Uroczystość Objawienia Pańskiego
Poszukiwanie Boga
Podczas Mszy św. sprawowanej w uroczystość Objawienia Pańskiego w Watykanie papież Franciszek powiedział: – Mędrcy są wzorem nawrócenia do prawdziwej wiary, ponieważ bardziej uwierzyli w dobroć Boga niż w pozorny splendor władzy.
Ojciec Święty przypomniał, że Dzieciątko narodzone w Betlejem z Maryi Dziewicy przyszło na świat nie tylko dla ludu Izraela, reprezentowanego przez pasterzy z Betlejem, ale także dla całej ludzkości, reprezentowanej przez Mędrców ze Wschodu. Podkreślił, że Magowie są pierwszymi w wielkiej procesji, która od owych czasów się nie zatrzymuje, i „poprzez wszystkie wieki rozpoznaje orędzie gwiazdy i znajduje Dzieciątko, wskazujące nam czułość Boga”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Zawsze są nowi ludzie, którzy zostają oświeceni światłem Jego gwiazdy, którzy znajdują drogę i do Niego docierają – powiedział Ojciec Święty i podkreślił, że „Magowie reprezentują mężczyzn i kobiety poszukujących Boga w religiach i filozofii całego świata: to poszukiwanie, które nigdy się nie kończy”.
Przed Mszą św. Papież w orszaku przeszedł główną nawą Bazyliki św. Piotra. Zatrzymał się przed figurką Dzieciątka Jezus, którą ucałował i przed którą chwilę się modlił. Dzieciątku hołd oddały też dwie rodziny z dziećmi, które później szły w procesji z darami.
(RV)
Audiencja Generalna
Macierzyństwo jest po to, by dawać życie
Reklama
Roli matek w życiu rodzinnym poświęcił papież Franciszek swoją katechezę podczas audiencji generalnej 7 stycznia br. Zaznaczył, że bycie matką to nie tylko urodzenie dziecka, ale także wybór życiowy – decyzja, aby dać życie.
Ojciec Święty, nawiązując do przeżywanego wówczas okresu liturgicznego – Narodzenia Pańskiego, podkreślił rolę Matki Jezusa, ukazującej światu swego Syna. Następnie zauważył, że szczególną rolę w każdej rodzinie odgrywa matka i choć wiele mówi się o jej znaczeniu symbolicznym, to jej rola w społeczeństwie nie jest nazbyt poważana. – Często wykorzystuje się wręcz gotowość matek, by poświęcić się dla dzieci, żeby „oszczędzić” na wydatkach socjalnych – stwierdził Franciszek. Postulował, aby matki były uważniej słuchane, żeby lepiej rozumieć ich codzienne zmagania w łączeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi, do czego aspirują, chcąc wyrazić najlepsze i autentyczne owoce swej emancypacji.
Ojciec Święty podkreślił, że „matki są najsilniejszym antidotum na rozprzestrzenianie się egoistycznego indywidualizmu”, dzieląc się już od chwili, kiedy noszą w swoim łonie dziecko, rodząc je i następie troszcząc się o jego rozwój. Dodał, że najbardziej nienawidzą one wojny zabijającej ich dzieci i są świadkami piękna życia, przeżywając „macierzyńskie męczeństwo”.
Reklama
Franciszek zwrócił uwagę na znaczenie matek dla czynienia nas społeczeństwem humanistycznym, kiedy uczą nas czułości, poświęcenia, moralności, kiedy, przekazując dzieciom najgłębszy sens praktyk religijnych, dają im zalążek wiary. – Bez matek nie tylko nie byłoby nowych wiernych, ale też wiara straciłaby wiele ze swojego głębokiego i prostego ciepła – powiedział Ojciec Święty.
(KAI)
Ojciec Święty do Polaków
Kochane Mamy!
Pozdrawiam serdecznie polskich pielgrzymów, a zwłaszcza delegację ocalonych przed 70 laty więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz. Drodzy pielgrzymi, w tym bożonarodzeniowym okresie, wpatrując się w postać Maryi, Bożej Rodzicielki, chcę zwrócić się do wszystkich Matek: Kochane Mamy, dziękuję. Dziękuję za to, kim jesteście w rodzinie, i za to, co dajecie Kościołowi i światu. Boże błogosławieństwo niech wam zawsze towarzyszy. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Audiencja generalna, 7 stycznia 2015 r.
(RV)
Solidarność z Francją
Msza św. za ofiary zamachu
Papież Franciszek potępił zamach, którego dokonano 7 stycznia br. w Paryżu w redakcji magazynu „Charlie Hebdo”.
8 stycznia w Domu św. Marty odprawił Mszę św. za ofiary zamachu. W homilii powiedział: – Wczorajszy zamach w Paryżu każe nam myśleć o wielkim okrucieństwie, ludzkim okrucieństwie, o tak wielkim terroryzmie, czy to izolowanym, czy też terroryzmie państwa. Do jakże wielkiego okrucieństwa zdolny jest człowiek! Módlmy się podczas tej Mszy św. za liczne ofiary tego okrucieństwa! Prośmy też za ludzi okrutnych, aby Pan przemienił ich serce.
(KAI)
Modlitwa „Anioł Pański”
Otwarcie niebios
W rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański” w niedzielę 11 stycznia Ojciec Święty powiedział, że wraz z wydarzeniem Chrztu Jezusa skończył się czas „zamkniętych niebios”, które rozdzielały Boga i człowieka. Nawiązując do obchodzonej w tym dniu Niedzieli Chrztu Pańskiego, papież Franciszek podkreślił znaczenie tego sakramentu w życiu człowieka, a także wezwał do pamiętania o Duchu Świętym, jak to określił, trochę „zapomnianej” Osobie Trójcy Świętej. Zaapelował, abyśmy pamiętali o dacie swego chrztu. Tego dnia papież Franciszek ochrzcił 33 dzieci.
(RV)
Z twittera papieża Franciszka
Dziś cierpi się z powodu nędzy, ale także z powodu braku miłości.
Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.