Reklama

Matka dająca Życie

Do Okulic jadę z Krakowa, kierując się na Bochnię, a następnie na Nowe Brzesko. W miarę zbliżania się do celu zauważam płaski krajobraz, naznaczony szachownicą pól uprawnych, łąk i lasów. Dostrzegam zadbane domy i ich otoczenie, a także górujące nad okolicą bocianie gniazda. Już z daleka widzę miejsce, do którego zmierzam – wyróżniające się piękną, klasycystyczną bryłą sanktuarium Matki Bożej Okulickiej

Niedziela Ogólnopolska 36/2015, str. 26-27

[ TEMATY ]

sanktuarium

Karol Sudor

Piękną bryłę klasycystycznego kościoła w Okulicach widać z daleka

Piękną bryłę klasycystycznego kościoła
w Okulicach widać z daleka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ciekawa wizerunku Okulickiej Pani, po przyjeździe udaję się do kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. I tu pierwsze zaskoczenie – w zwykłe popołudnie świątynia otwarta! Trudno nie wejść, by się pomodlić.

Świadectwa cudów

Cisza i spokój pięknie zadbanego wnętrza również zachęcają do tego. Rozglądam się uważnie. Dostrzegam namalowane na ścianach obrazy. Po bliższym ich obejrzeniu poznaję... historię miejsca i cudownego wizerunku. Jednak jego samego nie odnajduję... – Cudowny obraz znajduje się w ołtarzu głównym, ale na co dzień jest osłonięty wizerunkiem św. Józefa – wyjaśnia proboszcz parafii ks. Roman Majoch i zauważa: – Można powiedzieć, że w ciszy serca, w cichości sanktuarium pielgrzymi modlą się przed wizerunkiem Okulickiej Pani. Kościół jest otwarty i dostępny dla wszystkich, którzy pragną się tu zatrzymać i pomodlić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Historia wizerunku została opisana m.in. w wydanej z okazji 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Okulickiej książce pt. „Matka dająca życie”. Z publikacji wynika, że prawdopodobnie jest to jedna z kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej sprzed jego przemalowania, które nastąpiło po 1430 r. Pewne jest natomiast, że w Okulicach obraz był już pod koniec XVI wieku. Zachowały się świadectwa cudów i łask tutaj wyproszonych. Świadczą o tym również wota przekazywane przez osoby, które tu wyprosiły łaski dla siebie i bliskich. Już na początku XVII wieku wśród przekazanych darów znalazły się m.in.: „srebrny kubek, obrazek srebrny przedstawiający chłopca, podobizna oczu, srebrna ręka, podobizna małego dziecka, serca ze srebra, muszla perłowa, dwa małe złote pierścionki, naszyjnik z korali spięty złotą klamrą z rubinem w środku...”.

Uzdrowienia

Kustosz sanktuarium zwraca uwagę, że obraz nosi też tytuł „Matki dającej życie”. Zauważa: – Na naszej stronie internetowej (www.sanktuariumokulice.pl) znajduje się rubryka, w której wpisywane są intencje modlących się o życie. Z wpisów wynika, że pielgrzymi proszą za wstawiennictwem Matki Bożej Okulickiej o dar potomstwa, o podtrzymanie zagrożonego życia, o uzdrowienia fizyczne i duchowe.

Ks. Roman podkreśla, że tutejszym duszpasterzom, wśród których są rezydenci: s. Kazimierz Górka, ks. Stanisław Skowron, ks. Kazimierz Śliz oraz wikariusz – ks. Piotr Kotarba, bardzo zależy również na uzdrowieniach duchowych, toteż codziennie czekają w konfesjonale na pragnących pojednać się z Bogiem. – Myślę, że naszym zadaniem jest być dla ludzi i pomagać im się tutaj modlić – mówi Kustosz.

Reklama

Nową inicjatywą sanktuarium jest nabożeństwo o uzdrowienia i uwolnienia (odprawiane w ostatnią niedzielę miesiąca). – W czasie nabożeństwa odmawiamy modlitwę ułożoną na podstawie Siedmiu Radości Matki Bożej i w oparciu o nią podejmowane są tematy o uzdrowienie ciała, o uwolnienie od złych wpływów, od znaków demonicznych... – mówi ks. Roman Majoch i podkreśla: – Modlimy się przed Najświętszym Sakramentem za przyczyną Matki Bożej Okulickiej. Dla tych, którzy wyrażą taką wolę, jest przewidziane indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz nałożenie rąk.

Pątnicy

Co roku 18 sierpnia w sanktuarium zatrzymują się pątnicy Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej zmierzający na Jasną Górę. – To jest 13 grup z części B – mówi ks. Roman, który od 20 lat jest zaangażowany w organizację pielgrzymki. Informuje, że pątnicy uczestniczą tutaj we Mszy św. Wiele par narzeczonych właśnie w tym sanktuarium ślubuje sobie wierność. – Ci małżonkowie w kolejne rocznice ślubu, właśnie 18 sierpnia, proszą, aby odprawić w ich intencji Mszę św. – podkreśla Duszpasterz.

Przed obrazem Matki Bożej w Okulicach modlił się bp Karol Wojtyła. Jako biskup krakowski uczestniczył m.in. w koronacji obrazu, której w 1962 r. dokonał prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Przyszły Ojciec Święty wracał tu również nieoficjalnie, a w jednej z ksiąg pamiątkowych znajduje się jego wpis: „Odprawiałem Mszę św. przed obliczem Matki Bożej, której wiele zawdzięczam”. – Byli proboszczowie tej parafii opowiadali, że bp Karol Wojtyła wiele razy tu przybywał i nawet gdy kościół był zamknięty, klękał na progu, modlił się chwilę i jechał dalej – mówi ks. Roman. Dodaje, że według ks. inf. Władysława Kostrzewy, kapelana bp. Jerzego Ablewicza, kard. Wojtyła miał również przed wyjazdem na konklawe do Rzymu przybyć do Okulic, aby się w tym sanktuarium pomodlić.

Zaproszenie

W czasie koronacji cudownego obrazu 9 września 1962 r. kard. Stefan Wyszyński powiedział m.in.: „... bo z Matki rodzi się wszystko, co jest potrzebne do dobrego życia, a my jesteśmy narodem, który chce żyć, i dlatego też skupiliśmy się przy Matce życia”. Ta Matka czeka na swe dzieci również w okulickim domu!

* * *

Msze św. i nabożeństwa

Niedziele i święta: 7.00, 9.00, 11.00, 15.00 (w okresie zimowym), 16.00 (w okresie letnim).
Dni powszednie: 6.30, 17.00 (w okresie zimowym), 18.00 (w okresie letnim).
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy: środa (wraz z wieczorną Mszą św.)
Koronka do Bożego Miłosierdzia: przed Mszą św. w piątek.
Apel Maryjny: 1. środa miesiąca o 20.00.
Nabożeństwo różańcowe: w 3. środę miesiąca o 20.00 (od maja do października).

2015-09-01 14:03

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gotowi na zmartwychwstanie

Niedziela częstochowska 12/2013, str. 7

[ TEMATY ]

sanktuarium

Agnieszka Lorek

Sanktuarium NMP Skarżyckiej

Sanktuarium NMP Skarżyckiej

Jest jednym z wyznaczonych przez metropolitę częstochowskiego, abp. Wacława Depo na Rok Wiary sanktuariów archidiecezji częstochowskiej. W nim wierni, w okresie od 11 października 2012 r. do 24 listopada 2013 r. mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Sanktuarium NMP Skarżyckiej w Zawierciu-Skarżycach, bo o nim mowa, jest niewielkim sanktuarium Maryjnym na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Najstarsze zapiski dotyczące miejscowości i okolic pochodzą z 1105 r. Nową parafię w Skarżycach pw. Trójcy Przenajświętszej erygował biskup krakowski Piotr Tylicki 10 czerwca 1616 r. wydzielając ją z parafii św. Mikołaja w Kromołowie. Wybudowano kościół murowany z miejscowego kamienia jurajskiego, orientowany, wczesnobarokowy, beczkowato sklepiony, wyrażający w swej architekturze zewnętrznej i wewnętrznej symbolikę przyjętego patrona. Bardzo charakterystyczne i wymowne są trzy okrągłe kaplice symbolizujące, że Bóg jest jeden w trzech Osobach równych w istocie i majestacie. Abp Stanisław Nowak z racji stylu sztuki i znaczenia historycznego, a przede wszystkim z powodu czci religijnej, jakiej doznaje Cudowny Obraz Matki Bożej Skarżyckiej, dekretem z 15 sierpnia 1999 r. ustanowił kościół parafialny Trójcy Przenajświętszej w Zawierciu-Skarżycach Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Skarżyckiej. To już historia najnowsza…
CZYTAJ DALEJ

Krótka historia o tym, jak... strażacy uratowali niedzielną Mszę św.

2026-06-21 16:53

[ TEMATY ]

straż

OSP Sosnowice

Do niecodziennej interwencji doszło w Sosnowicach w sobotę wieczorem, tuż po zakończeniu wieczornej adoracji.

Jak ustaliła redakcja portalu wadowice24.pl ksiądz proboszcz zauważył, że nad drewnianym portalem wejściowym do zabytkowej świątyni zawisło sporej wielkości gniazdo. Nie był to jednak zwykły problem estetyczny, owady, prawdopodobnie szerszenie, wykazywały wyraźnie agresywne zachowanie, atakując wszystko, co zbliżyło się w promieniu kilku metrów.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję