Rosja Ukraina
Rozbiór Ukrainy
Rosja nie uległa ani międzynarodowym przestrogom, ani perswazji licznych polityków i dokonała aneksji Krymu. Poprzedziło ją nieuznane przez ukraińskie władze referendum na samym Krymie, w którym głosujący opowiedzieli się za oderwaniem półwyspu od Ukrainy. Według rosyjskich źródeł, za przyłączeniem do Federacji Rosyjskiej głosowało 95,6 proc. uczestników referendum.
Mimo że wspólnota międzynarodowa nie uznała jego wyników, prezydent Władimir Putin podpisał akt przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej i obiecał wielomiliardowe inwestycje w tym regionie. Co prawda USA i UE zareagowały sankcjami, ale miały one wymiar symboliczny. Obserwatorzy zastanawiają się, czy rosyjski prezydent poprzestanie na tym kroku, czy dalej będzie próbował odbudowywać imperium, anektując kolejne regiony także na wschodzie Ukrainy, gdzie sympatie prorosyjskie są powszechnie znane. Odpowiedź na to pytanie wkrótce poznamy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
USA
Sanktuarium św. Jana Pawła II
Dawne Centrum Jana Pawła II w Waszyngtonie stanie się po kanonizacji ogólnokrajowym sanktuarium tego Papieża w Stanach Zjednoczonych ogłosił przewodniczący amerykańskiego Episkopatu abp Joseph Kurtz. W 2011 r. dawne centrum nabyli Rycerze Kolumba, z myślą o utworzeniu tam sanktuarium Papieża Polaka. Zgodził się na to miejscowy biskup, kard. Donald Wuerl, który przyznał temu miejscu rangę diecezjalnego sanktuarium.
Reklama
W najbliższym czasie sanktuarium czekają niezbędne przeobrażenia. Główne piętro dawnego centrum zostanie przekształcone w kościół, a w dotychczasowej kaplicy będą przechowywane relikwie Jana Pawła II. Na parterze, podobnie jak do tej pory, będzie się znajdować stała ekspozycja poświęcona osobie Papieża Polaka. Jan Paweł II ukształtował całe pokolenia katolików. To sanktuarium ma przypominać ludziom z całego kraju jego święte życie oraz jego wezwanie do świętości, które kieruje do każdego z nas powiedział Carl Anderson, zwierzchnik Zakonu Rycerzy Kolumba.
Nie wstydzę się Jezusa
Sukces dzięki Bogu
O swych wizytach w kościele przed meczami opowiedział piłkarz Robert Lewandowski, w rozmowie dla przeznaczonego dla dzieci i młodzieży magazynu „Dein Spiegel”. Podkreślił, że swoje piłkarskie sukcesy zawdzięcza „rozmowom z Bogiem”. Wspomniał o pierwszym sezonie w Bundeslidze, gdy nie grał najlepiej. Często chodził wtedy tuż przed meczami do małego kościółka. Mogłem się tam pozbyć wszystkich swoich zmartwień i obaw mówił.
Sportowiec, który jest ambasadorem akcji „Nie wstydzę się Jezusa”, zaznaczył, że to dzięki modlitwie udało mu się odnieść sukces.
Ludzie
Kard. Carlo Caffarra
Pierwszy i wieloletni przewodniczący Papieskiego Instytutu im. Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną kard. Carlo Caffarra uważa, że kościelna debata o rozwodnikach i dopuszczaniu ich do sakramentów schodzi na złą drogę. Uważa, że przypomina ona kazuistykę, którą stosowali wobec Jezusa faryzeusze. W ten sposób kard. Caffarra odniósł się do publicznych wypowiedzi kard. Waltera Kaspera, który postuluje dopuszczanie do sakramentów rozwodników żyjących w związkach niesakramentalnych po przebyciu odpowiedniej pokuty.
Jest to właśnie ta perspektywa, w której Jezus nie chciał rozpatrywać małżeństwa uważa wieloletni doradca Jana Pawła II. Jezus nie konfrontuje osoby z normą, ale z prawdą, którą Ojciec wpisał na początku w nasze serce. Jeśli nie wyjdziemy z tej logiki, którą proponują faryzeusze, to w sposób nieunikniony staniemy wobec dylematu: człowiek czy prawo moralne? Kard. Caffarra wyraża zdziwienie, że w całej tej debacie przemilcza się nauczanie Jana Pawła II. Ten wielki Papież poświęcił ludzkiej miłości 134 katechezy. Jako naoczny świadek mogę zapewnić, że problem rozwodników żyjących w związkach niesakramentalnych był przez Jana Pawła II rozważany z wielką uwagą i bardzo głęboko powiedział.
Myśli wciąż aktualne
Duch konsumpcji nie jest czymś złym dopóty, dopóki nie zdławi głodu duchowego.
Jan Paweł II, Schaan Dux, 8 września 1985 r.
Krótko
Zakaz wjazdu na teren USA i zamrożenie aktywów dla 11 urzędników rosyjskich i ukraińskich to dotychczasowy wymiar sankcji wobec Rosji ze strony Amerykanów. Unia Europejska wprowadziła podobne obostrzenia wobec 21 osób.
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapowiedział, że jego kraj będzie zawsze stawał w obronie obywateli Rosji niezależnie od tego, gdzie mieszkają. Świat zastanawia się, czy aneksja Krymu to ostatni tego typu krok rządzonej przez Putina Rosji.
Polski dyplomata czasowo pokieruje misją obserwacyjną OBWE na Ukrainie. Funkcję tę objął Adam Kobieracki, dyrektor Centrum Zapobiegania Konfliktom OBWE. Oficjalnym celem ekspertów organizacji jest sporządzenie raportu dotyczącego sytuacji w kraju. Obserwatorzy nie mogą jednak wjechać na Krym.
Na Ukrainie coraz częściej podnoszą się głosy o konieczności przywrócenia jej „statusu państwa z bronią jądrową”. W ukraińskim parlamencie zarejestrowano projekt ustawy o wypowiedzeniu przez Kijów traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej.
Amerykańscy komandosi przejęli kontrolę nad tankowcem, który wywoził ropę z opanowanego przez libijskich rebeliantów portu w As-Sidr. Tankowiec płynął pod banderą Korei Płn.
Hanna Suchocka znalazła się wśród ośmiu członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, nominowanych przez papieża Franciszka. Komisja ma wspomagać Ojca Świętego w walce ze zjawiskiem pedofilii.
Japońska firma NTT Data w ciągu najbliższych czterech lat dokona digitalizacji 3 tys. rękopisów z Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej. Będzie to pierwszy etap planu, według którego wszystkie rękopisy będące w posiadaniu Biblioteki, z wyjątkiem materiałów tajnych, zostaną uwiecznione w postaci cyfrowej.
Anarchiści sprofanowali bazylikę Sacré-Cur na wzgórzu Montmartre, jeden z głównych symboli chrześcijaństwa w Paryżu. Na drzwiach oraz wewnątrz świątyni wymalowali wielkich rozmiarów slogany wzywające do podpalania kaplic i obalenia wszelkiej władzy.