspiracją w Rzeszowie. Pełnił funkcję komendanta Obwodu ZWZ Rzeszów, a następnie od kwietnia 1941 r. był komendantem Inspektoratu Rejonowego ZWZ-AK Rzeszów. Dowodzony przez niego Inspektorat uważany był przez przełożonych za jeden z najlepszych w kraju. Sukcesem jego podkomendnych było właśnie zdobycie na początku 1941 r. niemieckich map wojskowych z planami ataku na ZSRR i przekazanie ich aliantom oraz przesłanie na Zachód wspomnianych dokumentów o doświadczeniach z rakietami V-2.

Reklama

Pod dowództwem kpt. Ł. Cieplińskiego zostały opracowane plany akcji „Burza” w Inspektoracie Rzeszowskim. Po 1 marca 1945 r. Ciepliński pełnił istotne funkcje w Delegaturze Sił Zbrojnych, a następnie w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Przez pewien czas przebywał w Krakowie, a następnie w Zabrzu, gdzie zamieszkał wraz żoną Jadwigą. W styczniu 1947 r. stanął na czele czwartego, ostatniego ZG WiN. Główne komórki Zrzeszenia oparł na swoich sprawdzonych współpracownikach z Rzeszowszczyzny, którymi byli: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Ludwik Kubik, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Maciołek, Józef Batory, Karol Chmiel.

Na przełomie listopada i grudnia 1947 r. UB aresztowało prawie wszystkich członków kierownictwa WiN, w tym Ł. Cieplińskiego. Podczas śledztwa był okrutnie torturowany. 14 października 1950 r. sąd skazał go „na pięciokrotną karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek całego mienia”. Sąd wyższej instancji utrzymał wyrok w mocy, prezydent B. Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok na Cieplińskim i jego towarzyszach z IV ZG WiN wykonano 1 marca 1951 r. strzałem w tył głowy (katyńskim). Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.

W 2007 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ppłk. Łukasza Cieplińskiego pośmiertnie Orderem Orła Białego. 1 marca br. z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych minister obrony narodowej awansował Ł. Cieplińskiego pośmiertnie do stopnia pułkownika.

Inicjatywa uczczenia pamięci Pułkownika podjęta została kilka lat temu przez Stowarzyszenie Komitet Społeczny Budowy Pomnika ppłk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie. Ogłoszono konkurs, na który napłynęło 14 projektów. Spośród nich wybrano propozycję artysta rzeźbiarz Karola Badyny, absolwent krakowskiej ASP.

Pomnik, a właściwie kompozycja: wykonanych z brązu postaci Łukasza Cieplińskiego i 6 kamiennych sylwetek członków Zarządu Głównego WiN na granitowych postumentach ulokowana jest na skwerze u zbiegu al. Cieplińskiego i ul. Moniuszki.

2013-11-07 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych z kwatery "Ł"

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Artur Stelmasiak

Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się Msza pogrzebowa 35 Żołnierzy Niezłomnych zidentyfikowanych w czasie prac ekshumacyjnych prowadzonych na warszawskich Powązkach w Kwaterze „Ł”. Uroczystej Mszy św. z udziałem najwyższych władz RP przewodniczył bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

W homilii podkreślił, że choć Żołnierze Niezłomni stracili życie, to jednak ostatecznie wygrali walkę ze złem i niepamięcią do końca pozostając wierni idei Polskiego Państwa Podziemnego i etosowi żołnierzy Armii Krajowej. - W mrocznych czasach komunistycznego bezprawia, byliście torturowani, zabijani i potajemnie grzebani, bez krzyża i mogiły, bez rodziny, kapłana i modlitwy. Dopiero dziś odbieracie należną Wam cześć i pogrzeb należny bohaterom – powiedział bp polowy Wojska Polskiego.
CZYTAJ DALEJ

Niespodziewana wizyta Leona XIV w centrum nadawczym Radia Watykańskiego

Dziś rano Leon XIV złożył niezapowiedzianą wizytę w podrzymskim centrum nadawczym Radia Watykańskiego Santa Maria di Galeria. Świętował w ten sposób 43 rocznicę święceń kapłańskich. Papież podkreślił, że gdy pracował w Ameryce Łacińskiej i Afryce bardzo cenna była dla niego możliwość odbioru audycji Radia Watykańskiego na falach krótkich, bo docierają do miejsc, gdzie niewiele stacji radiowych ma zasięg.

Leon XIV spotkał się z pracownikami centrum, zwiedził salę nadawczą, a także zapoznał się z funkcjonowaniem anten i transmisji. Przy skromnym poczęstunku świętował wraz z pracownikami Radia Watykańskiego 43. rocznicę kapłaństwa, która przypada właśnie dzisiaj. Papież podkreślił, że podczas swej pracy misyjnej w Ameryce Łacińskiej i Afryce bardzo cenna była dla niego możliwość odbioru audycji Radia Watykańskiego na falach krótkich, które docierają do miejsc, gdzie niewiele stacji radiowych ma zasięg.
CZYTAJ DALEJ

Dąbrowica. 75 lat parafii

2025-06-20 15:42

Grzegorz Jacek Pelica

Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika zainaugurowała uroczystości 75-lecia parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w podlubelskiej Dąbrowicy.

W imieniu gospodarzy do modlitwy i świętowania zaprosił proboszcz parafii ks. dr Waldemar Głusiec. Podczas Sumy koncelebrowanej, której oprawę muzyczną uświetniły chór i orkiestra kameralna Iubileum pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego, ks. Głusiec otrzymał z rąk metropolity godność kanonika honorowego Lubelskiej Kapituły Archikatedralnej za gorliwą służbę kapłańską dla dobra archidiecezji. We wstępie ksiądz proboszcz i dziekan przypomniał moment utworzenia parafii z błogosławieństwa bp. Piotra Kałwy. Członkowie rady parafialnej prosili o umocnienie pasterskim słowem i błogosławieństwem. Wierni wraz z chórem Iubileum rozpoczęli dziękczynienie wspólnym śpiewem Abba Ojcze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję