Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Częstochowa

Robocze spotkanie przed pielgrzymką papieża Franciszka do Polski

Przedstawiciele Katolickiej Agencji Informacyjnej, Polskiej Agencji Prasowej, TVP oraz Polskiego Radia – jako instytucji odpowiedzialnych za organizację obsługi prasowej przyszłorocznej papieskiej pielgrzymki – odbyli 14 października br. roboczą wizytę w Częstochowie. W Domu Biskupów Częstochowskich spotkali się z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele Jasnej Góry oraz Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, a także przedstawiciele BOR-u. Abp Depo zauważył, że jeśli chodzi o pielgrzymkę papieża Franciszka, wszyscy jesteśmy ludźmi „niespokojnej nadziei”. – papież Franciszek przybędzie na Jasną Górę prawdopodobnie w sobotę 30 lipca 2016 r., ale dokładny program jego wizyty i pielgrzymki nie został jeszcze opublikowany. O dacie jego ogłoszenia zadecyduje Stolica Apostolska – powiedział abp Depo i dodał: – Być może papież Franciszek odprawi prywatną Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej i mamy nadzieję, że potem wyjdzie na Szczyt Jasnogórski na krótkie nabożeństwo albo tylko by spotkać się z pielgrzymami.

Reklama

W związku z papieską pielgrzymką poinformowano również, że KAI odpowiada za proces akredytacji, dystrybucję papieskich tekstów oraz za obsługę dziennikarzy akredytowanych przez Stolicę Apostolską, natomiast PAP wyposaży centra prasowe dla dziennikarzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz

Inauguracja

WSKSiM pomaga młodym ludziom wzrastać

To dobra uczelnia, wysoko notowana w różnych rankingach, i to niekoniecznie życzliwych Kościołowi – mówił w Toruniu w czasie 15. inauguracji roku akademickiego Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej biskup toruński Andrzej Suski.

Inauguracja rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego, z homilią bp. Andrzeja Suskiego. Eucharystię koncelebrowali bp. Stanisław Stefanek z Papieskiej Rady ds. Rodziny, o. dr Janusz Sok – przełożony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, o. dr Tadeusz Rydzyk – rektor-założyciel WSKSiM i o. dr Zdzisław Klafka – jej obecny rektor. W inauguracji uczestniczyli także biskup włocławski Wiesław Mering, ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, min. Małgorzata Sadurska – szefowa Kancelarii Prezydenta RP, która przekazała pozdrowienia od głowy państwa, liczni parlamentarzyści oraz Michał Zaleski – prezydent Torunia.

– 15. inauguracja dla Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej to przede wszystkim dziękczynienie Panu Bogu za dotychczasowe lata – powiedział ojciec rektor Zdzisław Klafka. – Jesteśmy świadkami ogromnego zbiorowego czynu Polaków, którzy otrzymali inspirację od ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka, wspartego przez swoją rodzinę zakonną, Ojców Redemptorystów. Ale gdyby Polacy w kraju i za granicą nie wspierali tego dzieła, tej uczelni by nie było – mówił.

Reklama

Jak podkreślił o. Klafka, toruńska uczelnia pozwala młodym ludziom wzrastać w ideałach, które noszą w swoich sercach, podczas gdy dzisiejszy świat często gasi całą pozytywną energię młodego człowieka lub wykorzystuje ją dla złych celów.

Wykład inauguracyjny pt. „Uniwersytet na straży godności życia” wygłosił prof. Bogdan Chazan. Gdy mówił o roli uniwersytetu, wyjaśnił, że przyszłe elity winniśmy wyposażyć w wiedzę, ale też w silną osobowość, szacunek do życia i wrażliwość na piękno.

W czasie inauguracji studenci pierwszego roku złożyli ślubowanie i odebrali indeksy, absolwenci zaś otrzymali dyplomy ukończenia studiów. Szczególne podziękowania założyciel uczelni złożył mecenasom WSKSiM, a studentom życzył wzrastania w dobru. – Studentom życzę, by pragnęli poznawać prawdę i kształtować się tak, by odpowiedzialnie podejmować zadania w przyszłości – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk.

Katarzyna Cegielska

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Człowiek zostawi na ziemi wszystko: urzędy i godności, biura i gigantyczne fabryki, olbrzymie miasta i nowoczesne mieszkania, a zabierze tylko jedno – nawet nie wiarę, bo ona się skończy, gdy ujrzymy Boga twarzą w twarz, i nie nadzieję, którą żyjemy dzisiaj, lecz – miłość. Tylko ona jedna nie ustaje.

Krótko

• Relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek, 14 października br. zostały uroczyście wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Reklama

• Do likwidacji „okien życia” i promowania alternatywnych rozwiązań umożliwiających zrzeczenie się praw do dziecka wzywa Polskę Komitet Praw Dziecka ONZ. Jego zdaniem, idea „okien życia” narusza prawo dziecka do tożsamości i tym samym jest niezgodna z Konwencją o prawach dziecka. Czyżby komitet nie wiedział, że „okna” ratują życie dzieci? Czy prawo do tożsamości ma im odebrać prawo do życia?

• Prasa informuje, że samorządy nie kwapią się z deklaracjami o przyjmowaniu uchodźców, do czego zobowiązał się rząd Ewy Kopacz. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej co kilka lat szuka gmin chętnych do przyjęcia uchodźców.

• W Bydgoszczy podczas studenckiej imprezy doszło do tragedii. W wyniku wybuchu paniki w przejściu między uniwersyteckimi budynkami stratowano kilkanaście osób. Dwie z nich nie żyją, a kilkanaście zostało poszkodowanych.

• W Dniu Nauczyciela 14 października br. 15 tys. nauczycieli pikietowało przed Kancelarią Premiera. Domagali się poprawy warunków pracy i płacy.

• Sześciolatki mają gorsze wyniki w nauce od siedmiolatków. Ich problemy dotyczą głównie koordynacji wzrokowo-ruchowej, panowania nad emocjami, czytania, pisania oraz zdolności matematycznych. To wnioski z raportu „Pierwszoklasista 2014”.

• Policja ujęła trzech więźniów, którzy uciekli z więzienia w Grudziądzu. Znaleziono ich w Poznaniu. Zatrzymano jeszcze jedną osobę, która pomogła im w ucieczce.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-10-21 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Watykanie rozpoczyna się nadzwyczajny konsystorz

2026-06-26 07:08

[ TEMATY ]

konsystorz

flickr.com/episkopatnews

Sytuacja na świecie i wyzwania dla Kościoła, poszukiwanie dróg dialogu w obliczu wojen- to niektóre tematy rozpoczynającego się w piątek w Watykanie nadzwyczajnego konsystorza, czyli zgromadzenia kardynałów, zwołanego przez papieża Leona XIV. Ważne zadanie otrzymał metropolita krakowski kardynał Grzegorz Ryś.

Pierwsze takie zgromadzenie odbyło się w styczniu tego roku, a jednym z jego zasadniczych tematów była przyszłość Kościoła i stojące przed nim wyzwania oraz ewangelizacja.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś: Dobry Samarytanin jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata

2026-06-26 16:11

[ TEMATY ]

Watykan

samarytanin

Kard. Grzegorz Ryś

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną przed rozpoczęciem obrad konsystorza nadzwyczajnego. Przemówienie otworzyło dwudniowe zgromadzenie kardynałów z udziałem papieża, poświęcone refleksji nad ewangelizacją, misją Kościoła w świecie, synodalnością oraz nowymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem.

W jakim świecie jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii?
CZYTAJ DALEJ

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na JG

2026-06-26 18:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nauczyciele

#Pielgrzymka

wychowawcy

Krajowe Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców

89. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców odbędzie się na Jasnej Górze 1–2 lipca, pod hasłem „Uczniowie – Nauczyciele – Misjonarze”. W ramach pielgrzymki odbędzie się także sympozjum poświęcone podmiotowości uczniów. Centralnym punktem będzie Msza św., odprawiona 2 lipca na jasnogórskim Szczycie przez abp. Andrzeja Przybylskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców.

Zostanie zainaugurowana nowenna (dziewięciu) tygodni – modlitwa w intencji uczniów, rodziców, czyli pierwszych nauczycieli nowego pokolenia oraz całe środowisko oświatowe, za tych, którzy mają wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję