Reklama

Wiadomości

Warszawa: Msza św. i apel pamięci w hołdzie ofiarom Zbrodni Katyńskiej

W Warszawie odbyły się centralne uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchody rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w katedrze polowej Wojska Polskiego przez biskupa Wiesława Lechowicza. Po Eucharystii w Muzeum Katyńskim odmówione zostały modlitwy ekumeniczne, odczytany został apel pamięci, a pod Epitafium Katyńskim złożono kwiaty. W tym roku obchodzimy 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 25. rocznicę otwarcia polskich cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

2025-04-13 17:00

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

dzień pamięci

Kobiecy Różaniec Warszawa

hołd

PAP

Centralne uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Centralne uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed rozpoczęciem Mszy św. bp Wiesław Lechowicz oraz Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych złożyli kwiaty w Kaplicy Katyńskiej.

W homilii bp Lechowicz podkreślał, że historia Męki Pańskiej ujawnia wiele prawd o człowieku. Przeanalizował kilka różnych postaw ludzi pojawiających się w Ewangelii o Męce Chrystusa, m.in. apostołów Piotra i Jana, Dobrego Łotra, uczonych w Piśmie oraz przedstawicieli władzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Widzimy też tłum ludzi, którzy w Niedzielę Palmową krzyczą „Hosanna Synowi Dawidowemu”, a kilka dni później „Ukrzyżuj, ukrzyżuj”. Zabrakło im odwagi, aby sprzeciwić się tym, którzy mieli wówczas władzę. Historia Męki Pańskiej jest historią o nas. Możemy się w niej, jak w lustrze przejrzeć, po to, aby móc sobie pozwolić na rachunek sumienia, po to, odkryć prawdę o nas samych. Historia Męki Pańskiej jest dla nas ostrzeżeniem - wskazywał.

Biskup polowy przywołał refleksje Jana Pawła II nad ideologiami zła XX w., nazizmem i komunizmem, które papież zawarł w książce „Pamięć i tożsamość”. Bp Lechowicz powtórzył za papieżem, że główną przyczyną narodzin tych ideologii było odrzucenie Boga.

Reklama

„Jeśli jednak popatrzymy nieco wnikliwiej na dzieje ludów i narodów, które przeszły przez próbę systemów totalitarnych i prześladowań za wiarę, wówczas odkryjemy tam wyraźną, zwycięską obecność krzyża Chrystusowego” - przywołał słowa papieża biskup Lechowicz. Przypomniał, że Jan Paweł II wymienił w tym kontekście św. Edytę Stein oraz św. Maksymiliana Marię Kolbego i nazwał ich „wielkimi wielkością świadectwa dawanego Chrystusowi ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu”.

Eucharystię koncelebrowało liczne grono kapelanów. Przed błogosławieństwem głos zabrał ks. płk Aleksy Andrejuk z Prawosławnego Ordynariatu Wojskowego, który odczytał komunikat Soboru Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, na którym podjęto uchwałę w sprawie zaliczenia w poczet świętych Kościoła prawosławnego, kapelanów zamordowanych w ramach Zbrodni Katyńskiej: ks. płk. Szymona Fedorońko, ks. płk. Wiktora Romanowskiego, ks. mjr. Włodzimierza Ochaba. Zapowiedział też, że uroczystość kanonizacyjna odbędzie się 17 września br. Modlitwę w intencji zamordowanych na Wschodzie odmówił ks. kpt. Waldemar Gabryś z Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

Uroczystość w Muzeum Katyńskim

Po zakończonej Mszy św. wierni udali się do siedziby Muzeum Katyńskiego na warszawskiej Cytadeli, gdzie z udziałem premiera Donalda Tuska odbył się apel pamięci. Premier podkreślał, że pamięć o Zbrodni Katyńskiej powinna być przestrogą dla kolejnych pokoleń, że nie można pozostawać bezsilnym wobec zła, kłamstwa i agresji. - Nie ulegniemy kłamstwu. Nie poddamy się żadnej kłamliwej propagandzie. Nigdy nie będziemy słabsi od zła. Kiedy widzimy, choćby dzisiaj, obrazy z Ukrainy, to nie będziemy udawali, gdzie jest zło, gdzie jest oprawca, a gdzie jest ofiara - powiedział.

Reklama

Odczytane zostało także przesłanie od prezydenta RP Andrzeja Dudy. „Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jednoczy nas, Polaków, w zadumie nad ceną wolności. (...) Przestrzega, że suwerenna Rzeczpospolita jako idea, jako przestrzeń wolności i jako strategicznie położony kraj Europy zawsze była, jest i pozostanie przeszkodą w realizacji dalekosiężnych planów moskiewskiego imperium” - napisał Prezydent.

Głos zabrała także Izabela Sariusz-Skąpska, prezes zarządu Federacji Rodzin Katyńskich, która podkreśliła, że Muzeum Katyńskie „to wielki dar przeszłości, ale również wielkie zobowiązanie na przyszłość”. - Znowu nad losem naszych bliskich zaciążyła historia, którą obudziła brutalna rosyjska polityka. Teraz powinniśmy być w lesie katyńskim i pod tabliczkami epitafijnymi kłaść kwiaty przywiezione z krakowskiego rynku. Teraz powinniśmy właśnie dojeżdżać do Miednoje i tam pokłonić się grobom polskich policjantów, KOP-istów, strażników granicznych i więziennych. Kiedyś na miejscu ich kaźni w Twerze rodzina katyńska z Opola umiejscowiła tablicę pamiątkową. Dziś po tym pomniku nie ma ani śladu, bo sowieckie kłamstwo katyńskie podniosło łeb w Rosji, która znowu walczy o swój imperializm - powiedziała.

Reklama

Modlitwę w intencji ofiar odmówili: bp Wiesław Lechowicz, ks. płk Aleksy Andrejuk i ks. kpt. Waldemar Gabryś. Odczytany został apel pamięci a premier, przedstawiciele parlamentu oraz środowisk katyńskich złożyli kwiaty pod Epitafium Katyńskim. Muzeum przygotowało okolicznościową wystawę związaną z dokumentami podczas prac ekshumacyjnych, którą można było oglądać po zakończeniu uroczystości. W ramach obchodów odbył się XVIII Katyński Marsz Cieni, zorganizowany przez IPN oraz Grupę Rekonstrukcyjną „Zgrupowanie Radosław”. Jego uczestnicy w mundurach oficerów z okresu II wojny światowej przeszli ulicami miasta pod pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę ogłoszenia przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Prace ekshumacyjne Niemcy rozpoczęli 18 lutego i do 13 kwietnia wydobyli ponad 400 ciał. W dniu tym radio w Berlinie podało komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 12 tys. polskich oficerów.

Przez lata prawda o zbrodni była ukrywana i zakłamywana. Winą za rozstrzelanie oficerów władze Związku Radzieckiego próbowały obarczyć zbrodniarzy hitlerowskich, jednak trybunał norymberski z braku dowodów pominął ten punkt w akcie oskarżenia. Dopiero w 1990 r. ZSRR przyznał, że Polaków rozstrzelali funkcjonariusze NKWD.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Golgota Wschodu

Niedziela podlaska 15/2019, str. IV

[ TEMATY ]

Katyń

zbrodnia katyńska

Monika Kanabrodzka

Od lewej u góry: Stefan Hajduk i Stanisław Włoga – zbiory Małgorzaty Kołodziej

Od lewej u góry: Stefan Hajduk i Stanisław Włoga – zbiory Małgorzaty Kołodziej

Obchodzony 13 kwietnia Światowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej niesie ze sobą moralny nakaz podtrzymywania pamięci o ludobójstwie dokonanym przez Rosjan na kwiecie polskiej inteligencji. 3 kwietnia br. minęła 79. rocznica zbrodni katyńskiej. Wśród zamordowanej elity byli także mieszkańcy powiatu sokołowskiego. Na mocy decyzji z 5 marca 1940 r. głównie od strzału w tył głowy wykonanym przez NKWD-owską maszynę zginęło 21 857 przedstawicieli polskiej inteligencji. Byli wśród nich m.in. polscy oficerowie, policjanci, inni funkcjonariusze mundurowi, duchowni różnych wyznań, profesorowie, nauczyciele, inżynierowie, lekarze, prawnicy. Większość zwłok miała ręce skrępowane sznurem, żeby ofiary nie mogły stawiać oporu oprawcom podczas egzekucji. Zginęli tylko dlatego, że nosili polskie mundury i należeli do polskiej elity intelektualnej. Przez lata próbowano wymazać prawdę o zamachu na kwiecie polskiego narodu. Katyń, Charków, Twer są polskim symbolem pamięci i niemego krzyku dzieci ziemi sokołowskiej. Tragedia smoleńska polskiej delegacji chcącej uczcić ofiary zbrodni katyńskiej była impulsem do upamiętnienia zamordowanych z powiatu sokołowskiego. 15 czerwca 2010 r. posadzono Dęby Katyńskie na placu parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim. Każde drzewo upamiętnia jedną zamordowaną osobę. Swoiste pomniki pamięci, jak również żywe relacje osób spokrewnionych z zamordowanymi są głośnym echem prawdy i pamięci. Oto sylwetki kilku z nich i wspomnienia rodziny zamordowanych na nieludzkiej ziemi.

Stefan Hajduk – porucznik, syn Stanisława i Antoniny z Włogów, ur. 24 grudnia 1908 r. w Skwierczynie-Wsi, powiat Sokołów Podlaski. Uczeń Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Hetmana Żółkiewskiego, następnie Gimnazjum im. Bolesława Prusa w Siedlcach. W okresie nauki szkolnej, jak i później, wykazywał wybitne zdolności w dziedzinie malarstwa. Do dziś jego prace znajdują się w zbiorach rodzinnych. Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Warszawskiej i Szkoły Podchorążych Inżynierii. Pełnił służbę w 6. batalionie saperów, a w 1939 r. dowodził 2. kompanią 46. batalionu saperów. Awansowany na stopień porucznika ze starszeństwem od 1 stycznia 1939 r.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Brat papieża John Prevost przyjechał do Rzymu

2025-05-10 20:09

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Do Rzymu przyjechał z USA starszy brat papieża Leona XIV - John Prevost. Jak zapowiedział, w Wiecznym Mieście spędzi kilka dni.

John Prevost to jeden z dwóch braci nowego papieża, urodzonego w Chicago.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za ojczyznę

2025-05-11 23:36

Ks. Jakub Oczkowicz

Obchody 3 Maja w Rzeszowie

Obchody 3 Maja w Rzeszowie

Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył bp Kazimierz Górny, pierwszy biskup rzeszowski. W Eucharystii, którą koncelebrowało 11 kapłanów, wzięli udział parlamentarzyści, władze wojewódzkie, samorządowe, miejskie, a także wojsko i służby mundurowych, harcerze i uczniowie rzeszowskich szkół oraz kombatanci. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, ks. Jan Szczupak, proboszcz parafii farnej, powitał zebranych i wprowadził w przeżywaną uroczystość. Homilię wygłosił o. Joachim Ciupa OFM, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Kaznodzieja zwrócił uwagę na religijne fundamenty Konstytucji 3 Maja. „Jej twórcy (…) oparli ją na szacunku wobec Bożego Prawa, twierdząc, że ład społeczny, ład gospodarczy i ten polityczny, który może być podstawą potęgi narodu, powinno się oprzeć na Bożych przykazaniach” – mówił o. Joachim. Po Mszy św. zebrani przeszli na Rynek Rzeszowski, gdzie odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja. Po przemówieniach i apelu pamięci, liczne delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Tadeusza Kościuszki. W dalszej części, obchodzono Święto Paniagi, czyli święto ulicy 3 Maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję