Reklama

Aspekty

Dobre posunięcie Kościoła

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 49/2014, str. 6

[ TEMATY ]

rekolekcje

Krzysztof Król

Uczestnicy rekolekcji w Głogowie

Uczestnicy rekolekcji w Głogowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach od 21-23 listopada w Domu Uzdrowienia Chorych im. Jana Pawła II w Głogowie odbyły się rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Poprowadził je ks. dr Zbigniew Cieszkowski, dyrektor Centrum Duchowości Maryjnej w Rokitnie, który poruszył m.in. temat neopogaństwa we współczesnym świecie i w życiu Kościoła. W rekolekcjach wzięło udział ponad 80 szafarzy z naszej diecezji.

W Polsce i w naszej diecezji

Posługę nadzwyczajnych pomocników do rozdzielania Komunii św. wprowadziła w Polsce Konferencja Plenarna Episkopatu Polski 2 maja 1991 r. 23 kwietnia 1998 r. bp Adam Dyczkowski wydał dekret, który ustanowił nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 9 lat później ogłosił natomiast nową „Instrukcję dotyczącą formacji i sposobu wykonywania posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej”, która obowiązuje od 19 marca 2007 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warunki dla kandydatów

Kandydatami na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. mogą zostać nie tylko mężczyźni, lecz także siostry zakonne (jednak wyłącznie w domach zakonnych zgromadzenia) w wieku od 25 do 65 lat. Osoby te powinny być szczególnie zaangażowane w życie Kościoła, odznaczać się dojrzałą wiarą, wzorową postawą w życiu małżeńskim, rodzinnym, zawodowym czy sąsiedzkim. Powinny być także otwarte i gotowe do służby dla drugiego człowieka. Ich kandydaturę zgłasza proboszcz w Wydziale Duszpasterskim Kurii Diecezjalnej.

Studium przygotowawcze

Studium przygotowujące do posługi prowadzi Diecezjalna Komisja Liturgiczna. Opiekunem nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w naszej diecezji jest ks. dr Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej w Gorzowie Wlkp. Funkcję tę pełni z upoważnienia Księdza Biskupa od 13 sierpnia 2002 r. Program studium składa się z czterech kolejnych spotkań w Zielonej Górze. Każde studium formacyjne rozpoczyna się Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego. Wykłady, które odbywają się w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein, dotyczą m.in. powołania i misji świeckich w Kościele i w świecie oraz świadomości chrzcielnej i znaczenia pokuty w życiu chrześcijanina. Prowadzone są również rozważania nt. modlitwy i różnych jej form, chrześcijańskiego wymiaru niedzielnego świętowania czy chociażby czynności nadzwyczajnego szafarza podczas Mszy św. i zanoszenia Komunii św. osobom chorym. Studium kończy się egzaminem. Obrzęd wyznaczenia nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. przez biskupa odbywa się zwykle w okolicy świąt wielkanocnych w kościele przy parafii, z której jest najwięcej uczestników studium formacyjnego.

Reklama

Radość i wyróżnienie

Jednym z uczestników rekolekcji był Aleksander Kusiak z parafii pw. Trójcy Świętej w Gorzowie Wlkp. Posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii św. pełni od 2003 r. Jest ona dla niego, jak mówi, wielkim wyróżnieniem oraz wielką radością. Cieszy się, że może służyć i pomagać proboszczowi, który przedstawił jego kandydaturę i zachęcił do posługi. Bliski kontakt z Panem Jezusem Eucharystycznym, możliwość dotykania samego Boga jest dla niego wielkim wewnętrznym przeżyciem. Kwestie wiary i patriotyzmu, które poruszał prowadzący rekolekcje ks. dr Cieszkowski, były dla Aleksandra, jak wspomina, niezwykłym doświadczeniem i umocnieniem.

– Na rekolekcje jeżdżę co roku. W tym roku byłem po raz jedenasty – dodaje. – To taka radość spotkania się z przyjaciółmi, z którymi mam wspólne tematy. Rekolekcje ubogacają mnie wewnętrznie.

Jego zdaniem posługa nadzwyczajnego szafarza daje możliwość pogłębienia wiary. – To, że mogę być blisko Pana Jezusa i tego Pana Jezusa dawać innym jest dla mnie zaszczytem, ale też wielką odpowiedzialnością. Jestem wdzięczny proboszczowi, że do takiej posługi mnie wybrał. Myślę, że jest to bardzo dobre posunięcie Kościoła.

Służba chorym i wzbudzanie wiary

W rekolekcjach w Głogowie uczestniczył także Arkadiusz Sowiński, który od 8 lat jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. w parafii pw. Maksymiliana Marii Kolbego w Gorzowie Wlkp. Udział w rekolekcjach stanowi dla niego możliwość oderwania się od codzienności, życia zawodowego i rodzinnego. Stwarza okazję do nawiązania głębszych relacji, wymiany spostrzeżeń i doświadczeń z osobami, które tak jak on służą w Kościele. Posługa, którą pełni, jest dla niego, jak mówi, okazją do czynnego uczestniczenia w życiu Kościoła oraz posługi dla drugiego człowieka. – Tę posługę kierujemy przede wszystkim do osób chorych, czyli takich, które rzeczywiście doświadczają jakiegoś poważnego deficytu, kryzysu zdrowia i nie mogą same uczestniczyć w Mszy św. – mówi. – My, szafarze, mając zdolność i sprawność ruchową, możemy świadczyć taką służbę w zanoszeniu Najświętszego Sakramentu do tych osób właśnie.

Uczucia radości, wielkiej bliskości i tajemnicy, a także świadomość dotykania Czegoś nieogarniętego towarzyszą Arkadiuszowi podczas obcowania z Jezusem Eucharystycznym. – Z jednej strony jest to radość – mówi, ale zaraz dodaje, że z drugiej strony jest to dla niego potrzeba ciągłego wzbudzania wiary, że w tym kawałku chleba kryje się rzeczywista obecność Ciała Chrystusa.

2014-12-04 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszkańskie rekolekcje na Wielki Post 2014 - NAMRQCENIE

[ TEMATY ]

rekolekcje

Bóg jest Bogiem zazdrosnym, chce mięć Cię tylko dla siebie, chociaż na 4 minuty dziennie, 4 minuty dla Boga, aby przeżyć prawdziwe nawrócenie!

Odcinek 1 - Napoleon.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

To pierwsze z planowanych spotkań, które zorganizowały nauczycielki Barbara Glamowska i Marta Kondracka. – Dlaczego postanowiłem robić komiksy? Otóż z myślą o takich młodych ludziach, jak Wy – mówił Juliusz Woźny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję