W doroczną uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w 12. rocznicę erygowania parafii pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim, Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Tadeusz Pikus, współkoncelebrowali ks. Ludwik Olszewki, ks. Zdzisław Jancewicz, parafianin, i proboszcz ks. Zbigniew Karolak. Oprawę liturgiczną, czytania i śpiewy wykonał zespół parafialny, który wystąpił w strojach ludowych.
Po uroczystym wejściu do kaplicy Biskupa Drohiczyńskiego powitały dzieci, młodzież i proboszcz ks. Zbigniew Karolak. Choć drżały serca najmłodszych, słowa powitania wzruszyły Pasterza, który szybko nawiązał dialog z dziećmi.
Rodzina domowym Kościołem
W powitaniu Ksiądz Proboszcz nawiązał do rodziny, jej posłannictwa i troski Kościoła o jej rozwój duchowy, a w homilii do odczytach słów Ewangelii: „A wy, za kogo Mnie uważacie?”. Ponadto w nawiązaniu do słów Księdza Proboszcza Ordynariusz podkreślił, że Kościół jest rodziną, wspólnotą. Bo to Chrystus buduje Kościół, a rodzina staje się domowym Kościołem. Pasterz przestrzegał przed związkami niesakramentalnymi, albowiem małżonkom potrzebne są moc Boga, łaska, która napełnia dom miłością. „Źródłem miłości jest Bóg, pielęgnujcie miłość małżeńską” – nawoływał. Po Eucharystii rozpoczął się piknik na placu kościelnym.
Piknik rodzinny – dla każdego coś miłego
Zebranych gości i parafian, którzy przybyli całymi rodzinami, przywitała na ludowo nowa formacja parafialna, która w jednej ze swej pieśni szczegółowo przedstawiła porządek festynu. Ks. Karolak wyraził radość z obecności bp. Tadeusza, ks. Andrzeja, pasterza parafii prawosławnej, Walentego Koryckiego, marszałka województwa podlaskiego, Jarosława Borowskiego, p.o. burmistrza miasta, Jana Miniuka, prezesa „Maxbudu”, Bożeny Gronowicz, dyrektora bielskiego szpitala, Tadeusza Romańczuka, prezesa „Bielmleku”, księży, sióstr zakonnych, parafian, gości, a nade wszystko rodziców z dziećmi.
Nawiązując do wielkiego zaangażowania ekumenicznego bp. Tadeusza, ks. Mińko wyraził zadowolenie, że bp Pikus jako znawca prawosławia przybył do diecezji, którą zamieszkuje wielu prawosławnych.
W bogatym programie uwzględniono potrzeby dzieci, młodzieży, jak i seniorów. Były wycinanki (najpiękniejszą wykonała Maria Malinowska, która przyszła na święto rodziny z mężem i rodziną córek), biegi, testy sprawnościowe, wspólna sztafeta wraz z rodzicami. Równolegle na scenie trwały tańce i śpiewy, a miłośnicy pojazdów korzystali z przejażdżki na wielkim ciągniku. Wiele emocji u dzieci i dorosłych wzbudziło przeciąganie liny, do której to rywalizacji stanęły drużyny obu wyznań. Zwycięstwo zapewniła sobie drużyna gospodarzy. Inaczej było w meczu piłki nożnej, gdzie zwyciężyli goście, których to bramki dzielnie bronił ks. Andrzej Nielipiński. – To była wspaniała integracja, gratuluję pomysłu ks. Karolakowi, a wykonawcom profesjonalizmu – mówił Jan Miniuk, sponsor wielu przedsięwzięć na terenie miasta i regionu. – Ksiądz Biskup to wielki pasterz ekumenizmu – podkreślił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu