Reklama

Niedziela Wrocławska

Wolontariusze Caritas pielgrzymami nadziei w Bierutowie

W Bierutowie odbył się zjazd wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. W roku jubileuszowym wolontariusze stali się pielgrzymami nadziei. 200 młodych z 6 szkół przeszło przez ulice miasteczka z orędziem nadziei. Sami podnosili swoje kompetencje na warsztatach z żołnierzami, ratownikami, strażakami i ratownikami medycznymi.

2025-05-16 21:11

mat. pras

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W symbolicznym pochodzie, niosąc krzyż oraz prowadzeni przez czterech pielgrzymów nadziei ubranych w szaty z logo jubileuszu, udali się do kościoła pw. św. Józefa w Bierutowie – świątyni jubileuszowej na wielkim szlaku archidiecezjalnym. Tam wspólnie odmówili nabożeństwo majowe i wysłuchali katechezy o nastoletnim Jezusie, który przygarnia owcę – znak Jego troski i opieki. Każdy z uczestników otrzymał medalik ze św. Józefem i młodym Jezusem trzymającym czule owcę w ramionach, który zdobi kaplicę Domu św. Józefa w Małkowicach. Sympatycznym momentem modlitwy było wypuszczenie w niebo balonów – symbolu modlitw i nadziei unoszącej się nad Bierutowem.

Nowe Koło Caritas i owocna pomoc

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

To coroczne wydarzenie gromadzi młodych zaangażowanych w pomoc bliźnim, a jego celem jest budowanie relacji i tożsamości wspólnoty Caritas. Druga część rozpoczęła się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Bierutowie od uroczystości wręczenia dekretu powołującego nowe Szkolne Koło Caritas przy szkole w Prusicach. Wolontariusze, pod opieką ks. Łukasza Radomskiego, z wielkim zaangażowaniem rozpoczęli swoją działalność.- Ich pierwsza wielkopostna akcja „Talent Miłosierdzia” przyniosła imponujące efekty – ponad tonę zebranej żywności dla najuboższych! – podkreśla Michał Brzezicki, koordynujący Szkolne Koła Caritas w archidiecezji wrocławskiej. – To młodzież, która pragnie czegoś więcej – chce pomagać, dostrzega potrzeby drugiego człowieka. W przyszłości to oni będą ratownikami, strażakami, żołnierzami i wolontariuszami. Ich zaangażowanie to skarb i przyszłość dla naszej Ojczyzny – podkreśla ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Warsztaty, pokazy i świadectwa

Reklama

Młodzi wolontariusze Caritas wyruszyli również na wyjątkową ścieżkę doświadczenia i poznania. Na przygotowanych stanowiskach czekały na nich przedstawiciele instytucji, które każdego dnia – na różnych frontach – służą drugiemu człowiekowi. To nie były tylko prezentacje. To była lekcja życia. – Wolontariat Caritas to swoista szkoła empatii – umiejętności zauważenia tego, kto potrzebuje pomocy. Tego nie da się nauczyć z książek – tego trzeba doświadczyć. Potrzebni są świadkowie. I takich młodych ludzi tu mamy – potrafiących przekroczyć swój egoizm i zaangażować się w służbę innym – mówi Wioletta Suseł, kierownik Centrum Medycznego Caritas. Na jednym ze stanowisk, żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej zaprosili uczestników do realistycznego ćwiczenia ratunkowego. Zadaniem było odnalezienie krwawiącej tętnicy ukrytej w specjalnie przygotowanym manekinie – z raną, która wyglądała jak prawdziwa. Trzeba było zadziałać szybko, pewnie, skutecznie. – "Nie wystarczy zobaczyć, trzeba poczuć, że od twojej decyzji zależy ludzkie życie" – mówili żołnierze. Obok można było zajrzeć do plecaka ewakuacyjnego i dowiedzieć się, co naprawdę jest ważne, gdy trzeba się ratować w sytuacjach kryzysowych. Tuż obok, ratownicy medyczni prezentowali psa ratowniczego, który towarzyszy im podczas ekstremalnych działań. Pokazywali zasady pierwszej pomocy, ale najważniejsze było co innego – ich gotowość. Spokój. Umiejętność rozmowy z młodzieżą nie tylko o procedurach, ale o odpowiedzialności i gotowości do służby.

Stanowisko Hospicjum Domowego Caritas z Oławy – obchodzącego w tym roku 20-lecie działalności – było inne niż wszystkie. Ciche, spokojne, ale niezwykle poruszające. Wolontariusze hospicjum, ludzie doświadczeni w towarzyszeniu chorym i umierającym, rozmawiali z młodzieżą nie tylko o cierpieniu, ale też o sile empatii, bliskości i codziennej miłości. To właśnie tu wielu młodych po raz pierwszy – z własnej woli – podzieliło się swoimi trudnymi historiami: o chorobie mamy, dziadka, o stracie bliskich, o lęku i nadziei. Nagle ten punkt stał się miejscem głębokiej wymiany serc.

Na innych stanowiskach działo się równie wiele:

• Policjanci pokazywali swój sprzęt, ale prawdziwą gwiazdą był komisarz Lew – maskotka, która bezbłędnie rozbrajała dziecięce serca.

• Strażacy nie tylko prezentowali sprzęt ratowniczy, ale cierpliwie tłumaczyli, jak się zachować w obliczu pożaru czy wypadku – to była szkoła odwagi i rozsądku.

• Bierutowska spółka komunalna przypominała o ekologii, a dzieci z zapałem kolorowały torby wielorazowe, ucząc się, że nawet małe wybory mają znaczenie.

Reklama

Młodzież nie tylko zdobyła wiedzę i nowe umiejętności, ale przede wszystkim spotkała ludzi, którzy uczą – nie słowem, ale życiem. Dla wielu z nich to był moment, w którym poczuli, że są częścią większej wspólnoty. Wspólnoty nadziei. – Bierutów ma hasło: „Blisko serca regionu” – i mieszkańcy dali temu wielokrotnie wyraz. Są gościnni, pomocni, otwarci. Nasze spotkanie jest odpowiedzią na ich dobroć – na dobroć odpowiadamy dobrem. To wydarzenie pokazało też, że w małych miejscowościach żyje się inaczej, ale bardzo dobrze – jest przestrzeń na budowanie wspólnoty, współpracę służb, instytucji i lokalnej społeczności.

W parafii w Bierutowie mamy bardzo bogaty kalendarz wydarzeń roku jubileuszowego – a ten zjazd był praktycznym doświadczeniem pielgrzymowania nadziei. Dzieci pokazały bierutowianom, że warto tu przyjechać, a same doświadczyły, że Bierutów to dobre miejsce tworzone przez dobrych, życzliwych ludzi.

Wiedziałem od początku, że wszyscy się zaangażują – to było naturalne. Zarówno służby, władze, jak i cała lokalna społeczność bardzo życzliwie odpowiedziały na nasze zaproszenie do współorganizowania zjazdu – mówi ks. Bartosz Mitkiewicz, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Bierutowie. – To wydarzenie mogło się odbyć tylko dzięki ogromnej determinacji i sercu nauczycieli – opiekunów szkolnych kół Caritas, którzy na co dzień są prawdziwymi świadkami tego, czym jest miłość i czym jest Caritas – podkreśla Michał Brzeziński, koordynator SKC. – Jestem im niezmiernie wdzięczny. Pomimo wielu obowiązków i trudów, jakie niesie praca nauczyciela, znajdują siłę i pragnienie, by przekazywać młodym to, co sami noszą w sercu – bogactwo dobra, talent miłosierdzia, wyobraźnię, która nie pozwala zatrzymać się tylko na tym, co doczesne i wygodne. To ludzie o pięknych duszach – gotowi do poświęceń, inspirujący swoim przykładem, a nie tylko słowami. To prawdziwi nauczyciele życia, nauczyciele wyobraźni miłosierdzia.

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Tagle: Leon XIV to misyjny pasterz, który będzie prowadził Kościół słuchając wszystkich

2025-05-16 14:40

[ TEMATY ]

kard. Luis Antonio Tagle

Papież Leon XIV

Vatican Media

Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada w rozmowie z Mediami Watykańskimi o swoim doświadczeniu konklawe oraz dzieli się refleksjami dotyczącymi pierwszych kroków Leona XIV, którego poznał wiele lat temu, gdy o. Robert Francis Prevost był przełożonym generalnym augustianów. Filipiński kardynał ze wzruszeniem wspomina również papieża Franciszka, od którego śmierci minął prawie miesiąc.

W Kaplicy Sykstyńskiej, podczas konklawe, siedzieli obok siebie. Dziś kard. Luis Antonio Tagle i Leon XIV – Robert Francis Prevost spotkali się ponownie – tym razem na audiencji w Pałacu Apostolskim – tydzień po ogłoszeniu: Habemus Papam i pierwszym błogosławieństwie Urbi et Orbi nowego Papieża. Amerykańsko-peruwiański kardynał, który został papieżem, i filipiński purpurat znają się od wielu lat, a przez ostatnie dwa współpracowali blisko, jako kierujący dykasteriami: ds. Biskupów i ds. Ewangelizacji. W rozmowie z mediami watykańskimi kard. Tagle przedstawia osobisty portret nowego Papieża, dzieli się duchowym doświadczeniem konklawe i wspomina z wzruszeniem papieża Franciszka.
CZYTAJ DALEJ

Na świątyni we Wschowie stanął krzyż

2025-05-17 10:11

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Wschowa

montaż krzyża

Krystyna Pruchniewska

Na kościele św. Jadwigi Królowej we Wschowie 15 maja 2025 zamontowano krzyż. To ważny etap prac wykończeniowych w budowie świątyni.

Z miesiąca na bliżej coraz bliżej zakończeniu budowy nowego kościoła pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie. Trwają ostatnie prace wykończeniowe. Niedawno ułożono posadzkę w prezbiterium. Budowa kościoła rozpoczęła się w 2008 roku. Historia parafii sięga jednak 10 lat wstecz. W kwietniu 1998 roku z inicjatywy proboszcza parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, ks. Zygmunta Zająca (zmarłego w 2024 roku), rozpoczęto przygotowania do budowy kaplicy na placu przy Osiedlu Jagiellonów. Nowa parafia została erygowana dekretem biskupa Adama Dyczkowskiego 22 sierpnia 2000 roku. Z kolei plac pod budowę kościoła został poświęcony przez biskupa Stefana Regmunta 19 maja 2008. Budowę rozpoczęto 1 września 2008. Przez 19 lat proboszczem i budowniczym kościoła był ks. Krzysztof Maksymowicz, zmarły w 2020 roku. Jego następcą jest ks. Adam Tablowski. Posługę wikariusza sprawuje obecnie ks. Karol Aleksandrowicz. Kościół św. Jadwigi Królowej to jedna z trzech świątyń parafialnych we Wschowie. Zapraszamy do fotogalerii, jak wyglądał montaż krzyża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję