Reklama

Głos z Torunia

Gietrzwałd

Prawda fundamentem miłości

Niedziela toruńska 21/2015, str. 3

[ TEMATY ]

trzeźwość

dni

Wojciech Wrzesiński

Droga Krzyżowa na gietrzwałdzkich błoniach

Droga Krzyżowa na gietrzwałdzkich błoniach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilkaset osób uczestniczyło w sobotę 9 maja w IV Ogólnopolskich Dniach Trzeźwości w Gietrzwałdzie. Licznie reprezentowani byli członkowie grup Anonimowych Alkoholików z diecezji toruńskiej.

Reklama

Przy cudownym źródełku sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie uczestników powitał były proboszcz ks. Józef Stramek, kanonik regularny laretański. – Zachęcam do trwania w wierności Matce Bożej Gietrzwałdzkiej. Chcecie być trzeźwi, przyjeżdżajcie do Gietrzwałdu – apelował kapłan. Na pagórkowatych błoniach uczestnicy wzięli udział w Drodze Krzyżowej. Modlitwy i rozważania prowadził ks. kan. Tadeusz Alicki z Olsztyna, duszpasterz trzeźwości archidiecezji warmińskiej, który zwrócił uwagę, że IV Dni Trzeźwości przypadają w okresie zmartwychwstania Pana Jezusa, a trzeźwiejący alkoholik tak jak Chrystus powstaje do życia. – W tej Drodze Krzyżowej modlimy się o dar trzeźwości i odwagę do podjęcia tego daru. Poruszamy problem nawracania się w świetle różnych wartości, m.in. miłości, która powinna być budowana na prawdzie – mówił duszpasterz i podkreślił, że prawda jest fundamentem miłości. Swoje świadectwa składali anonimowi alkoholicy. – Jestem tutaj z wdzięczności za to, że nie piję. Chcesz nie pić, mów prawdę. Jak mówię prawdę, nie piję. Stało się to kilkanaście lat temu, gdy pierwszy raz przyjechałem do Gietrzwałdu – stwierdził Janusz z AA. Odbyły się również otwarte mityngi Anonimowych Alkoholików i AL-Anon (dla członków rodzin osoby uzależnionej).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O godz. 20 w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny sprawowano Mszę św. w intencji członków grup AA, innych grup wsparcia i członków ich rodzin. Modlono się też za psychologów i terapeutów. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Tadeusz Alicki wraz z ks. Jarosławem Smulskim ze Szczytna i ks. Karolem Schmidtem z Chełmży. Ks. Karol wypraszał u Boga łaskę zdrowia dla mającego ponad 20 lat trzeźwości ciężko chorego Andrzeja, członka chełmżyńskiej Grupy „Dobra Wola”. W homilii ks. kan. Alicki zwrócił uwagę na narastający problem małżeństw rozchodzących się w procesie trzeźwienia. Porzucone zostają żony, dzieci, rodziny. Następuje utrata poczucia celu i kierunku, w jakim się idzie. – Port, ster i żagiel są potrzebne w trzeźwieniu. Szatan zawsze łowi w mętnej wodzie. Żyjąc zgodnie z prawem Bożym, szatan nas nie złapie. Uzdrawiać relacje z Bogiem i z drugim człowiekiem – to właśnie znaczy trzeźwieć – mówił kaznodzieja.

W Ogólnopolskich Dniach Trzeźwości udział wzięli m.in. członkowie grup AA z Torunia, Brodnicy, Działdowa, Nowego Miasta Lubawskiego i Chełmży. Święto trzeźwości zakończył Apel Jasnogórski połączony z ceremonią zasłonięcia obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

2015-05-21 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświęcim-Brzezinka: Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości

[ TEMATY ]

trzeźwość

pielgrzymka

Mazur/episkopat.pl

„W tym miejscu, gdzie tyle osób chciało żyć, chciałem podziękować Bogu za to, że dotąd wytrwałem przez 25 lat mojej abstynencji” –powiedział jeden z uczestników Drogi Krzyżowej w intencji trzeźwości narodu, która odbyła się 18 marca terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz II-Birkenau. Ścieżkami obozowymi wśród ruin krematoriów, obok obozowych baraków, przeszło w strumieniach rzęsistego deszczu kilka tysięcy osób. Uczestnicy nabożeństwa rozważali Mękę Pańską, modlili się na różańcach, wsłuchiwali się w słowa „Dzienniczka” s. Faustyny i prezentowali osobiste świadectwa walki z nałogiem.

Ks. prałat Władysław Zązel, bielsko-żywiecki duszpasterz trzeźwości i kapelan klubów abstynenckich, który przewodniczył sobotniej Drodze Krzyżowej w intencji trzeźwości narodu, zwrócił uwagę, że nabożeństwo odbywa się niemal w przededniu 25. rocznicy powstania diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Katechezy w Casa Polonia: trzy kroki do spotkania z Bogiem

2025-07-30 12:54

[ TEMATY ]

Jubileusz Młodych w Rzymie

Jubileusz Młodzieży

Jubileusz Młodych

Vatican Media / ks. Marek Weresa

O. Tomasz Nowak

O. Tomasz Nowak

Podczas Jubileuszu Młodzieży w Rzymie, w Casa Polonia, czyli miejscu spotkań polskich pielgrzymów, odbędą się katechezy prowadzone przez dominikanów: o. Tomasza Nowaka oraz o. Adama Szustaka. Motywem przewodnim będzie porządek duchowego wzrostu na miarę współczesnych czasów: miłość, nadzieja i wiara. Specjalna strefa dla pielgrzymów z Polski rusza w środę, 20 lipca od godz. 15:30.

W ramach tegorocznego Jubileuszu Młodzieży, Casa Polonia stanie się miejscem głębokiego duchowego spotkania. Ojcowie dominikanie, znani w Polsce z działalności duszpasterskiej oraz zaangażowania w przestrzeni internetowej (Langusta na Palmie, Strefa Wodza) poprowadzą konferencje, których celem będzie odnowienie perspektywy młodego człowieka na temat relacji z Bogiem. Punktem wyjścia będzie odwrócony porządek klasycznych cnót - od miłości, przez nadzieję, do wiary - inspirowany słowami bpa Grzegorza Suchodolskiego. Jak podkreśla o. Nowak, „młody człowiek nie od razu staje się wierzący. Najpierw potrzebuje być kochany, zauważony. Potem z tego rodzi się dopiero nadzieja, a z tej nadziei rodzi się wiara”.
CZYTAJ DALEJ

LOT wznawia rejsy do Tel Awiwu

2025-07-30 14:58

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

LOT

Monika Książek

PLL LOT od czwartku wznawiają rejsy na trasie Warszawa-Tel Awiw, a od 3 sierpnia - z Krakowa do Tel Awiwu - poinformował w środę PAP rzecznik spółki Krzysztof Moczulski. Tym samym przewoźnik dołącza do grona linii lotniczych, które wznawiają połączenia do Izraela.

Po tym, gdy na początku maja jemeńscy rebelianci Huti zaatakowali rakietą lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie - główny międzynarodowy port lotniczy Izraela - większość linii lotniczych, w tym także LOT, ogłosiła zawieszenie połączeń do Izraela. Ostatni rejs do Tel Awiwu PLL LOT zrealizowały 4 maja 2025 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję