Reklama

Niedziela Wrocławska

100 lat Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

Eucharystyczny Ruch Młodych (ERM) to jedna z propozycji pogłębienia i ożywienia życia religijnego wśród dzieci i młodzieży. Wspólnoty ERM-u działają na całym świecie. W Polsce są obecne w kilkunastu diecezjach.

2025-05-14 11:00

Archiwum prywatne

Ks. Eryk Dobrzański, Diecezjalny Moderator ERMu z grupą dzieci należących do ERM-u

Ks. Eryk Dobrzański, Diecezjalny Moderator ERMu z grupą dzieci należących do ERM-u

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki ruchu wiążą się z Kongresem Eucharystycznym w Lourdes w 1914 r. Jego uczestnicy zauważyli potrzebę głębszego wdrożenia dzieci w temat Eucharystii. Zrodził się więc pomysł, aby stworzyć wspólnotę, która się tym zajmie. Nazwano ją Ligą Eucharystyczną, później przybrała ona nazwę Dziecięcej Krucjaty Modlitwy. – Rok 1914 to czas, kiedy papież Benedykt XV widział już niebezpieczeństwo wojny i prosił, żeby szczególnie dzieci i młodzież, zaangażowani w taką krucjatę modlitwy, modlili się o pokój. I dzięki tym dwóm wydarzeniom, kongresowi i prośbie papieża, powstała grupa modlitewna dzieci, która od 1915 r. przyjęła nazwę Krucjata Eucharystyczna. To właśnie ona miała na celu gromadzić najmłodszych, którzy stanowili taką armią papieską i omadlali intencje papieża. Później nazwa została zmieniona na Eucharystyczny Ruch Młodych – mówi o początkach ruchu ks. Eryk Dobrzański, diecezjalny moderator ERM-u i dodaje, że również dzisiaj ERM ma za zadanie zanosić modlitwę w intencjach, które papież nosi w swoim sercu.

Św. Urszula Ledóchowska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszą wspólnotę zawiązano we Francji 13 listopada 1915 r. później zaczęły powstawać wspólnoty w innych krajach. – Dzisiaj Eucharystyczny Ruch Młodych jest obecny w 59 krajach na świecie. To jest bardzo duża wspólnota, zrzeszająca ok. półtora miliona dzieci i młodzieży – mówi ks. Eryk.

Reklama

Do Polski ERM trafił dzięki św. Urszuli Ledóchowskiej, która zetknęła się z ruchem podczas pobytu w Rzymie. Zachwyciła się wówczas strukturami ERM-u. – Od razu zauważyła, że to jest jej powołanie, żeby wejść we wspólnotę dziecięcą, wprowadzać w Eucharystię, prowadzić do Pana Boga. I gdy wróciła z Rzymu, w 1920 r. postanowiła taką wspólnotę założyć w Polsce. Potrzebowała jednak 5 lat, żeby ona oficjalnie zaistniała. Kiedy Urszula Ledóchowska rozpoczęła swoją posługę w Pniewach pod Poznaniem, wtedy zaczęła gromadzić dzieci, które przychodziły do sióstr, aby się bawić, czy były przez siostry wychowywane, i zaczęła z nimi tworzyć grupę modlitewną. Po pewnym czasie otrzymała pozwolenie na prowadzenie ERM-u w domu macierzystym w Pniewach – opowiada ks. Eryk. Pierwsze ślubowanie od dzieci Urszula Ledóchowska odebrała 17 maja 1925 r.

Cztery zasady

– ERM to wspólnota skierowana do dzieci po I Komunii św. i do młodzieży. Program formacyjny jest tak przewidziany, by te dzieci, które wychodzą już z ERM-u dorastały do różnych grup młodzieżowych, szukały swojego miejsca, swojej formacji. Ale głównym zadaniem ERM-u jest pogłębienie pobożności eucharystycznej – mówi ks. Eryk i podkreśla, że cała formacja opiera się na czterech bardzo ważnych zasadach. – Pierwsza z nich to: Żyj Mszą świętą! Tutaj pojawia się temat coniedzielnej Eucharystii i pełnego w niej uczestnictwa, czyli takiego życia i takiego przeżywania chrześcijaństwa, żeby na każdej Mszy św. móc przyjąć Komunię św. Ten stan łaski uświęcającej jest szczególnie ważny. Drugi filar: Czytaj Ewangelię! ERM w swojej formacji ma zachętę do czytania słowa Bożego, do tego, by to słowo pogłębiać i nim żyć. Spotkania formacyjne, na które dzieci przychodzą, też są oparte na rozważaniu słowa Bożego i dzieleniu się nim. Trzeci filar: Kochaj bliźnich! To bardzo ważny element. Trzeba uwrażliwiać dzieci na miłość bliźniego, wzajemną pomoc, troskę, służbę. I czwarty filar: Bądź trzynastym Apostołem Pana Jezusa! Chodzi o to, aby nie tylko żyć, czytać, kochać, ale żeby też zanieść innym to wszystko, czym żyjemy, co jest dla nas ważne, w jaki sposób się formujemy i pociągnąć innych do tej wspólnoty – tłumaczy ks. Eryk.

Reklama

W Polsce ERM jest zarejestrowany w 15 diecezjach. Na jego czele stoi dyrektor, obecnie ks. Marcin Nowak z archidiecezji poznańskiej. Natomiast w każdej diecezji na czele grup stoi moderator wybrany przez biskupa miejsca.

W archidiecezji wrocławskiej

– W naszej diecezji w ERM jest zaangażowanych ok. 600 dzieci. Grupy działają w ponad 40 parafiach, często są prowadzone przez katechetów, księży, wolontariuszy, którzy chcą wejść w taką formację. Warto zatem kierować słowa zachęty do tworzenia tych wspólnot. Dlatego przyjeżdżam np. na dni skupienia dla katechetów, informuję o ruchu i dzielę się materiałami, które przygotowuje sekretariat ERM-u. Wszystko po to, by powstawały nowe grupy i by ich formacja była spójna i przynosiła konkretne owoce – zauważa ksiądz moderator i tłumaczy: – ERM idzie według takich dwóch linii. Pierwsza z nich to Eucharystia a druga – kult Serca Pana Jezusa. Do grupy, którą prowadzę, należy 40 dzieci, które wypełniają różne ważne zadania, np. przygotowujemy całą liturgię Mszy św.: czytania, psalmy, dary, modlitwę wiernych, komentarze. Wtedy dzieci ubrane w koszulki ze znakiem ERM-u, żółte chusty, czapeczki z napisem ERM, angażują się i animują całą liturgię. A drugi taki bardzo ważny dzień związany jest z kultem Serca Pana Jezusa. W pierwszy piątek miesiąca wszystkie dzieci przystępują do sakramentu pokuty a później uczestniczą we Mszy św., którą też obsługują liturgicznie. Następnie prowadzą adorację, oddając cześć Sercu Pana Jezusa.

Reklama

Dzieci należące do ERM-u składają ślubowanie w dniu przyjęcia i mają za zadanie codzienne odmawianie specjalnej modlitwy, nazywanej „modlitwą codzienną”. Modlą się w niej w swoich intencjach, ale także w intencjach, które Ojciec Święty poleca wszystkim wierzącym na dany miesiąc.

Formacja i integracja

Formacja obejmuje regularne spotkania z katechezą. – Pomagają one realizować kolejne tematy, ale też pogłębiają wiarę dzieci, co jest bardzo ważne. Ale mamy też tzw. spotkania w radości, w szerszej wspólnocie, np. z rodzicami. Są to spotkania rodzinne, bardzo uroczyste, np. po uroczystości Chrystusa Króla mamy wspólną agapę. Ostatnio było nas blisko 100 osób, dzieci i rodziców. Jest to naprawdę piękny czas, który pozwala nam się dzielić naszymi radościami – opowiada ks. Eryk.

ERM to także wspólnotowe wyjazdy na wycieczki i pielgrzymki, m.in. do: Częstochowy, Pniew, Lichenia. – Każdego roku organizujemy też 4-dniowy wyjazd w Tatry. Mieszkamy wtedy u sióstr zakonnych, mamy warsztaty liturgiczne, muzyczne, wyjścia w góry i inne atrakcje. To są bardzo owocne wyjazdy, również z tego względu, że jeździmy całymi rodzinami. Dzieci jadą przynajmniej z jednym rodzicem. Nawiązuje się wtedy taka więź między nimi, inna niż w domu. A wyjścia w góry i spacery umacniają tę więź – opowiada ksiądz moderator.

Wspólnota jest też mocno obecna podczas uroczystości parafialnych, ponieważ ERM ma swoje szczególne święta, a wśród nich: Uroczystość Chrystusa Króla, uroczystość Bożego Ciała, NSPJ. Dzieci i młodzież mają też nabożeństwo do swoich patronów: św. Urszuli Ledóchowskiej, św. Stanisława Kostki, którzy pomagają im wzrastać na drodze do świętości.

Reklama

Uroczystość 100-lecia

– W tym roku obchodzimy setną rocznicę założenia ERM-u w Polsce. Będziemy wspólnie świętować to wydarzenie w Pniewach, tam, gdzie są początki ERM-u. W dniach 16-18 maja organizujemy Festiwal Eucharystii, który jest skierowany do wszystkich. Zachęcamy nie tylko ERM, ale też dzieci komunijne czy rocznicowe. Jeśli katecheci mają ochotę i możliwość, aby przyjechać choćby z kilkorgiem dzieci, to również zapraszamy. Jest przewidziana modlitwa i wiele atrakcji. Będą Msze św., procesje eucharystyczne, adoracje. Festiwal będzie tak ukierunkowany, żeby ukazać Eucharystię jako centrum naszego życia. Będzie też okazja do spotkań w małych grupkach, wysłuchania świadectw. Zagrają zespoły MałeTGD i NiemaGOtu, będą tańce. I na pewno będzie to piękne przeżycie dla dzieciaków, bo będzie dużo radości – zachęca do wyjazdu ks. Eryk i dodaje: – Z moją grupą wybieramy się do Pniew. Mam już zapisane 54 osoby. Pniewy będą miejscem wielkiej modlitwy i wielkiego dziękczynienia Panu Bogu za 100 lat istnienia ERM-u w Polsce.

Każda parafia otrzymała plakat reklamujący spotkanie w Pniewach, z kodem QR, przez który można pobrać materiały czy zapisać się na wyjazd. Jest również dostępny formularz do zapisów na stronie: erm.pl . Stronę warto odwiedzić również z innych powodów – znajduje się na niej wiele informacji i aktualności związanych z działalnością ERM-u.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chińscy katolicy mają dwie nowe świątynie

2025-05-16 16:19

[ TEMATY ]

świątynia

Chińczycy

Vatican News

Madonna z Sheshan

Madonna z Sheshan

Dwie nowe świątynie katolickie otwarto w Chinach na początku maja. Agencja Fides informuje, że biskup Hankou-Wuhan, Franciszek Cui Qingqi, dokonał 10 maja konsekracji kościoła Chrystusa Króla w mieście Xiaogan. Tego samego dnia biskup Taiyuan, Paweł Meng Ningyou, poświęcił inny kościół w Guzhai.

Poświęcenie nowych kościołów w Chińskiej Republice Ludowej stanowi konkretny znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary, która trwa mimo zmieniających się okoliczności historycznych. Są o tym głęboko przekonani chińscy biskupi, kapłani i wierni świeccy.
CZYTAJ DALEJ

Katolik na wyborach

2025-05-06 14:43

Niedziela Ogólnopolska 19/2025, str. 32-33

[ TEMATY ]

wybory 2025

Adobe Stock

Udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika, bo wynika z zaangażowania na rzecz dobra wspólnego. Czym katolicki wyborca powinien się kierować, wrzucając swój głos do urny, i na kogo może głosować?

Niecałe 2 lata temu Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski wydała dokument pn. Vademecum wyborcze katolika, w którym ujęte zostały kryteria wyborcze. Dokument wskazuje, że w sprawach wartości nienegocjowalnych, które dotyczą porządku moralnego, katolik nie może pójść na kompromis. Wśród kwestii, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji, są m.in. ochrona prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, prawa rodziny opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci, a także ochrona wolności sumienia i stosunek do Kościoła. W tym kontekście warto przypomnieć stanowiska głównych kandydatów w wyścigu prezydenckim, ich dotychczasowe decyzje oraz wypowiedzi na poszczególne tematy moralne i etyczne.
CZYTAJ DALEJ

Papieskie błogosławieństwa z podobizną Leona XIV

2025-05-17 10:04

[ TEMATY ]

pomoc

błogosławieństwo

Jałmużnik Papieski

Papież Leon XIV

Włodzimierz Rędzioch

Urząd Dobroczynności Apostolskiej jest instytucją Stolicy Apostolskiej, który w imieniu Papieża zajmuje się pomocą charytatywną osobom potrzebującym.

Kościół pomagał ubogim od początku swego istnienia – byli za to odpowiedzialni diakoni. W przypadku Papieży działanością tą zajmowali się członkowie tzw. Rodziny Papieskiej. Natomiast w bulli Innocentego III (1198-1216) pojawiła się po raz pierwszy wzmianka o urzędzie Jałmużnika Apostolskiego. Jałmużnik Jego Świątobliwości ma godność Arcybiskupa i należy do Rodziny Papieskiej, co uprawnia go, między innymi, do uczestniczenia w papieskich ceremoniach liturgicznych. Franciszek, który przykładał wielką wagę do działalności charytatywnej wyniósł obecnego Jałmużnika, Konrada Krajewskiego, do godności kardynalskiej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję