Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 2/2016, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasnogórskie Betlejem

Zapraszamy do jasnogórskiej szopki!

Przekaz jasnogórskiej szopki nawiązuje w tym roku do wydarzeń ważnych dla Kościoła w Polsce i na świecie. Pierwszym z nich jest Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który 8 grudnia 2015 r. zainaugurował papież Franciszek, a drugim – rozpoczęty 29 listopada 2015 r. w Polsce nowy rok liturgiczny związany z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski. Stąd dwa główne hasła umieszczone w centralnym miejscu szopki – w bliskości nowo narodzonego Jezusa, Maryi i Józefa – brzmią: „Miłosierni jak Ojciec” i „1050 lat chrztu Polski”.

Jasnogórska szopka to przestrzennie jedna z największych w Polsce inscenizacji świątecznych, zbudowana na otwartej powierzchni 2,5 tys. m2 ogrodów jasnogórskich. Nad budową szopki czuwał tradycyjnie o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Do refleksji nad Bożym Miłosierdziem zachęca fragment reprodukcji obrazu zatytułowanego „Powrót syna marnotrawnego”, autorstwa barokowego malarza hiszpańskiego Bartolomé Estebana Murilla z XVII wieku. Drugi temat – jubileusz chrztu Polski – obrazuje Drzewo Życia, w którego korzeniach umieszczone zostały postacie polskich świętych. U samych początków chrześcijańskich korzeni Drzewa Życia widnieje wizerunek Mieszka I, dzięki któremu w 966 r. Polska przyjęła chrzest. – Drzewo Życia jest głęboko zakorzenione w glebie. Korzenie przedstawione na wizualizacji są bardzo wymowne, głęboko sięgające, tak jak nasza wiara, jak nasz naród, jak nasza historia – zaznacza o. Robert Jasiulewicz, rzecznik prasowy Jasnej Góry. – W szopce są także postacie ubrane w stroje ludowe, charakterystyczne i rozpoznawalne chyba dla każdego z nas, m.in. strój krakowski i góralski. To symbole naszych narodowych tradycji, to Polska właśnie – mówi o. Jasiulewicz.

W szopce jasnogórskiej zostały ustawione nowe figury: Świętej Rodziny, Trzech Mędrców oddających hołd Dziecięciu oraz pasterzy. Znajdują się także tradycyjnie zagrody dla żywych zwierząt, w których są m.in.: owce, króliki, gołębie, drób domowy, kucyk, kozy górskie, barany, białe kaukaskie lisy oraz pawie i, oczywiście, oślica Amelka.

Pasterka

Boże Dzieciątko światłością świata

O północy w uroczystość Narodzenia Pańskiego w Bazylice Jasnogórskiej została odprawiona Pasterka. Mszy św. przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Oprawę muzyczną przygotował Jasnogórski Oktet Dęty, przy organach zasiadł o. Marcin Ciechanowski, paulin. – „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło” – to starotestamentalne proroctwo bardzo współbrzmi z tym, czego każdy z nas obecnie doświadcza, bo przecież w dzisiejszą noc cały świat rozświetlony jest tysiącami świateł. Świat nie śpi, bo rodzi się Bóg, także ta jasnogórska bazylika staje się niejako jednym wielkim źródłem jasności – powiedział w homilii o. Arnold Chrapkowski.

Życzenia zgromadzonym wiernym i radiosłuchaczom złożył przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Suma Świąteczna

Jezu, ufam Tobie

Reklama

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia – 25 grudnia Sumie w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W homilii powiedział m.in.: – Nie możemy pozostać bezczynni, nie godzi się nam stać w miejscu, kiedy Bóg wyszedł nam naprzeciw w tajemnicy Miłości zstępującej, aby nas wyzwolić i podnieść do godności dzieci Boga. W tym duchu proszę was, wpisujmy w nasze serca słowa Chrystusa wzywające nas do odpowiedzi na Jego miłość w uczynkach miłosiernych co do duszy i ciała. Przekraczajmy Bramę Roku Miłosierdzia, nie odrywajmy naszego wzroku od Jezusowego Oblicza i przebitego Serca, i wołajmy z całych sił: „Jezu, ufam Tobie!”.

Oprawę muzyczną przygotował Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” pod dyrekcją Jarosława Jasiury.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-01-05 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do młodzieży: nie podążajcie za tymi, którzy używają słów wiary, aby dzielić

2025-10-08 07:24

[ TEMATY ]

papież

młodzi

Vatican Media

Papież skierował do młodzieży doroczne orędzie z okazji 40. Światowych Dni Młodzieży, które będą obchodzone w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, 23 listopada. W swoim przesłaniu zachęcił młodych ludzi, by mieli odwagę być najpierw przyjaciółmi, a następnie świadkami Jezusa i dzięki temu stawali się misjonarzami i budowniczymi pokoju w świecie i wśród rówieśników.

Papieskie orędzie opiera się na temacie 40. ŚDM: „Wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną” (J 15, 27). Ojciec Święty przypomina w nim o sierpniowych obchodach Jubileuszu Młodzieży i zachęca, by jubileuszowe spotkanie „nie pozostało wydarzeniem odosobnionym, ale stało się dla każdego krokiem naprzód w życiu chrześcijańskim i silną motywacją do wytrwania w dawaniu świadectwa wiary”. Zaprasza też młodych ludzi do rozpoczęcia przygotowań do kolejnej międzynarodowej edycji ŚDM, która odbędzie się w Seulu w sierpniu 2027 r.
CZYTAJ DALEJ

Konkurs Chopinowski/ 40 pianistów zakwalifikowanych do II etapu

2025-10-08 07:36

[ TEMATY ]

konkurs

Chopin

Carmen Gonzáles Fraile/The Morgan

40 pianistów, w tym czterech Polaków – decyzją jury pod przewodnictwem Garricka Ohlssona – zakwalifikowało się do II etapu XIX Konkursu Chopinowskiego. W kolejnych dniach usłyszymy w warszawskiej Filharmonii Narodowej m.in. Piotra Alexewicza, Adama Kałduńskiego, Piotra Pawlaka i Yehudę Prokopowicza.

Przewodniczący jury Garrick Ohlsson zaznaczył, że decyzja była trudna, ale wskazał, że już sam występ podczas I etapu jest dla młodych pianistów dużym sukcesem i wyróżnieniem. Dyrektor konkursu i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, dr Artur Szklener odczytał nazwiska zakwalifikowanych do II etapu pianistów.
CZYTAJ DALEJ

Fanar i Liban cieszą się na pierwszą wizytę papieża Leona XIV

2025-10-08 18:26

[ TEMATY ]

podróże

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Honorowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha Bartłomiej I rezydujący na Fanarze w Konstantynopolu (Stambule) oraz wikariusz apostolski w Bejrucie cieszą się na zapowiedzianą wizytą papieża Leona XXIV.

Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola oficjalnie powitał zbliżającą się wizytę papieża Leona XIV w Turcji. Okazją ku temu jest 1700. rocznica Soboru Nicejskiego. W oświadczeniu wydanym 7 października Patriarchat wyraził „radość z powodu zbliżającej się wizyty papieża Leona XIV w Turcji”, która odbywa się na zaproszenie patriarchy Bartłomieja I. Obaj zwierzchnicy Kościołów wezmą udział w głównych uroczystościach rocznicowych 28 listopada w Nicei (obecnie Iznik).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję