Ksiądz Karol Wojtyła jako biskup i kardynał kilka razy gościł w stolicy diecezji przemyskiej. Był tu podczas obchodów 1000-lecia chrześcijaństwa w Polsce w dniu 21 sierpnia 1966 r. w Przemyślu koncelebrował Mszę św. z udziałem biskupów polskich oraz ordynariusza bp. Ignacego Tokarczuka. Także podczas obchodów 600-lecia przemyskiej diecezji obrządku łacińskiego w dniu 13 czerwca 1976 r. Karol Wojtyła gościł w Przemyślu. Podczas pielgrzymki do ojczyzny w czerwcu 1991 r. Karol Wojtyła odwiedził Przemyśl już jako papież. Wtedy to (w Rzeszowie beatyfikował bp. Józefa Sebastiana Pelczara) ówczesnego ordynariusza diecezji przemyskiej bp. Ignacego Tokarczuka podniósł do godności arcybiskupiej. W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami grekokatolików, którym przekazał ją na wieczystą własność.
Przed sklepem jubilera na Cergowej
Reklama
Wojtyła prawdziwym sentymentem darzył Bieszczady. Podczas wizyty w Krośnie, już jako Jan Paweł II w 1997 r. powiedział: „Wędrowałem tędy wielokrotnie, albo w stronę Bieszczad, albo też w kierunku przeciwnym, od Bieszczad, poprzez Beskid Niski, aż do Krynicy. Mogłem też poznać tutejszych ludzi, uprzejmych i gościnnych”. W 1953 r. z grupą młodzieży ks. Karol Wojtyła przejechał do Ustrzyk Górnych. W planie wycieczki była Tarnica oraz Cisna i Komańcza, gdzie zatrzymano się w klasztorze Sióstr Nazaretanek. Trzy lata później przybył do Zagórza. 1 kwietnia 1966 r. kard. Karol Wojtyła odprawił Mszę św. w sanockim kościele Franciszkanów. 6 lipca 1968 r. kard. Karol Wojtyła z bp. Ignacym Tokarczukiem utworzyli w Jasieniu sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej, umieszczono cudowną Ikonę Matki Bożej (skradzionej w 1992 r.) a Wojtyła mówił: „Dziś na tych przepięknych, a dotąd pustych ścianach górzystych Bieszczadów umieszczono cudowny obraz Najświętszej Matki, aby królowała na budzącej się do lepszego życia bieszczadzkiej ziemi...”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nieopodal Dukli znajduje się Góra Cergowa, którą ks. Karol Wojtyła często odwiedzał podczas swoich wędrówek po Beskidach w latach 50. Cergowa znajdowała się na trasie wyprawy do Iwonicza i Rymanowa-Zdroju. Tu miał powstać jeden z jego utworów dramat „Przed sklepem jubilera”. Sam Papież mówił o tym po latach: „Wracam pamięcią do dnia, a było to wiele lat temu, kiedy nawiedziłem dukielskie sanktuarium, w szczególności kaplicę błogosławionego Jana «na puszczy», jak zwykło się mówić. Dzisiaj ponownie przybywam do waszego miasta, które całą swoją historią «śpiewa Panu pieśń chwały i uwielbienia». W sanktuarium Ojców Bernardynów w Dukli Ojciec Święty spędził w czerwcu 1997 r. noc w tutejszym klasztorze mając przed swoim oknem możliwość podziwiania krajobrazów z lat młodości. W pustelni św. Jana znajduje się kopia wpisu do księgi pamiątkowej z 8 września 1952 r.: „Niech Święty Jan z Dukli raczy błogosławić ks. Karolowi Wojtyle...”.
Nie łatwo zapomnieć bazylikę leżajską
Reklama
W 1965 r. kard. Karol Wojtyła przybył do bazyliki Ojców Bernardynów. Było to jak upamiętnia to dzisiaj pamiątkowa tablica 28 maja. O godzinie siódmej rano odprawił cichą Mszę św. w kaplicy Cudownego Obrazu. Ówczesny Metropolita Krakowski dokonał też w kronice klasztornej wpisu następującej treści: „Z serdecznym błogosławieństwem i prośbą o pamięć przed cudownym obrazem Matki Bożej. Pamięcią będę się starał odpłacić za pamięć, bo nie łatwo zresztą zapomnieć Waszej Bazyliki”.
Na plebanii w Łańcucie
W 1973 r. ówczesny proboszcz ks. Stanisław Decowski miał okazję rozmawiać z kard. Karolem Wojtyłą w Przemyślu; wówczas to przyszły papież obiecał odwiedzić Łańcut. Stało się to w ostatnim dniu sierpnia 1975 r., kiedy to wracając po uroczystościach koronacyjnych w Jodłówce Karol Wojtyła odwiedził na plebanii ks. Stanisława Decowskiego oraz nawiedził kościół i kryptę Potockich. Modlił się także przed obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, dla której korony poświęcił już jako papież podczas swojej wizyty w Rzeszowie w 1991 r. Przy okazji przypomnijmy, że 31 sierpnia 1975 r. kard. Wojtyła odprawił we wspomnianej Jodłówce Mszę św. koronacyjną w towarzystwie ordynariusza przemyskiego bp. Ignacego Tokarczuka, w obecności kilkunastu księży biskupów. Koronacja w Jodłówce była też wstępem do obchodów 600-lecia istnienia diecezji przemyskiej.
Madonna z Bliznego wiedziała, że zostanie papieżem
Ostatnią wizytą w obecnej diecezji przemyskiej, przed wyborem na tron św. Piotra Karol Wojtyła złożył we wrześniu 1978 r. w towarzystwie swojego sekretarza ks. Dziwisza. W 100. rocznicę koronacji cudownego obrazu Madonny Starowiejskiej kard. Wojtyła odprawił Mszę św. i wygłosił homilię w bazylice w Starej Wsi, w której nawiązał do aktu profanacji wizerunku; wierni zapamiętali wówczas słowa przyszłego papieża, który podkreślił, że „Ani woda, ani ogień nie zdołały ugasić miłości wiernych do swojej Matki”. Podczas wizyty w tej okolicy Karol Wojtyła modlił się także w pięknym drewnianym kościółku w Bliznem (znajdującym się dzisiaj na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO) przed gotycką figurką Madonny, o której mówiono, że to ona sprawiła, że został papieżem...