Reklama

Niedziela Sandomierska

Zakończenie Roku Wiary

Niedziela sandomierska 47/2013, str. 1, 6

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Ks. Adam Stachowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 11 października 2012 r. aż do 24 listopada br. w Kościele powszechnym obchodziliśmy Rok Wiary. Dziś, w uroczystość Chrystusa Króla, następuje uroczyste jego zamknięcie. Ojciec Święty odprawi Eucharystię i uroczyście dokona wyznania wiary. Tak samo dziś uczynimy w bazylice katedralnej w Sandomierzu oraz powinniśmy we wszystkich kościołach. Jeśli coś się kończy, to przychodzi czas na podsumowania i refleksje nad wysiłkiem jaki włożyliśmy i owocami, jakimi będziemy mogli się cieszyć.

W duchu wiary

Rok Wiary w naszej diecezji zainicjował bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Sandomierzu. Z udziałem kapłanów, wiernych oraz przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń nakreślił tematykę pracy duszpasterskiej. Uroczyście wniesiono Katechizm Kościoła Katolickiego oraz dokumenty Soboru Watykańskiego II i ustawiono je w widocznym miejscu dostępnym dla każdego, kto wchodzi do świątyni. Ksiądz Biskup również dokonał przekazania Katechizmu dla przedstawicieli grup duszpasterskich. Na wzór katedry tak samo uczyniono w parafiach naszej diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Formacja wiernych

Reklama

W pierwszej połowie roku w Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Tarnobrzegu, Połańcu, Staszowie, Ożarowie, Janowie Lubelskim, Nisku i Stalowej Woli odbywały się Konwersatoria Wiary. Prelegenci przedstawiali zebranym do przemyśleń tematy związane z wyznawaną wiarą. W kościołach przed Mszą św. odczytywano odpowiednio przygotowane katechezy pogłębiające tematykę Eucharystii i innych sakramentów. W parafiach prowadzono katechezy przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych mające na celu wyjaśnienie sakramentu i pogłębienie wiary. Dla formacji wiernych przy ośrodku rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem powstała Szkoła Nowej Ewangelizacji. Odpowiednio również przygotowano rekolekcjonistów adwentowych i wielkopostnych, aby prowadzone przez nich rozważania dotyczyły tematyki opartej o KKK i uwzględniały relację życie-wiara. W każdej parafii odbyło się w Wielkim Poście nabożeństwo pokutno-przebłagalne za grzechy przeciwko wierze. Wierni mogli wziąć udział w licznie organizowanych pielgrzymkach śladami świadków wiary. Obejmowały ono odwiedzenie miejsc związanych z życiem świętych, błogosławionych lub sług Bożych diecezji sandomierskiej. Sandomierz natomiast przeżywał peregrynację relikwii bł. Czesława połączoną z sympozjum ku Jego czci. W Muzeum Diecezjalnym przygotowano wystawę, która została udostępniona w celu eksponowana w parafiach. Tematem wystawy byli świadkowie wiary Diecezji Sandomierskiej.

W trosce o młodzież i grupy duszpasterskie

Przed wakacjami do Sanktuarium na Święty Krzyż, które to zostało podniesione do rangi bazyliki mniejszej, udała się pielgrzymka Ruchów i Stowarzyszeń. Tam też dokonało się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w ramach przygotowań do 1050. rocznicy Chrztu Polski. W duchu wiary z rozważaniami opartymi o główne prawdy wiary wyruszyła z diecezji piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Także wspólnoty młodzieżowe: Ruch Światło-Życie czy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży podjęło formację swoich członków w duchu podsuniętym przez rozważania oscylujące wokół tematu wiary. Młodzi postawili sobie także za zadanie ewangelizację, mającą na celu rozwój liczebny swoich wspólnot. Tematykę wiary i jej relacji do życia zauważyli także organizatorzy Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. W trosce o kandydatów do bierzmowania przeprowadzono promocję YOUCATU, wręczając Katechizm Młodych przy bierzmowaniu jako pamiątki sakramentu.

Pomóc pasterzom

Oprócz formacji wiernych w Roku Wiary zadbano również o pełną formację kapłanów. W oparciu o List Apostolski Benedykta XVI „Porta fidei”, Dokumenty Soboru Watykańskiego II i KKK prowadzono dla kapłanów wykłady i prelekcje. Obejmowały one przypomnienie i pogłębienie prawd wiary oraz kwestii z zakresu teologii dogmatycznej, liturgiki, prawa kanonicznego oraz teologii moralnej. Księża spotykali się regularnie na zjazdach dekanalnych i kongregacjach rejonowych. Na poziomie diecezji zorganizowano diecezjalny dzień modlitwy o uświęcenie kapłanów oraz spotkania katechetyczne i liturgiczne.

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na drogach wiary

Niedziela lubelska 44/2012, str. 1

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Ks. Maciej Staszak

Szczególnym znakiem Roku Wiary są trzy księgi

Szczególnym znakiem Roku Wiary są trzy księgi

Rok Wiary w archidiecezji lubelskiej zainaugurowała Msza św. sprawowana w archikatedrze pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Eucharystię poprzedziło procesyjne wniesienie do kościoła trzech ksiąg - znaków Roku Wiary: Pisma Świętego, dokumentów II Soboru Watykańskiego i Katechizmu Kościoła Katolickiego

U progu wyjątkowego czasu, Metropolita Lubelski pytał zgromadzonych biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego i świeckich o prawdziwą wiarę: „Jak odpowiemy na pytanie o naszą wiarę? Jak będziemy odpowiadać na nie w Roku Wiary, w którym Kościół nas wzywa, byśmy wiarę uroczyście wyznawali, byśmy ją pogłębiali, byśmy ją głosili innym?”. Jak podkreślał „wiara żąda postaw radykalnych, a chrześcijaństwo idące na ugody z mentalnością świata, selektywne, które cenzuruje Ewangelię z trudnych wymagań, chrześcijaństwo rozwodnione, nie przekona i nie pociągnie nikogo”. Zachęcając do wzrastania w wierze opartej na mocnych fundamentach, ks. Arcybiskup zalecał lekturę trzech najważniejszych ksiąg: Pisma Świętego, dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego. W homilii stanowiącej swoisty przewodnik na Rok Wiary abp Stanisław Budzik przywołał osobę św. Augustyna i jego najważniejsze dzieło „O Trójcy Świętej”. To pierwszy systematyczny wykład o Trójcy Świętej napisany po łacinie. Św. Augustyn pracował nad nim przez 20 lat, dostrzegając siłami umysłu to, w co uwierzył. W pokornej modlitwie, kierowanej do Boga, prosił o uchylenie zamkniętych drzwi. - Być może o tej modlitwie myślał Ojciec Święty Benedykt XVI, gdy zapowiadał Rok Wiary dla Kościoła. W liście „Porta fidei” nakreślił bowiem obraz otwartej bramy, przez którą prowadzi droga do spotkania człowieka z Bogiem w Trójcy Jedynym. Drzwi wiary zawsze są dla nas otwarte, zawsze prowadzą do życia w komunii z Bogiem - mówił ks. Arcybiskup. Nawiązując do ksiąg - znaków, Pasterz mówił: „Wkroczyliśmy w szeroko otwarte podwoje wiary i wnieśliśmy do świątyni trzy księgi. Najważniejszą z nich jest Pismo Święte”. Jak podkreślał, zasadnicza wartość „Księgi nad Księgami” płynie nie tylko z jej walorów literackich czy historycznych, ale z tego, że zawiera słowo, jakie Bóg skierował do człowieka. - Na kartach tej niezwykłej księgi odkrywamy kim właściwie jesteśmy, skąd przybywamy, dokąd zdążamy - mówił ks. Arcybiskup, nazywając Pismo Święte za Dostojewskim „cudem i siłą daną człowiekowi”. Drugą księgą, która winna towarzyszyć Ludowi Bożemu w Roku Wiary jest zbiór dokumentów soborowych, które „nie straciły jasności, wartości ani blasku”. W 50. rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II, określonego przez bł. Jana Pawła II „wielką łaską i dobrodziejstwem dla Kościoła XX wieku, niezawodną busolą wskazującą drogę”, należy wracać do dokumentów jak do źródła. - Bł. papież Jan XXIII, rozpoczynając obrady soborowe 11 października 1962 r., wzywał do dialogu ze współczesnym światem, wierząc, że dzięki niemu Kościół wzbogaci się w skarby duchowe i zaczerpnie nowych sił, by z nadzieją patrzeć w przyszłość. On nie zgadzał się z „prorokami niedoli”, którzy w czasach współczesnych widzieli tylko odstępstwo i upadek. Jednym z uczestników tej inauguracji był obecny Ojciec Święty, który Sobór nazwał „pięknym freskiem namalowanym przez Ducha Świętego” - przypominał abp Budzik. - Dziś inaugurując Rok Wiary Benedykt XVI mówił o duchowej pustyni, jaka rozprzestrzenia się w wielu rejonach świata i o potrzebie ludzi wiary, którzy swoim własnym życiem wskazują drogę do ziemi obiecanej i w ten sposób umacniają nadzieję. Rok Wiary przyrównał Ojciec Święty do wędrowania po pustyniach współczesnego świata, któremu potrzeba Ewangelii i wiary Kościoła. Jej pełnym blasku wyrazem są dokumenty Soboru - mówił ks. Arcybiskup. Trzecim znakiem Roku Wiary jest Katechizm Kościoła Katolickiego. - Publikacja Katechizmu Kościoła Katolickiego 30 lat po Soborze Watykańskim II stanowiła wielkie wydarzenie w dziejach Kościoła. Wielu komentatorów pontyfikatu Jana Pawła II mówi nawet, że było to największe osiągnięcie tego pontyfikatu. Zwraca uwagę, że poprzedni taki katechizm, skierowany do całego Kościoła, został opublikowany 400 lat wcześniej - przypominał Pasterz. - Katechizm powinien znaleźć się w bibliotece każdego chrześcijanina, gdyż jest przewodnikiem nie tylko tych, którzy wiary nauczają, ale także każdego wierzącego, który chce swą wiarę pogłębić, bronić jej, żyć nią i głosić ją” - podkreślał. Błogosławiąc archidiecezji lubelskiej na Rok Wiary abp Stanisław Budzik mówił: „Wdzięczni za szeroko otwarte podwoje wiary przekraczamy bramę, która prowadzi drogami Ewangelii i nowej ewangelizacji. Niech Duch Święty zapala w nas radość, aby dzielić się nią z innymi; niech w naszych sercach płonie taka wiara, by od niej zapalił się płomień w sercach współbraci i sióstr”.
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Bp Chudzio: Cieszę się z zaufania Ojca Świętego

2026-06-24 18:21

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP


Leon XIV mianował 24 czerwca 2026 roku bp. Krzysztofa Chudzio biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej w rozmowie z Vatican News wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu oraz zawierzył się modlitwie Ludu Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję