Reklama

Niedziela w Warszawie

Znajdować Boga w codzienności

Trwają zapisy na radiowe rekolekcje ignacjańskie w życiu codziennym, które w tym roku odbędą się pod hasłem z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian „Nadzieja zawieść nie może”.

[ TEMATY ]

rekolekcje

rekolekcje ignacjańskie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ta szczególna forma ćwiczeń duchowych skierowana jest do każdego, kto poszukuje drogi powrotu do Boga, nie wie jak przeżyć nadchodzący okres Wielkiego Postu, aby był czasem łaski lub komu brakuje przestrzeni do skupienia, wyciszenia i modlitwy. Niezależnie, czy jest głęboko wierzący, czy też poszukuje swojej drogi do Boga. Rekolekcje można odprawić bez wyjazdu do domu rekolekcyjnego.

Warunkiem jest wygospodarowanie każdego dnia jednej godziny na medytację, modlitwę oraz refleksję. Oczywiście, jeśli ktoś nie może poświęcić całej godziny dziennie, każda chwila modlitwy będzie owocna. Całość trwa cztery tygodnie, dzięki czemu można stopniowo i świadomie przeżyć duchową drogę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W praktyce rekolekcje radiowe dają możliwość medytacji każdego dnia nad innym, przygotowanym fragmentem Pisma Świętego. Wszystko w oparciu o metodę i duchowość św. Ignacego z Loyoli. Nie trzeba się obawiać, jeśli ktoś nie miał wcześniej doświadczenia takiej modlitwy – zostanie krok po kroku wprowadzony w medytację ignacjańską, dzięki której będzie mógł odkrywać obecność Boga w swojej codzienności.

Reklama

Ważnym elementem rekolekcji jest także towarzyszenie duchowe. Osoby chętne mogą raz w tygodniu spotkać się z kierownikiem duchowym, aby opowiedzieć o tym, co przeżywają w czasie rekolekcji i znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Rozmowy będą się odbywać w trybie stacjonarnym albo zdalnym (telefonicznie lub przez komunikatory internetowe) – w zależności od preferencji rekolektanta.

Rekolekcje rozpoczną się 9 marca Mszą św. w dolnym kościele Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 61, o godz. 16.00, a zakończą również Eucharystią w Sanktuarium 6 kwietnia. Zapisy poprzez formularz na stronie www.wzch.org.pl trwają do 4 marca.

Organizatorami rekolekcji są: Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Warszawie, Jezuici oraz Radio Warszawa, na antenie którego emitowane będą wprowadzenia do medytacji i konferencje.

2025-02-23 22:34

Oceń: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje inne niż zwykle

Niedziela łódzka 13/2016, str. 2

[ TEMATY ]

rekolekcje

Kl. Kamil Gregorczyk

Dzieci gestami wyrażały uwielbienie Boga

Dzieci gestami wyrażały uwielbienie Boga
Woda, ogień i biel szaty – te symbole chrzcielne były głównymi motywami wielkopostnych rekolekcji ewangelizacyjnych prowadzonych przez grupę kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Nauki rekolekcyjne dla dzieci i młodzieży z parafii pw. Świętych Archaniołów w Aleksandrowie Łódzkim poprowadził ks. Piotr Mieloszyński, prefekt seminarium. Kolejna grupa, pod wodzą ks. Pawła Bogusza, prowadziła rekolekcje w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Łodzi-Radogoszczy. Oprócz spotkań w kościele parafialnym nauki odbywały się też w szkole. Klerycy przy pomocy pantomimy i świadectwa starali się podzielić z młodymi ludźmi wiarą. Niezwykle wymowny charakter miała Droga Krzyżowa przygotowana przez uczestników. Odbywała się na terenie blokowisk. Dużo radości, zarówno przeżywającym rekolekcje, jak i przygotowującym je, sprawiło wspólne uwielbienie, żywa spontaniczna modlitwa oraz wspaniały przykład zaangażowania duszpasterzy posługujących w parafiach. Zwłaszcza dla alumnów seminarium było to cenne doświadczenie współpracy z młodymi ludźmi.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV i świat na miarę dzieci

2025-07-09 09:34

[ TEMATY ]

dzieci

świat

Papież Leon XIV

kard. Robert Prevost

dwa miesiące

Vatican Media

Leon XIV błogosławi dziewczynkę na Placu św. Piotra

Leon XIV błogosławi dziewczynkę na Placu św. Piotra

Minęły dwa miesiące od wyboru kard. Roberta Francisa Prevosta na Stolicę Piotrową, a już pojawiło się wiele symbolicznych obrazów tego dopiero co rozpoczętego pontyfikatu. Wśród nich – choć mniej znany – znajduje się również ten, na którym nowy Papież pochyla się, by przybliżyć się do dziewczynki, która chce mu podarować rysunek. To prosty gest, który jednak niesie ze sobą ważne przesłanie: aby budować lepszy świat, trzeba zejść do poziomu dzieci.

W czasie pierwszych dwóch miesięcy pontyfikatu Leona XIV pojawiło się wiele pełnych znaczenia obrazów. Niektóre z nich na długo pozostaną w pamięci, jak powstrzymywane przez nowo wybranego Papieża łzy, gdy po południu 8 maja, podczas swojego pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi, z centralnej loggii Bazyliki św. Piotra patrzył na rozradowany tłum na placu św. Piotra. Jest jednak jedno zdjęcie, dużo mniej znane, który w naturalny sposób niesie ze sobą przesłanie i wizję przyszłości. Przedstawia ono Papieża Leona kucającego obok dziewczynki, która pokazuje mu rysunek, podczas odbywających się w Watykanie letnich półkolonii.
CZYTAJ DALEJ

Diakon Norbert Ryznar z żoną na ogólnopolskim spotkaniu diakonów stałych

2025-07-09 15:00

[ TEMATY ]

diakonat stały

Norbert Ryznar

Krzysztof Kaput

W rekolekcjach udział wzięło 17 diakonów stałych

W rekolekcjach udział wzięło 17 diakonów stałych

Wyświęcony przed kilkoma miesiącami w Rzymie na diakona stałego Norbert Ryznar z Bystrzycy Kłodzkiej uczestniczył wraz z rodziną w ogólnopolskich rekolekcjach dla diakonów stałych, które odbyły się w dniach 2–5 lipca w Rudach na Górnym Śląsku.

Rekolekcje pod hasłem „Nie pozwólcie odebrać sobie nadziei” zgromadziły siedemnastu diakonów stałych wraz z rodzinami oraz osoby rozeznające to powołanie. Spotkanie odbywa się co roku w innej diecezji – tym razem gospodarzem była diecezja gliwicka, a uczestników gościł Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach i Sanktuarium Matki Bożej Pokornej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję