Reklama

Niedziela Kielecka

Szkolne Koła Caritas – nie tylko od święta

Niedziela kielecka 51/2013

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Dziarmaga: – Adwent, przygotowania do świąt Bożego Narodzenia i niesienie pomocy potrzebującym: dzieciom, starszym rodzinom, co przyczynia się do lepszego i godniejszego przeżycia świąt – to wzmożony czas pracy dla wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas. Na czym w tym roku skupiły się koła w Poskwitowie i Iwanowicach?

Reklama

Renata Jagiełka: – Jestem opiekunką Szkolnych Kół Caritas działających przy Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie oraz przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach. Działania podejmujemy na terenie szkoły oraz parafii. Nasza działalność w okresie przedświątecznym to np. zbiórki żywności w celu pozyskania produktów do skompletowania paczek dla rodzin ubogich i wielodzietnych. Organizujemy kiermasz ciast w szkole (ciasta wypiekane i sprzedawane przez wolontariuszy), a dochód przeznaczamy na przygotowanie paczek dla dzieci z hospicjum domowego w Krakowie, zgodnie z ich życzeniami zawartymi w listach. Ciastami częstowaliśmy również parafian przy naszym kościele z okazji św. Mikołaja. Uczestniczyliśmy w akcji mikołajowej w kościele, pomagając członkiniom Parafialnego Koła Caritas w przygotowaniu paczek oraz Mikołajowi w ich rozdawaniu. Ponadto z okazji św. Mikołaja, dla dzieci z Domu Dziecka w Pszczynie zorganizowaliśmy w naszej szkole już po raz szósty zbiórkę słodyczy, skarpet, rękawiczek, czapek. Przed świętami Bożego Narodzenia odwiedziliśmy także podopiecznych Hospicjum im. bł. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie, śpiewając dla nich kolędy, składając życzenia oraz przekazując symboliczne upominki świąteczne.

– W Szkole w Poskwitowie wraz z uczniami i wolontariuszami od 1990 r. przygotowuje Pani wigilię. Czy będzie to typowa wieczerza wigilijna i kto się na niej w tym roku pojawi?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W przygotowanie wieczerzy wigilijnej włączają się uczniowie, np. gimnazjaliści. Pod okiem nauczycieli smażą dla wszystkich rybę, a rodzice gotują barszcz. Ja zajmuję się głównie przygotowaniem jasełek, które wystawiane są nie tylko podczas wigilii, ale również w ramach Żywej Szopki w Krakowie u Franciszkanów w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Nasze spotkanie wigilijne ma integracyjny charakter. W wigilii wraz z uczniami, nauczycielami, kapłanami uczestniczą osoby starsze, samotne, dzieci z domu dziecka, zaprzyjaźnieni bracia franciszkanie z Krakowa, jak również przedstawiciele władz lokalnych. Spotkanie to ma wyjątkowy charakter i niepowtarzalną atmosferę.

– Od lat SKC w Poskwitowie angażuje się także w pomoc dzieciom z domów dziecka, niepełnosprawnym, starszym czy w adopcję serca...

Reklama

– Już od sześciu lat współpracujemy z Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny Przystań w Pszczynie. Przeprowadzamy dla nich zbiórki z okazji św. Mikołaja, Dnia Dziecka. Odwiedzamy ich w Pszczynie, a oni przyjeżdżają do nas. Organizujemy dla nich przy naszej szkole biwak, dbając o to, aby miło spędzili wakacyjny czas. Współpracujemy także z Domem Pomocy Społecznej w Owczarach. Wspólnie z chórem „Primavera” uczestniczymy w koncertach charytatywnych – w ten sposób wspieramy osoby niepełnosprawne umysłowo, sprawiając im wiele radości.
Już od kilku lat prowadzimy w szkole akcję „Adopcja serca”, w ramach której wspomagamy chłopców z Afryki. To Garvin Kabugo (w Poskwitowie) oraz Buwembo John Vianney (w Iwanowicach). Chłopcy ci mieszkają w Ugandzie, a za zebrane wśród naszych uczniów pieniądze mają zapewnioną całoroczną edukację, całodzienne wyżywienie, ubranie, podręczniki i przybory szkolne. Nawiązaliśmy z nimi również listowną korespondencję. Wspieramy aktywność ludzi starszych i w tym kluczu zorganizowaliśmy dla nich po raz kolejny Dzień Seniora. Spotkanie przy herbatce i słodkich wypiekach przyniosło zebranym (około stu osobom) wiele wzruszeń. Seniorzy mogli spędzić ze sobą kilka miłych godzin, wysłuchać koncertów chórów „Primavera”i „Primavera Plus” oraz Kapeli Maszkowiacy. Nie zabrakło również wspólnej zabawy ze śpiewem na ustach – czyli karaoke z dawnych lat oraz tańców. Atmosfera była naprawdę bardzo miła

– Ważny rozdział Waszej pracy to włączanie się w pomoc dla hospicjum.

– Wspieramy hospicjum w Miechowie i włączamy się w akcję Pola Nadziei. Jesienią sadzimy żonkile przy naszym kościele parafialnym w Iwanowicach, a wiosną, gdy zakwitną – ofiarujemy je darczyńcom podczas zorganizowanej kwesty pieniężnej. Na zakończenie organizujemy podsumowanie całej akcji, na której obecni są wszyscy wolontariusze, sponsorzy. Podopiecznych hospicjum odwiedzamy również przed świętami.

– Ilu członków liczą oba koła? Czy trudno pozyskać wolontariuszy?

– SKC działające przy SP w Iwanowicach liczy 32 członków, natomiast do SKC działającego przy SP i Publicznym Gimnazjum w Poskwitowie należy 50 osób – są w nim również absolwenci naszej szkoły. Jak widać, jest to dość spora grupa wolontariuszy, którzy chętnie podejmują różnoraką działalność charytatywną. Oprócz pracy, chętnie wspólnie wypoczywamy, tworząc wspólnotę, budując rodzinną atmosferę. Tak dzieje się podczas wyjazdów w góry w ramach „Ferii z Bogiem” i „Wakacji z Bogiem”. Poza tym mamy ogniska, wycieczki rowerowe do Ojcowa, Grodziska, Pieskowej Skały. Muszę dodać, że nasza działalność na rzecz innych jest możliwa także dzięki wsparciu wielu osób. Szczególnie słowa podziękowania kieruję do ks. proboszcza Ryszarda Suchanowskiego, ks. Dominika Kostona (byłego wikariusza naszej parafii), p. Michała Znamirowskiego – dyrektora prowadzącego Szkoły w Poskwitowie. Więcej informacji o naszej działalności można uzyskać na stronie koła: www.pomocny.com.pl
W tym świątecznym czasie chciałabym przypomnieć piękne słowa: „Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Życzę, aby każdy z nas miał przy sobie takiego anioła, na którego może zawsze liczyć, ale też sam stawał się takim aniołem dobroci dla innych.

2013-12-18 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska przygotuje wyprawki dla 50 tys. uczniów

[ TEMATY ]

Caritas

uckyImages/fotolia.com

Caritas w Polsce po raz dziewiąty rozpoczyna akcję Tornister Pełen Uśmiechów, dzięki której co roku kilkadziesiąt tysięcy dzieci z mniej zamożnych rodzin otrzymuje wyprawki szkolne. W tym roku będzie to około 50 tys. uczniów. Oprócz wsparcia znanych Polaków, podczas środowej audiencji inicjatywę pobłogosławił również sam Papież Franciszek.

Kampania Tornister Pełen Uśmiechów realizowana jest od 2009 roku, jako odpowiedź na potrzeby dzieci z uboższych terenów. Darczyńcy przygotowują wyprawki szkolne za pośrednictwem diecezjalnych i parafialnych Caritas do plecaków, które później przekazywane są dzieciom. Akcja odbywa się również dzięki wsparciu licznych, prywatnych i instytucjonalnych ofiarodawców.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomasz Podlewski o „medialnym papiestwie", Leonie XIV i Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

Gościem majowego spotkania z cyklu „Życie na gigancie” w częstochowskim duszpasterstwie akademickim „Emaus” był ks. dr Tomasz Podlewski – kapłan archidiecezji częstochowskiej, który obecnie mieszka w Rzymie, pracując jako dyrektor biura prasowego Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. W poniedziałkowy wieczór 26 maja, licznie zebranym słuchaczom, na prośbę duszpasterza akademickiego ks. Michała Krawczyka, opowiedział on o swojej pracy i podzielił się rzymskim doświadczeniem czasu konklawe oraz wyboru i pierwszych celebracji Ojca Świętego Leona XIV. Poniżej przytaczamy fragmenty wypowiedzi ks. Podlewskiego.

W kontekście wyboru nowego papieża ks. Tomasz Podlewski mówił m. in.: „Dla mnie osobiście radość z wyboru nowego papieża to była radość podwójna. Najpierw bowiem, zanim na Placu Św. Piotra usłyszeliśmy konkretne nazwisko, wpierw w naszych uszach zabrzmiały znane wszystkim słowa Hamebus Papam. Dla mnie już same one były dostatecznym powodem wzruszenia, radości i wdzięczności wobec Boga. Przecież już sam fakt, że Kościół znowu ma papieża, jest w stanie napełnić serca katolików pokojem. I rzeczywiście tak było. Zdałem sobie sprawę, że ludzie wiwatują na cześć Ojca Świętego, nie wiedząc jeszcze, kto nim został. To była bardzo krótka i subtelna chwila, ale na mnie zrobiła wielkie wrażenie, dlatego starałem się ten moment jakoś uchwycić świadomością, objąć sercem i zachowuję go w pamięci bardzo żywo. Te słowa przyniosły nam wszystkim jasny przekaz: Łódź Piotrowa znowu ma kapitana! Na Watykanie znowu jest papież! Po czasie oczekiwania i sede vacante, nasz Kościół znów jest pod opieką Piotra! Dla mnie osobiście to był bardzo ważny moment i mimo że ten aplauz oddzielający słowa Hamebus Papam od konkretnych słów Cardinalem Prevost to była w sumie tylko chwila, dla mnie miała wielkie znaczenie. Ten ulotny moment, na który świadomie zwracam dziś uwagę, dla mojej duszy miał w sobie coś z radości dziecka, kiedy tata wraca do domu. Jeszcze nie wiedzieliśmy kim jest nowy papież, ale każdy zdał sobie sprawę, że Bóg po raz kolejny w dziejach Kościoła daje nam w prezencie przewodnika, którego sam dla nas zaplanował. Powiem szczerze, że ktokolwiek zostałby wówczas ogłoszony papieżem, przyjąłbym go z identyczną wdzięcznością i miłością, jako dar od samego Jezusa. Bo przecież tak jest”.
CZYTAJ DALEJ

Francja: młodzi chcą studiować teologię, kolejny znak duchowego odrodzenia

Duchowe przebudzenie, które od kilku lat można zaobserwować we Francji przejawia się również na wydziałach teologii. Powoli rośnie liczba studentów, a przede wszystkim zmienia się ich profil. Więcej jest wśród nich ludzi świeckich, młodych i kobiet.

Duchowe odrodzenie we Francji przejawia się na różne sposoby. Przede wszystkim w gwałtownym wzroście liczby ludzi, zwłaszcza młodych, którzy proszą o chrzest. W Wielkanoc ochrzczonych zostało 10384 dorosłych i 7400 nastolatków, o 45 proc. więcej niż w roku ubiegłym. W ciągu ostatnich 3 lat kilkukrotnie wzrosła też liczba Francuzów, którzy przyjeżdżają do klasztorów na zamknięte rekolekcje. Przed trzema laty 16 tys., a w roku ubiegłym 75 tys. W tym samym czasie o niemal 50 proc. wzrosła sprzedaż Biblii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję