W modlitwie uczestniczyli pracownicy Beskidzkiego Centrum Onkologii Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej oraz chorzy, którym pozwolił na to stan zdrowia. Przy ołtarzu w szpitalnej kaplicy modlili się także kapelani bielskich szpitali: ks. Edward Mazgaj oraz ks. Łukasz Jończy.
W homilii biskup Piotr Greger podjął refleksję na temat cierpienia i choroby, które jak stwierdził należą do trudnych doświadczeń chrześcijańskiego życia i naznaczone są tajemnicą i ostatecznie niezgłębioną dla serca i umysłu rzeczywistością. Jednocześnie podkreślił, że w takiej sytuacji Pan Bóg nie pozostawia nas samych. Cierpiącemu człowiekowi towarzyszy nie w charakterze zewnętrznego obserwatora czy świadka jego zmagań i bezradności, ale jako Ten, który współcierpi. Odpowiedzią na ból człowieka jest Krzyż Jezusa Chrystusa. Dzięki tajemnicy Wcielenia, Drodze Krzyżowej, wydarzeniu Golgoty i porankowi Zmartwychwstania, nasze cierpienie zostało odkupione mówił biskup Piotr Greger, dodając, że „Kościół zawsze uważał za swój obowiązek głoszenie chorym i cierpiącym nadziei chrześcijańskiej, zawsze obecnej, chociaż często ukrytej i trudnej do przyjęcia”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Hierarcha podziękował też wszystkim, którzy na terenie całej diecezji bielsko-żywieckiej opiekują się chorymi. Myślę szczególnie o personelu szpitali, domów opieki i hospicjów, a także o krewnych i wolontariuszach towarzyszących ludziom chorym w ich domach. Dziękuję również wszystkim kapelanom szpitalnym diecezjalnym i zakonnym a także odwiedzających ludzi chorych w domach. W całym wysiłku podjętym dla ratowania zdrowia i niesienia ulgi w cierpieniu, Chrystus doznaje szczególnego uszanowania. Niech On sam wynagrodzi wszystkim podjęty trud i wysiłek zaznaczył biskup Piotr Greger. Na koniec bielsko-żywiecki sufragan życzył chorym zdrowia, odzyskania sił i szybkiego powrotu do domu. Po Liturgii odwiedził kilka szpitalnych sal i pobłogosławił przebywających tam pacjentów.
Beskidzkie Centrum Onkologii Szpital Miejski im. Jana Pawła II swoją historią sięga początków XX wieku. W latach 1908-909 wybudowano szpital, który został uroczyście poświęcony 26 września 1910 r. przez krakowskiego biskupa pomocniczego Anatola Nowaka.
15 listopada 2011 r. zostało zawarte porozumienie w sprawie połączenia Beskidzkiego Centrum Onkologii im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej i Szpitala Ogólnego im. dr. Edmunda Wojtyły w Bielsku-Białej samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz utworzenia nowego zakładu opieki zdrowotnej. Obecnie w ramach działalności szpitala udziela się świadczeń zdrowotnych w trzech medycznych komórkach organizacyjnych.