Reklama

Niedziela Wrocławska

Boży Wędrowiec

Nie tylko Wrocław obfituje w wydarzenia przygotowujące do kanonizacji bł. Jana Pawła II. Na terenie całej archidiecezji nie brakuje inicjatyw podejmowanych wspólnie przez urzędy miejskie oraz tamtejsze parafie - prezentujemy państwu kilka z nich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzebnica

To miasto z Janem Pawłem II ma szczególnie bliskie relacje - w końcu św. Jadwiga to patronka wyboru Karola Wojtyły na biskupa Rzymu. Mieszkańcy mogą cieszyć się obecnością Błogosławionego w relikwiach - od 23 lutego przez dziewięć kolejnych niedziel odbywa się tam nowenna połączona z rozważaniami opartymi na czytaniach liturgicznych oraz słowach Papieża. W dniu kanonizacji przy bazylice św. Jadwigi stanie telebim, dzięki czemu transmisję Mszy św. z Rzymu będzie można przeżywać we wspólnocie. W przestrzeni nowego deptaka przy ul. Daszyńskiego zagoszczą multimedia, których zadaniem będzie przede wszystkim przypomnienie mieszkańcom Trzebnicy słów Papieża, które wypowiedział podczas swoich wizyt w mieście. Ciekawą inicjatywą jest wystawa „Podziel się wspomnieniem. Jan Paweł II i trzebniczanie”, która daje mieszkańcom możliwość utworzenia puli materiałów zdjęciowych. Burmistrz Trzebnicy, Marek Długozima zaznacza, że wszyscy mieszkańcy - od najmłodszych po najstarszych mają poczuć się częścią tego wielkiego święta.

Ziębice

Reklama

Jan Paweł II nigdy nie odwiedził Ziębic, ale mieszkańcy nie narzekają na brak obecności Papieża Polaka wśród nich. Po pierwsze, ziębiczanie mogą pochwalić się ulicą Jana Pawła II, a dekanat ziębicki - pierwszym w archidiecezji kościołem pod jego wezwaniem. W bazylice mniejszej adorować można relikwie pierwszego stopnia z krwi Papieża. Na sto godzin przed kanonizacją rozpocznie się prawdziwie duchowa i kulturalna uczta. Zapoczątkuje ją Msza św. sprawowana 23 kwietnia w parafii Świętych Apostołów, zakończy zaś transmisja z kanonizacji. W środę (23.04) w kościele parafialnym w Henrykowie po Mszy św. o godz. 10.00 odbędzie się koncert orkiestry dętej. Codziennie o godz. 21.00 w bazylice mniejszej będzie można uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim. 24 kwietnia rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny „Jan Paweł II oczami dziecka”, natomiast w piątek odbędzie się konkurs poetycki oraz przedstawienie pt.: „Lolek”. Wtedy też odbędzie się Droga Krzyżowa z rozważaniami papieskimi, a także wieczornica poświęcona Janowi Pawłowi II. Sobota to dzień sportowca - o godz. 14.00 na orliku w meczu piłki nożnej zmierzą się ze sobą księża i samorządowcy. W niedzielne przedpołudnie mieszkańcom dany jest czas na spokojne przeżywanie Mszy św. kanonizacyjnej, ale o 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpocznie się Msza św. dziękczynna, po której przy akompaniamencie orkiestry dętej odbędzie się przemarsz na Rynek. Na stronie internetowej swpiotripawel-ziebice.envora.pl znajduje się zegar odmierzający czas do kanonizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oleśnica

W sobotę przed kanonizacją (26 kwietnia) w amfiteatrze na terenach rekreacyjnych odbędzie się radosna uroczystość związana z występami chórów „Ojcu Świętemu śpiewamy”, a w bazylice odbędzie się oratorium autorstwa ks. Bartłomieja Kota „Matko Najpiękniejszego”. W Bramie Wrocławskiej będzie można oglądać wystawę 3D „Śladami Jana Pawła II”.

Brzeg

W każdej z trzech brzeskich wspólnot parafialnych odprawione zostaną Msze św., jednak organizatorzy planują także uświetnić to wydarzenie muzycznie. W parafii pw. Miłosierdzia Bożego wybrzmi „Requiem” Mozarta, zaś w pozostałych dwóch - pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Mikołaja - koncerty organowe i chóralne. Koncerty nie będą odbywać się w dniu kanonizacji, lecz ją poprzedzać. Obok kościoła św. Mikołaja, przy odnowionym pomniku papieża, władze miasta planują postawić telebim, aby mieszkańcy Brzegu mogli wspólnie oglądać transmisję Mszy św. kanonizacyjnej z Rzymu.

Św. Katarzyna

W parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej 2 kwietnia odbył się apel „Jan Paweł II wierszem malowany - pamiętamy i dziękujemy” - wiersze napisane przez uczniów Gimnazjum w Świętej Katarzynie jako dar wdzięczności za jego pontyfikat z okazji kanonizacji. W Niedzielę Palmową o godzinie 19.00 rozpocznie się Droga Krzyżowa ulicami miasta z rozważaniami błogosławionego Jana Pawła II, a 26 kwietnia o godz. 21.00 zapraszamy na dziękczynne czuwanie modlitewne.

Przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II są dowodem na to, że dziś możliwa i potrzebna jest współpraca Kościoła oraz władz lokalnych. Dzięki niej na to radosne wydarzenie można przygotować się nie tylko od strony duchowej czy kulturalnej, ale w obu tych sferach, co dla mieszkańców jest na pewno dużym bogactwem.

2014-04-11 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kulisy powstania wywiadu z papieżem Benedyktem XVI

[ TEMATY ]

papież

Jan Paweł II

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Rok 1981 był rokiem szczególnym: zaczął się radośnie, od wizyty delegacji „Solidarności” w Watykanie, później był dramat zamachu na Jana Pawła II, którego byłem świadkiem, i żałoba po śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego. W 1981 r. rozpoczął się również nowy rozdział w moim życiu - zacząłem pracę w Watykanie. W tym samym roku przyjechał do Rzymu kard. Joseph Ratzinger, którego Jan Paweł II powołał na urząd prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Ponieważ mieszkaliśmy po przeciwnych stronach Placu św. Piotra, w drodze do pracy zacząłem spotykać Kardynała udającego się do Pałacu Sant’Uffizio, siedziby Kongregacji. I tak było przez wiele lat... (W. R.)

W piątkowy wieczór 7 lutego br. wychodziłem z domu - szedłem na kolację do sąsiadów, gdy zadzwonił telefon. Wróciłem i podniosłem słuchawkę. Od razu rozpoznałem głos abp. Georga Gänsweina, prefekta Domu Papieskiego: - Panie Włodku, dziś rano papież Benedykt skończył odpowiadać na Pańskie pytania. Zaniemówiłem z emocji. Oczywiście, od wielu tygodni spodziewałem się tej wiadomości, ale gdy usłyszałem ją z ust sekretarza Papieża emeryta, wzruszyłem się do głębi. Wtedy dopiero w pełni zdałem sobie sprawę, że Benedykt XVI uznał za stosowne przekazać mi swe wyjątkowe i unikalne świadectwo, mówiące o jego współpracy i przyjaźni z Janem Pawłem II. Ten szczodry gest był dla mnie wielkim darem, ale pomyślałem, że jest to przede wszystkim dar Papieża emeryta dla jego świętego Poprzednika. Wszystko zaczęło się jesienią 2013 r., kiedy powstał pomysł publikacji książki ze świadectwami o bł. Janie Pawle II. Już z okazji beatyfikacji przygotowałem serię wywiadów, które były publikowane w „Niedzieli”, w dzienniku „L’Osservatore Romano”, a także w amerykańskim miesięczniku „Inside the Vatican”. Z racji zbliżającego się dnia kanonizacji włoskie wydawnictwo „Ares”, związane z Opus Dei, zaproponowało mi opublikowanie ok. 20 wywiadów z przyjaciółmi i współpracownikami Jana Pawła II - niektóre uaktualniłem z pomocą moich dawnych rozmówców, ale większość była przygotowana w perspektywie kanonizacji. Przyjąłem propozycję, zważywszy na wielkie zasługi „Ares” dla kultury katolickiej we Włoszech, ale również dlatego, że Karol Wojtyła miał szczególne związki z tym wydawnictwem. W 1974 r. Rzymskie Centrum Spotkań Kapłańskich (CRIS) zaprosiło Arcybiskupa Krakowa jako prelegenta na cykl spotkań. Kard. Wojtyła przygotował przemówienie, które wraz z jego innymi wypowiedziami zostało następnie opublikowane przez wydawnictwo „Ares” w formie książkowej. Już jako papież Jan Paweł II rozdawał tę książkę swoim gościom. Postanowiłem podzielić moje wywiady na pięć grup: starzy przyjaciele, którzy znali Karola Wojtyłę jeszcze w czasach krakowskich (prof. Stanisław Grygiel, dr Wanda Półtawska, kard. Stanisław Nagy), sekretarze papieża Jana Pawła II (kard. Stanisław Dziwisz, abp Mieczysław Mokrzycki, abp Emery Kabongo); współpracownicy watykańscy (kard. Camillo Ruini, kard. Angelo Sodano, kard. Tarcisio Bertone, ks. prał. Paweł Ptasznik, dr Joaquin Navarro-Valls), świadkowie życia i śmierci (bp Javier Echevarría Rodríguez, Arturo Mari, Gianfranco Svidercoschi, Egildo Biocca, prof. Renato Buzzonetti), osoby związane w różny sposób z procesem beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Papieża (kard. Angelo Amato, ks. prał. Sławomir Oder, dwie kobiety cudownie uzdrowione za wstawiennictwem Jana Pawła II: s. Marie Simon-Pierre Normand i Floribeth Mora Diaz). Wielokrotnie czytałem te wywiady i coraz bardziej uświadamiałem sobie, że wśród przyjaciół i współpracowników Ojca Świętego Jana Pawła II brakuje świadectwa najważniejszej osoby - Josepha Ratzingera. Wiele lat temu na krytykę, że za dużo podróżuje i nie ma go w Watykanie, Jan Paweł II odpowiedział: „Mogę dużo podróżować, bo w Watykanie jest kard. Ratzinger, a w Rzymie kard. Ruini”. Te słowa pozwoliły mi zrozumieć, że ówczesny Prefekt Kongregacji Nauki Wiary był kolumną pontyfikatu Papieża Polaka. Jan Paweł II darzył go wielkim szacunkiem i miał do niego całkowite zaufanie. Bez kard. Ratzingera pontyfikat Jana Pawła II na pewno byłby inny. Dlatego w listopadzie 2013 r., gdy książka była już gotowa, postanowiłem napisać list do Papieża emeryta z prośbą o wywiad. Oczywiście, wiedziałem bardzo dobrze, że Benedykt XVI w klasztorze „Mater Ecclesiae” w Ogrodach Watykańskich prowadzi życie poświęcone modlitwie i medytacji i nie chce ingerować w bieżące sprawy Kościoła, ale w tym przypadku - jak napisałem w moim liście - chodziłoby o wypowiedź na temat pontyfikatu Jana Pawła II, który przeszedł już do historii, i o osobę, która dla Kościoła jest święta. Gdy w następnych tygodniach spotykałem abp. Gänsweina, powtarzał mi, że Ojciec Święty zastanawia się, ale nie podjął jeszcze decyzji. Tak w niepewności i bez wieści minęło Boże Narodzenie i Nowy Rok. Pewnego dnia w styczniu 2014 r. otrzymałem od abp. Georga maila, w którym poprosił mnie o przygotowanie pytań dla Papieża emeryta. O tyle spraw chciałem zapytać najbliższego współpracownika Jana Pawła II, że pytań było sporo. Dlatego gdy następnym razem abp Georg spotkał mnie w Watykanie, już z daleka mówił do mnie: „Ileż tych pytań!”. Byłem zażenowany, ale wybrnąłem z sytuacji, tłumacząc, że pytań jest dużo, by papież emeryt Benedykt XVI miał w czym wybierać. Przy okazji dowiedziałem się, że Ojciec Święty wolał się wypowiadać w języku niemieckim. W tej sytuacji, nie znając dobrze niemieckiego, nie mogłem spisać jego wypowiedzi - zrobiła to za mnie długoletnia sekretarka papieska, s. Birgit Wansing z Instytutu Szensztackiego, która słynie z tego, że jako jedna z nielicznych osób potrafi odczytać drobne i mało czytelne pismo Benedykta XVI. Pytałem osoby z papieskiego otoczenia, jak można wytłumaczyć ten wybór języka niemieckiego, skoro Benedykt XVI doskonale włada włoskim. Odpowiedziano mi, że woli on używać swego języka, gdy chce być bardzo precyzyjny albo gdy chce wyrazić swe głębokie uczucia. Gdy s. Birgit Wansing spisała odpowiedzi, zadzwonił do mnie abp Georg, by o tym powiadomić. W następnym dniu watykański żandarm przyniósł pod mój adres dużą kopertę z listem Ojca Świętego i jego odpowiedziami. Nie ukrywam, że czytanie listu na firmowym papierze „Benedictus XVI Papa emeritus” było dla mnie czymś wzruszającym i emocjonującym. Niestety, aby przeczytać papieskie odpowiedzi, musiałem czekać na tłumaczenie tekstu z niemieckiego (sekretarka prosiła, by wypowiedzi Papieża emeryta były tłumaczone z oryginału): na włoski przetłumaczył go prof. Pietro Luca Azzaro, a na polski - o. Wiesław Szymona OP, któremu wyrażam moje serdeczne podziękowania. Jestem pewny, że wywiad z Papieżem emerytem będzie - jak życzył sobie tego sam Benedykt XVI w swym liście - wkładem w lepsze poznanie wielkiego Papieża Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Drużyna baseballowa traci mecz, ponieważ jej zawodnicy odmówili założenia koszulek wspierających LGBT

2026-06-22 08:15

[ TEMATY ]

LGBT

Adobe Stock

Mniej niż dziewięciu z 28 zawodników drużyny York Revolution w Pensylwanii zgodziło się wystąpić w tęczowych strojach. Klub przegrał mecz walkowerem i zamiast wesprzeć swoich zawodników, przekazał 10 000 dolarów organizacji LGBT.

Profesjonalna drużyna baseballowa York Revolution z Pensylwanii (Stany Zjednoczone) została zmuszona do przegrania meczu w czwartek 18 czerwca, po tym jak większość jej zawodników odmówiła założenia tęczowych koszulek zaplanowanych na „Noc Dumy”.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję