Reklama

Niedziela Małopolska

Myślenice

Jubileuszowe uroczystości

    - Prośmy Boga o łaskę, abyśmy dali się w naszym życiu prowadzić Duchowi Świętemu, abyśmy dali się prowadzić miłości, którą objawił nam sobą Jezus Chrystus — mówił abp Marek Jędraszewski podczas Eucharystii w czasie obchodów jubileuszu 700-lecia parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach.

Biuro Prasowe AK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku zebranych powitał proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach, ks. Zdzisław Balon. – Czcigodny Ojcze, wszyscy razem z tobą, naszym biskupem, jesteśmy w tym miejscu, w naszym parafialnym kościele, wypełnionym modlitwą wielu pokoleń ludzi, którzy napełniali się darem Ducha Świętego, zwłaszcza w sakramencie chrztu i bierzmowania. Mocą tego Ducha dawali świadectwo o Chrystusie Zmartwychwstałym i Jego Ewangelii – zwrócił się do abp. Marka Jędraszewskiego, prosząc o przewodniczenie jubileuszowej Mszy św.

Reklama

W homilii metropolita krakowski nawiązał do słów św. Jana Pawła II, wypowiedzianych 3 czerwca 1979 r. w Gnieźnie. Ojciec Święty mówił wtedy o polskich grodach, z którymi wiązały się początki chrześcijańskiej wiary: „Ilekroć znajdujemy się tutaj, na tym miejscu, musimy widzieć na nowo otwarty wieczernik Zielonych Świąt. I musimy słyszeć mowę praojców, w której zaczęły być przepowiadane «wielkie dzieła Boże». Przychodzi więc wasz rodak, papież, aby wobec całego Kościoła, Europy i świata mówić o tych często zapomnianych narodach i ludach. Przychodzi wołać wołaniem wielkim. Przychodzi ukazywać te drogi, które na różny sposób prowadzą z powrotem w stronę wieczernika Zielonych Świąt, w stronę Krzyża i Zmartwychwstania. Przychodzi wszystkie te narody i ludy – wraz ze swoim własnym – przygarnąć do serca Kościoła: do serca Matki Kościoła, której ufa bezgranicznie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Marek Jędraszewski wskazał, że słowa św. Jana Pawła II Wielkiego odnosiły się do „wieczernika polskich dziejów” z 966 r. – Czujemy się spadkobiercami tego wieczernika, który tutaj łaską wiary, dzięki tchnieniu Ducha Świętego zaistniał w XII, XIII, XIV wieku, kiedy docieramy do początków zorganizowanego już osadnictwa mieszkających tu ludzi, a także do tworzonych wówczas parafii – dodał. Przypomniał historię Myślenic, o których pierwsza wzmianka pochodzi z XIII w. Przypomniał, że miejscowość ta może się poszczycić powstaniem szkoły parafialnej w 1411 r., pobytem królowej Jadwigi, czy króla Władysława Jagiełły. – Można by powiedzieć, że tutaj była Europa. Tu się działy wielkie rzeczy. Działy się te wielkie rzeczy o charakterze nie tylko państwowym polskim, ale i europejskim – mówił metropolita i podkreślił, że za to wszystko należy składać Bogu dziękczynienie.

Reklama

Podkreślił, że Zesłanie Ducha Świętego, kiedy myślenicka parafia przeżywa swój jubileusz, łączy się z tajemnicą Matki Najświętszej, którą ukochał św. Jan Paweł II. Arcybiskup zwrócił przy tym uwagę na fakt, że Maryja była razem zarówno z Apostołami w Wieczerniku, jak i na Golgocie z Janem, gdy umierający Pan oddał ją swemu umiłowanemu uczniowi. – Dokądkolwiek doszli najpierw Apostołowie, a potem ich następcy i kolejne pokolenia świadków Ewangelii, wraz z głoszoną przed nich radosną wieścią o zbawieniu, szła inna radość, radosna wieść o Najświętszej Matce Zbawiciela, Marii Dziewicy – podkreślił i zauważył, że Maryja wkroczyła razem z Jezusem w dzieje Polski, gdy doszło do niezwykłej historii wieczernika w jej dziejach.

Wskazał, że osadnictwo w tej części Małopolski powstało w czasie, gdy powstała pieśń „Bogarodzica Dziewica”, w której lud prosi Maryję, by Chrystus zechciał mu błogosławić. Arcybiskup zauważył, że myślenicka parafia była od początku związana z tajemnicą Najświętszej Maryi Panny i jej narodzeniem, a Myślenice stały się centrum miejscowego kultu maryjnego, gdy 2 lipca 1633 r. uroczyście wprowadzono do kościoła parafialnego obraz Matki Najświętszej. – Zawsze z ogromnym wzruszeniem i przejęciem patrzymy na Jej oblicze. Na oblicze jej Dziecka, jej Synka. I tak patrzą na nią pokolenia. Tyle pokoleń tworzących historię tej parafii, tego sanktuarium, tej myślenickiej ziemi i dalej jeszcze poza tę ziemię wykraczającą. Wpatrujemy się w ten obraz, który jest przedziwną syntezą prawdy o Matce Najświętszej, Matce Kościoła – mówił abp Marek Jędraszewski. W tym kontekście opisał obraz Matki Bożej Pani Myślenickiej, na którym Jezus przytula się twarzą do Matki – pełnej czułości Eleusy i wskazującej drogę Hodegetrii. – To właśnie przesłanie Matki Kościoła. Kocha nas, czule, do siebie przygarnia, a jednocześnie mówi: „Żyjcie tak, jak wam wskazuje mój Boski Syn. Żyjcie Jego Ewangelią. Budujcie w ten sposób cywilizację miłości” – dodał metropolita.

Reklama

– Prośmy Boga o łaskę, abyśmy dali się w naszym życiu prowadzić Duchowi Świętemu, abyśmy dali się prowadzić miłości, którą objawił nam sobą Jezus Chrystus. Aby nie zabrakło w nas odwagi, by swoją piękną, szlachetną codziennością podejmować dzieło ewangelizacji, zwłaszcza kolejnych pokoleń chrześcijan, którzy będą zamieszkiwać myślenicką ziemię. A przede wszystkim, moi drodzy, módlmy się o łaskę, niezwykle ważną, abyśmy kochali nasz święty, katolicki i apostolski Kościół, do którego przynależność od samego chrztu jest naszą chlubą i chwałą – podsumował abp Marek Jędraszewski.

Przed błogosławieństwem list od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy odczytał burmistrz miasta i gminy Zakliczyn, Dawid Chrobak. Razem z burmistrzem miasta i gminy Myślenice, Jarosławem Szlachetką wręczył dar od prezydenta dla parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – flagę państwową.

Następnie uhonorowano złotym medalem św. Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej trzech parafian: Barbarę Kalinowską, Zbigniewa Syrka oraz Małgorzatę Olszowską. – Dzisiaj wszyscy razem, z Tobą na czele dokładamy kolejną cegiełkę w budowie historii naszego sanktuarium i miasta, naszej tożsamości i wiary. Przeszłość połączyła się z teraźniejszością i wyznacza drogę przyszłości. Dziękując, życzymy Ci serdecznie długich lat życia, w dobrym zdrowiu, łask nieba i prosimy naszą Panią Myślenicką, Matkę Bożą, aby otaczała Cię matczyną, opieką i zawsze prowadziła Cię zgodnie z Twoim zawołaniem do Jezusa Chrystusa, aż do całkowitego poznania – zwrócił się do metropolity krakowskiego Zbigniew Syrek.

Na koniec głos zabrał abp Marek Jędraszewski. – Nawiązując do słów Jana Pawła II wypowiedzianych 46 lat temu: „teraźniejszość jest zawsze rozważaniem przeszłości”, piękniej przeszłości myślenickiej, moi drodzy, tak głęboko związanej z obecnością Matki Najświętszej. Mocą Ducha Świętego budujcie i teraźniejszość i dobrą przyszłość i w tym właśnie duchu pragnę Wam udzielić teraz pasterskiego błogosławieństwa – podkreślił.

Po Mszy św. metropolita krakowski poświęcił na zewnętrznej ścianie Kaplicy Matki Bożej tablicę pamiątkową z inskrypcją „Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki. Pamiątka Jubileuszu 700-lecia Parafii Narodzenia NMP /1325-2025 /. Wdzięczni Wierni i Duszpasterze”. Kontynuacją obchodów jubileuszu był wspólny posiłek na myślenickim rynku.

2025-06-10 11:54

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubuski marszałek podaje się do dymisji. Nagranie z jego udziałem wywołało oburzenie

2025-07-11 13:36

[ TEMATY ]

Zielona Góra

dymisja

marszałek

S3

województwo lubuskie

zderzenie

Lubuskie.pl

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego

Marszałek woj. lubuskiego Marcin Jabłoński poinformował w piątek o rezygnacji ze swojej funkcji. Powodem jest - jak dodał - wydarzenie drogowe z jego udziałem, które miało miejsce 26 czerwca.

26 czerwca na trasie S3 między Sulechowem a Zieloną Górą kierowana przez Jabłońskiego służbowa skoda suberb zderzyła się z bmw, a następnie z barierami energochłonnymi. Nikt nie odniósł obrażeń. Do internetu trafiło jednak nagranie, na którym widać, jak skoda podjeżdża blisko poprzedzającego ją auta, a następnie wyprzedza je prawym pasem. Potem widać, jak skoda przy powrocie na lewy pas ma kontakt z wyprzedzanym autem, po czym ociera się o bariery po lewej stronie jezdni, wzbijając w powietrze tumany kurzu. Policjanci zdecydowali o zatrzymaniu prawa jazdy Jabłońskiemu. Obsługujące kolizję funkcjonariuszki zdecydowały o skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu.
CZYTAJ DALEJ

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Niedziela toruńska 28/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

medalik

św. Benedykt z Nursji

Archiwum autorki

Awers i rewers medalika św. Benedykta

Awers i rewers medalika św. Benedykta
W miesiącu lipcu teksty liturgiczne przypominają głównego patrona Europy św. Benedykta. Jego święto obchodzone jest w Kościele katolickim, anglikańskim i ewangelickim w dniu 11 lipca na pamiątkę przeniesienia relikwii świętego z Monte Cassino do opactwa Fleury (11 lipca 673 r.). To doroczne święto ustanowił papież Paweł VI, gdy w 1964 r. w trakcie Soboru Watykańskiego II ogłosił św. Benedykta patronem Europy, podkreślając w ten sposób rolę, jaką zakony oparte na jego regule odegrały w łączeniu tradycji Wschodu i Zachodu oraz w cywilizowaniu Europy.
CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Papieża w Castel Gandolfo z przedstawicielami kapituł generalnych

2025-07-12 11:42

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

W przesłaniu do przełożonych generalnych i członków rad niektórych kapituł i zgromadzeń zakonnych Papież Leon XIV mówił o potrzebie odnowienia ducha misyjnego, przyswojenia sobie uczuć „jakie miał Chrystus Jezus” oraz szerzenia na całej ziemi światła Chrystusa.

Przebywający w Castel Gandolfo Leon XIV przyjął na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego przełożonych generalnych oraz członków ośmiu rad kapituł i zgromadzeń zakonnych, którzy zebrali się aby nakreślić dalszy program działania swoich instytutów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję