Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 10/2014, str. 12

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa za Ukrainę

Mosty Jedności i Braterstwa

Modlitwa za Ukrainę trwa na Jasnej Górze każdego dnia. Szczególny wymiar miał Różaniec o pokój na świecie w sobotę 22 lutego. W dniu modlitwy i postu za Ukrainę, 28 lutego, można było usłyszeć nawet czytania w języku ukraińskim.

Rycerze Kolumba, którzy przeżywali na Jasnej Górze swoją pielgrzymkę w czasie dramatycznych doniesień zza wschodniej granicy, gdy w Kijowie ginęli ludzie, rozpoczęli tworzenie modlitewnych „Mostów Jedności i Braterstwa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na spotkaniu Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, która też odbywała się w tym napiętym czasie za naszą wschodnią granicą, obecni byli także członkowie wspólnoty z Ukrainy. Ich zdaniem, konieczna jest nie tylko modlitwa za Ukraińców, ale też wielka praca nad wychowaniem do wolności. – Ustawy nie zmienią serc ludzi. Serc w jakiś sposób zniszczonych przez dziesiątki lat ideologii komunistycznej, która nie zniknęła jeszcze z ziemi ukraińskiej. Wychowanie człowieka do wolności, do życia chrześcijańskiego to jest nasze zadanie – mówił na antenie Radia Jasna Góra jeden z członków wspólnoty z Ukrainy.

Na Jasnej Górze podczas każdej Mszy św. zanoszone są modlitwy w intencji Ukrainy, a także posługujących za wschodnią granicą paulinów, którzy w nadesłanym na Jasną Górę liście proszą o modlitewne wsparcie.

(Red.)

Rycerze Kolumba

Miłosierdzie i braterstwo

Reklama

W dniach 22-23 lutego br. odbyła się II Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba. Przybyli członkowie Zakonu z wielu rad w Polsce wraz z rodzinami – w sumie ok. 130 osób. – Członkiem Rycerzy Kolumba może zostać dorosły mężczyzna, praktykujący katolik, wypełniający to, co do katolika należy, uczestniczący i przyjmujący sakramenty święte, który ma chęć pomagania innym. Takich mężczyzn mile widzimy i zapraszamy w szeregi – powiedział Stanisław Dziwiński, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Mają oni cztery zasady działania: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Zakon Rycerzy Kolumba założył w 1882 r. ks. Michael McGivney. Rycerzy łączył ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. Najważniejsza dla członków Zakonu jest wierność Kościołowi katolickiemu i jego misji. Działalność Rycerzy Kolumba to przede wszystkim działalność charytatywna, obrona życia, wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego.

W sobotę 22 lutego przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Mszy św. z udziałem Rycerzy Kolumba przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak, który mówił w homilii: – Rycerz to ten, który walczy, ale w znaczeniu chrześcijańskim nie ma walki z nikim, jest walka „o”, a nie walka „z kimkolwiek”.

Na dalszy program dnia złożyły się modlitwa różańcowa o pokój na świecie i Apel Jasnogórski. Mszy św. w niedzielę 23 lutego w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Ryszard Umański, kapelan Rady 14955. Na zakończenie Mszy św. odczytany został Akt Oddania Rycerzy Kolumba Matce Bożej.

Nominacja do Fryderyka

Jasnogórska muzyka dawna „Ciemne Jutrznie”

Kolejna płyta z cyklu Jasnogórska Muzyka Dawna została nominowana do Fryderyka w kategorii muzyka poważna. Jest to płyta „Jasnogórska Muzyka dawna. Musica Claromontana” – vol. 54 – „Ciemne jutrznie”, w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod kierownictwem Anny Szostak. Płytę wydało Wydawnictwo Musicon.

Reklama

Nagranie wzbogacone jest śpiewami chorałowymi. Melodie lamentacji Jeremiasza zostały zaczerpnięte z paulińskiego Cantionale.

Uzupełnieniem albumu jest piękne „Miserere” Tommaso Bai. Utwór ten wykonywany był razem ze słynnym „Miserere” Gregorio Allegriego przez muzyków papieskich podczas uroczystości Wielkiego Tygodnia.

Peregrynacja w seminarium

Wzięli Matkę do siebie

W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie rozpoczęła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która będzie trwać do końca Wielkiego Postu. 23 lutego, podczas Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Matki Bożej, przeor Jasnej Góry podarował kopię Cudownego Obrazu wspólnocie seminarium częstochowskiego i sosnowieckiego, które mają wspólną siedzibę. Ikona każdego ranka towarzyszy całej wspólnocie podczas Mszy św., a następnie mieszkańcy seminarium kolejno zabierają ją do swoich pokoi, gdzie przebywa przez całą dobę. Osobistej modlitwie w zaciszu kleryckich mieszkań towarzyszy także Księga Zawierzenia, do której alumni i księża wpisują swoje modlitwy, podziękowania i prośby do Maryi – mówi kleryk Tomasz Podlewski. – Warto zauważyć, że uroczyste podarowanie Ikony wspólnocie seminaryjnej miało miejsce dokładnie tydzień po śmierci śp. ks. inf. Józefa Wójcika, którego życie tak mocno naznaczone było troską o peregrynację Jasnogórskiego Obrazu po Polsce – dodaje częstochowski kleryk.

ks. mf

W najbliższym tygodniu na Jasnej Górze

8 marca – Święto Kobiet na Jasnej Górze. O godz. 16.45 – Msza św., po Eucharystii spotkanie w Kaplicy Różańcowej

10 marca – Maturzyści Archidiecezji Poznańskiej (I grupa)

14 marca – Maturzyści Archidiecezji Wrocławskiej; Maturzyści Diecezji Gliwickiej

15 marca – Narodowa Pielgrzymka Husarii na Jasną Górę

15 marca – V Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

15 marca – „Jasnogórskie spotkania z historią” – zwiedzanie sanktuarium z przewodnikiem. Udział w zwiedzaniu bezpłatny. Temat: mury obronne, Arsenał, Bastion św. Rocha.

Zbiórka przed Jasnogórskim Centrum Informacji o godz. 10.00.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-03-04 15:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Pięć nowych samochodów dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

2026-06-24 09:48

mat. pras

Dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zakupiła pięć nowych samochodów przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pojazdy trafiły do placówek w Dobroszycach, Henrykowie i Małkowicach, gdzie każdego dnia będą służyć uczestnikom terapii, uczniom oraz seniorom wymagającym specjalistycznego transportu.

Wszystkie zakupione busy są wyposażone w rampy lub najazdy umożliwiające bezpieczny transport osób poruszających się na wózkach. To nie tylko nowe pojazdy, ale przede wszystkim większa dostępność rehabilitacji, edukacji, opieki medycznej i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym dla naszych podopiecznych. Łączna wartość zakupionych pojazdów wyniosła 872 070 zł, natomiast łączna kwota dofinansowania ze środków PFRON to 741 019,25 zł.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję