Reklama

W wolnej chwili

XXX Targi Wydawców Katolickich

Spotkania autorskie, nowości wydawnicze, warsztaty edukacyjne - to tylko część atrakcji zapowiadanych w ramach jubileuszowych XXX Targów Wydawców Katolickich, które od czwartku 9 do niedzieli 12 października odbywać się będą w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Podczas wydarzenia 100 wystawców zaprezentuje ofertę najciekawszych publikacji religijnych wydanych w ostatnich latach.

2025-10-07 14:39

[ TEMATY ]

nagroda

Feniks

XXX Targi Wydawców Katolickich

Ireneusz Korpyś/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Targi Wydawców Katolickich to jedno z najstarszych, organizowanych nieprzerwanie w Polsce wydarzeń targowych, dedykowanych książce, a każda kolejna edycja gromadzi coraz większą liczbę odwiedzających. W roku ubiegłym frekwencja przekroczyła 40 tys. osób.

- Każdemu z nas, obojętnie czy osobie duchownej czy świeckiej, potrzebny jest zatrzymanie się i zastanowienia nad życiem, które dziś tak pędzi do przodu. Media społecznościowe sprawiają, że czas biegnie bardzo szybko a wydarzeniach z całego świata dowiadujemy się w ciągu kilku sekund. Jesteśmy w tym zagubieni, mało czasu poświęcamy sobie, rodzinie, drugiemu człowiekowi. Dlatego obok tych mediów potrzebujemy tych tradycyjnych. Przez te cztery dni chcemy zatrzymać się nad słowem pisanym, ale też mówionym w postaci audiobooków, filmem i obrazem w postaci wystaw - powiedział KAI ks. Roman Szpakowski SDB, dyrektor Targów Wydawców Katolickich i prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, który jest organizatorem wydarzenia.

Podziel się cytatem
- Książka pełni rolę wiernego towarzysza codziennych zmagań duchowych i intelektualnych. Pomaga poznawać współczesny świat, rozwijać osobiste doświadczenia religijne i umacniać wiarę. Od 30 lat nasze Targi służą wielu ludziom za swoiste źródło czytelniczych rekomendacji - dodaje ks. Szpakowski.

Podziel się cytatem

W tym roku Targi zgromadzą około 100 wystawców z całej Polski. W programie towarzyszącym znajdzie się kilkadziesiąt godzin wydarzeń, skoncentrowanych wokół wielu gatunków książek, m.in. o tematyce religijnej, edukacyjnej czy historycznej. Na program złoży się blisko 300 aktywności - debat, dyskusji, szkoleń, warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz spotkań przy stoiskach z udziałem niemal 200 autorów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na uwagę zasługują m.in. spotkanie w piątek (14.00-16.00) z kapelanem Prezydenta RP ks. Jarosławem Wąsowiczem SDB, który będzie podpisywał swoje książki. Ciekawe będzie także spotkanie z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim na temat książki "Zapomniane dziedzictwo zapomnianego królestwa" czy dyskusja wokół książki "Nadchodzą Barbarzyńcy" ks. Roberta Skrzypczaka.

Piątek będzie na Targach dniem ekumenicznym, poświęconym w dużej mierze prezentacjom filmów na temat uznanych postaci Kościołów mniejszościowych - prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. W programie m.in. produkcje o Jerzym Nowosielskim, metropolicie Dionizym, prawosławnym arcybiskupie Jarosławie (Jaroszewskim) czy Annie Szalbot ps. Rachela z Kościoła luterańskiego.

Reklama

red

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich zaprasza, jak co roku, na wręczenie Nagrody Feniks za rok 2024 poświęconej publikacjom o tematyce religijnej i katolickiej. Przyznawane jest ono w tym roku w 14 kategoriach, m.in. literackiej, edytorskiej, multimedialnej, translatorskiej, publicystycznej czy dotyczącej muzyki chrześcijańskiej. To nierozerwalne z Targami wydarzenie odbędzie się podczas uroczystej Gali i koncertu w sobotę 11 października w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15). Laureatów Feniksa poznamy natomiast już w czwartek, podczas uroczystego otwarcia Targów.

W przeddzień inauguracji Targów ogłoszono natomiast laureatów Małego Feniksa 2025 dla osób i instytucji, które mogą się poszczycić największymi dokonaniami na polu promocji wartości chrześcijańskich w mediach i przestrzeni publicznej. Małym Feniksem 2025 został narodzony portal niedziela.pl i serwis Niezbędnik Katolika. Fenomen obu internetowych mediów „Niedzieli” oraz tytaniczną pracę ludzi, którzy je tworzą, dostrzegła kapituła Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS, przyznając portalowi internetowemu niedziela.pl i serwisowi Niezbędnik Katolika „Małego Feniksa 2025”.

W uzasadnieniu członkowie kapituły podają, że nagroda została przyznana „za udostępnianie kluczowych tekstów liturgicznych i modlitewnych w nowoczesnej, cyfrowej formie, docierając do milionów użytkowników”. Członkowie kapituły zauważyli też, że portal niedziela.pl oraz serwis Niezbędnik Katolika: „umożliwiają katolikom na całym świecie łatwy dostęp do czytań liturgicznych, Liturgii Godzin (Brewiarza) oraz rozważań, co jest szczególnie ważne dla osób zabieganych lub nieposiadających dostępu do drukowanych publikacji”.

Portal niedziela.pl jest obecnie wiodącym portalem informacyjnym niosącym internautom rzetelne i prawdziwe informacje na temat Kościoła, wiary i wydarzeń w kraju oraz za granicą.

Podziel się cytatem

Nagrodę otrzymają również: Księgarnia św. Jacka w 100-lecie istnienia, ks. Henryk Zieliński - długoletni redaktor naczelny tygodnika katolickiego "Idziemy", konsultant ds. komunikacji Eryk Mistewicz, znany dziennikarz telewizyjny Bogdan Rymanowski, Jolanta Hajdasz - autorka filmów dokumentalnych i prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, miesięcznik "Oremus" w 30-lecie istnienia, magazyn "Głos Ojca Pio" w 25-lecie istnienia, tygodnik "Idziemy" w 20-lecie istnienia.

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prof. Artur Ekert z nagrodą Royal Society

[ TEMATY ]

nagroda

Polak

Royal Society

matematyk

Wikipedia/autor: Gosaldar udistęonia jako własność publiczną

Prof. Artur Ekert

Prof. Artur Ekert

Pochodzący z Polski matematyk prof. Artur Ekert z Oksfordu został doceniony Nagrodą Milnera przez brytyjskie Royal Society. Badacz ten to jeden z twórców nowej dziedziny wiedzy - kryptografii kwantowej.

Nagrodę dla profesora Ekierta - na rok 2024 - przyznano za "pionierski wkład w komunikację i obliczenia kwantowe, które przekształciły dziedzinę nauk o informacji kwantowej z niszowej aktywności akademickiej w przedsięwzięcie o istotnym dla przemysłu znaczeniu" - poinformował Uniwersytet Oksfordzki.
CZYTAJ DALEJ

Para Prezydencka na koncercie laureatów Konkursu Chopinowskiego

2025-10-22 07:20

[ TEMATY ]

Konkurs Chopinowski

KPRM

Prezydent RP Karol Nawrocki z Małżonką Martą Nawrocką wysłuchali koncertu laureatów XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród oraz I Koncert Laureatów.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Papieskiej Akademii Teologicznej z wykładami w Polsce

2025-10-22 18:35

Tomasz Koryszko / KUL

Bp Antonio Staglianò w Polsce

Bp Antonio Staglianò w Polsce

Serię wykładów skierowanych do różnych grup odbiorców wygłosił na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II bp Antonio Staglianò, przewodniczący Papieskiej Akademii Teologicznej. Była to niemal tygodniowa wizyta, podczas której duchowny wziął udział w szeregu wydarzeń naukowych, edukacyjnych i formacyjnych.

Podziel się cytatem – powiedział bp Staglianò.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję