Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 4/2016, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Kolejny stan przestaje finansować aborterów

Gubernator stanu Kansas Sam Brownback nakazał wstrzymać finansowanie z budżetu stanowego proaborcyjnej organizacji Planned Parenthood (PP). Republikański polityk podjął tę decyzję w wyniku ujawnienia w ubiegłym roku nagrań, na których słychać, jak pracownicy tej organizacji omawiają zasady dostarczania pośrednikom tkanek pobieranych od abortowanych dzieci. Kansas nie jest pierwszym stanem, który po publikacji filmów wstrzymał dotację dla PP. Wcześniej podobnie postąpiły Utah, Luizjana i Alabama.

Lokalny oddział Planned Parenthood zapowiada walkę w sądzie o finansowanie z budżetu stanu Kansas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

reuters.com

Niemcy

Antyimigranckie grupy rosną w siłę

Według sondażu instytutu INSA, przeciwstawiającą się przyjmowaniu uchodźców partię Alternatywa dla Niemiec (AfD) popiera 11 proc. wyborców. Ugrupowanie zajmuje trzecią pozycję za rządzącą CDU (35 proc.) i SPD (21 proc.). Wielu komentatorów zwraca uwagę, że Niemcy coraz bardziej obawiają się przybyszów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Sytuacja w RFN jest niespokojna. Po ujawnieniu zajść w Kolonii, gdzie grupy imigrantów atakowały kobiety, doszło do napaści na osoby z Azji i Afryki. W Lipsku z kolei miała miejsce burzliwa demonstracja przeciwników przyjmowania migrantów, po której policja zatrzymała ponad 200 osób.

BBC, osw.waw.pl

* * *

Europoseł PiS prof. Karol Karski zauważa w rozmowie z „Niedzielą”, że wydarzenia w Kolonii sprawiły, iż media zaczęły informować o sprawach, o których dotąd milczały.

Reklama

– Ataki imigrantów z południowej części basenu Morza Śródziemnego na Niemców mają miejsce od dawna – mówi europoseł. – Podobnie jest zresztą w Wielkiej Brytanii i Francji. Przypadki zabójstw idą w setki rocznie, jednak dotychczas nie ujawniano danych na ten temat. To, co pokazano teraz, to wierzchołek wierzchołka góry lodowej. Wielu Niemców jako wzór do naśladowania pokazuje zachowanie Polski i Węgier w sprawie migracji.

J. J.

Bliski Wschód

Bombardowania odwetowe

Premier Turcji Ahmet Davutoğlu poinformował o przeprowadzeniu nalotów na cele tzw. Państwa Islamskiego. W wyniku operacji miało zginąć ok. 200 bojowników, w tym niektórzy regionalni przywódcy. Bombardowania to odwet za zamach bombowy w Stambule. 12 stycznia zamachowiec samobójca wysadził się w grupie turystów z Niemiec, w wyniku czego zginęło 12 z nich, 13 kolejnych osób zostało rannych. Według władz w Ankarze, sprawcą był 28-letni Syryjczyk. Po zamachu tureckie służby zatrzymały w różnych częściach kraju 60 podejrzanych, w tym 3 obywateli Rosji.

W Turcji w ostatnim czasie doszło także do zamachów na komisariaty policji – w miastach Cinar i Midyat na południowym wschodzie kraju. Nikt nie przyznał się do przeprowadzenia akcji. Ankara oskarża o nie Partię Pracujących Kurdystanu.

lastampa.it, rt.com, CNN

Afryka

Nowy przypadek eboli

Mieszkaniec Sierra Leone zmarł z powodu gorączki krwotocznej, wywoływanej przez wirusa ebola. Stało się to kilka godzin po ogłoszeniu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) końca epidemii tej choroby. Z powodu eboli zmarło w Sierra Leone blisko 4 tys. osób. W listopadzie ub.r. uznano, że kraj jest wolny od wirusa.

abcnews.go.com, BBC

Przestępczość

Narkotykowy baron znów w więzieniu

Joaquin „El Chapo” Guzman ponownie trafił do więzienia w meksykańskim Almoloya de Juárez. Boss kartelu z Sinaloa odpowiedzialny za dostarczanie do USA 25 proc. sprzedawanych tam narkotyków już raz przebywał w tym zakładzie karnym. W brawurowy sposób uciekł z niego pół roku temu przez tunel o długości 1,5 km. Ponownie aresztowano go przy udziale amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej.

CNN, nytimes.com

2016-01-20 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś mianowany przez Leona XIV na ważne stanowisko

2026-08-11 12:44

[ TEMATY ]

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Metropolita krakowski kard. Grzegorz Ryś jest wśród mianowanych dziś przez Leona XIV członków Rady ds. Ekonomii.

Członkami Rady ds. Ekonomii zostali: kard. Grzegorz Ryś, metropolita krakowski; kard. Ladislav Nemet SVD, arcybiskup Belgradu (Serbia); kard. Jean-Paul Vesco OP, arcybiskup Algieru (Algieria); kard. Roberto Repole, metropolita Turynu i biskup Susy (Włochy).
CZYTAJ DALEJ

Religijne obchody 106. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczną się 13 sierpnia

2026-08-12 06:56

[ TEMATY ]

Bitwa Warszawska

domena publiczna

Ksiądz Skorupka podczas bitwy Warszawskiej (ze zbiorów biblioteki narodowej, broszura wydana w Chicago w 1930 r.)

Ksiądz Skorupka podczas bitwy Warszawskiej (ze zbiorów biblioteki narodowej, broszura wydana w Chicago w 1930 r.)

Religijne obchody 106. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. rozpoczną się 13 sierpnia w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej. Centralne uroczystości odbędą się 15 sierpnia w Warszawie, Ossowie i w Radzyminie.

Bitwa Warszawska 1920 r. została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata przez Edgara Vincenta D'Abernon - brytyjskiego polityka, dyplomatę i pisarza. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Było także jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP.
CZYTAJ DALEJ

Edukacja zdrowotna przed Trybunałem Konstytucyjnym. Co może się wydarzyć 1 września?

2026-08-12 20:05

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Andrzej Sosnowski

edukacja zdrowotna

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Od 1 września tzw. edukacja zdrowotna ma stać się w polskich szkołach przedmiotem obowiązkowym. Zanim jednak zabrzmi pierwszy dzwonek, przepisy wprowadzające nowe rozwiązania trafiły do Trybunału Konstytucyjnego. Grupa posłów kwestionuje ich zgodność z Konstytucją i domaga się wstrzymania stosowania nowych regulacji. Spór, który dotąd dotyczył przede wszystkim treści przedmiotu i praw rodziców, przenosi się więc na płaszczyznę konstytucyjną.

O edukacji zdrowotnej pisaliśmy już nieraz na łamach papierowego wydania „Niedzieli”. W tekście „Wartości, które kształtują przyszłość” zwracaliśmy uwagę, że dyskusji o wychowaniu i zdrowiu młodego człowieka nie można sprowadzać wyłącznie do sporu o kolejne godziny w szkolnym planie. Pytanie dotyczy również tego, jakie miejsce w procesie wychowania zajmują rodzice, jakie wartości przekazuje szkoła i gdzie przebiega granica odpowiedzialności państwa za kształtowanie postaw młodego człowieka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję